Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sumator/amplificator/distribuitor sat + dvb-c/t

Salut , unde/la care magazin din RO as putea gasi ceva de genul - sumator/amplificator/distribuitor sat + dvb-c/t
    Adica mai pe ''romaneste'' sa aibă :

- 4 x in sat ( pt. un lnb QUAD - nu quatro )
    - 1 sau 2 x in tv/cablu ( terestru/digital )
    - sa insumeze cele doua tipuri de semnale ( sat + terestru/cablu )
    - sa amplifice semnalul rezultat in urma insumarii
    - 1 sau 2 out ( ceva de genul 47 - 2500Mhz )
    - sa aibă alimentare propie la 220v
    - sa pot comanda montura h-h/diseq 1.2 prin el

Eu am gasit un astfel de sumator/amplificator/distribuitor , insa are intrari de lnb quatro , nu QUAD cum detin eu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca exista asa ceva.Problema e ca semnalul are nevoie de un separator pentru satelit si tv.La multiplexare si separare se pierde un pic de semnal asa ca nu prea vad rostul mai ales ca ai nevoie de cel mult 2 iesiri.

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Axing - SWE 4-01 - Coupleur d'antenne pour quatre ttes LNB Quad (Import Allemagne) cred ca asa ceva cauti....

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

la diplonet cauta pe net

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Lord Jedy - DA , asa ceva caut
    O sa ma uit si pe site-ul lor

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    - 1 sau 2 x in tv/cablu ( terestru/digital )
    - sa insumeze cele doua tipuri de semnale ( sat + terestru/cablu )
    - sa amplifice semnalul rezultat in urma insumarii
    - 1 sau 2 out ( ceva de genul 47 - 2500Mhz )

Terestru si cablu sint pe aceiasi frecventa,nu le poti insuma,ori una ori alta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

multiswitch o sa gasesti decat cu lnb quatro iar comutarea dvbc-dvbt o poti face prin releul Spaun SAR 12F.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

OK , eu am scris - 1 sau 2 x in tv/cablu ( terestru/digital ) - in ideea daca s-ar gasi si cu 2 IN
    Din ce am cautat pe net , 99% nu au decat o intrare si atunci sa folosesc releul Spaun recomandat de Di.fm
    Insa prb. cea mai ''arzatoare'' este cu cele 4 iesiri individuale de la lnb-ul quad
    Asa am vazut pe net o gramada de device-uri cu ''n'' intrari , dar separate H-hight/H-low , V-hight/V-low , adica doar pt. lnb-uri quatro
    Ceea ce pe mine nu ma intereseaza si deocamdata m-ati ''indrumat'' catre :

- Sumator TV + Satelit - Axing SWE 4-01
    - Comutator de antena TV - Spaun SAR-12F

Acum nu imi mai ramane decat sa caut/merg pe :

1 - solutia 4 x amplificatoare de linie 5 - 2500Mhz , insa imi trebuie si 4 ''injectoare'' de tensiune pt. ele in functie de tensiunea lor de alimentare

2 - un amplificator 5 - 2500Mhz cu tot cu sursa de alimentare incorporata sau externa , insa sa aibă 4 x intrari si macar 2 x out ca sa conectez apoi unu/doua splitere in functie de ''necesitati''

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ca amplificatoare as zice asa ceva:

http://www.ebay.de/itm/18dB-DUR-Line...item41698212cf

Si le alimentezi cu un alimentator pentru DVB-T ca ii ajunge 5V si-ti amplifica intre 5 - 2400 MHz.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Amplificatoarele de linie sint indicate doar in cazul in care ai mult cablu.Daca ai atenuare din sumatorsau distribuitor o sa amplifice si zgomotul asa ca nu castigi nimic.Receptorul o sa indice semnal mai mare dar in realitate el o sa fie mai mic.Diferentele mari o sa le vezi pe canalele HD.Orice sumator sau distribuitor taie cam 10% din semnal.
    Nu inteleg de ce nu schimbi LNB-ul sa poti folosi un sumator normal ?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Pai ar cam fi 30/35m pe fiecare iesire a lnb-ului quad si in plus acum ca a ''venit'' primavara/vara mai am si un copac cu ''frunze'' in fata offset-ului
    Si daca ploua deja sunt la ''limita'' cu semnalul , de aceea doresc intr-un fel sau altul sa insumez/amplific/distribui cele doua semnale ( de tv ''aerian/cablu'' si ''satelit'' )
    Pai nu am cum sa pun ''inainte'' sumatorul si apoi amplificatorul , ci invers
    De aceea m-am gandit la 4 x amplificatoare de linie , insa nu stiu cu acele ''injectoare'' de tensiune ( alimentarea amplificatoarelor de linie ) daca sunt construite/calculate diferit in functie de tensiunea amplificatorului de linie sau sunt ''generalizate'' indiferent de tensiunea de alimentare a amplificatorului de linie
    Unele amplificatoare de linie se alimenteaza la 15 V , altele la 18V s.a.m.d
    Deocamdata o ''posibila'' schema va fi :

1 - lnb-ul quad/patru iesiri independente/patru receptoare sau ''combinatie receptoare de satelit + pl. de receptie pc satelitara
    2 - cate un amplificator de linie pe fiecare iesire individuala a lnb-ului quad
    3 - fiecare amplificator de linie ii va trebui cate un ''injector'' de tensiune pt. tensiunea la care se alimenteaza
    4 - comutator de antena tv - Spaun SAR-12F - comutare intre digital terestru sau cablu digital
    5 - sumator/distribuitor tv + satelit - Axing SWE 4-01 - are 4 x IN Sat + 1 x IN TV si 4 x OUT TV 47 - 2500Mhz

E pe mine m-ar interesa un device care sa includa intr-unul singur punctele 2 - 5 din lista de mai sus

Gymi prefer un lnb quad in locul unui lnb quatro din cauza ca pot aveea pana la 4 receptoare/pl. de receptie dvb-s/s2 independente
    E adevarat ca doar dintr-un singur receptor dvb-s/s2 pot comanda montura h-h , insa nu ma deranjeaza
    Mai ales ca din cele 4 device-uri dedicate/folosite , nu toate au diseq 1.2 ci doar diseq 1.0
    Si sa incep ''combinatii'' de genul montura h-h + comutator diseq...........

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Total gresit.cu un lnb quatro poti avea 4,8,12 etc teceptoare independente si sumator terestru in acelasi aparat deci cu pierderi mai mici.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Da.........
    - Si cum faci ''comutarile'' intre domeniile V si H ( high si low ) ?
    - In plus cum comanzi si o montura h-h ?
    Toate aceste comutari dintr-un receptor

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Varianta mea de schema:
    1. LNA pe antena terestra inainte de sumator/comutator http://www.dipolnet.ro/preamplificat...15db_B4007.htm sau http://www.dipolnet.ro/amplificator_...0db__B2505.htm
    2. Comutator de antena TV - Spaun SAR-12F + Sumator TV + Satelit - Axing SWE 4-01
    3. As inlocui amplificatorele de linie mentionate de tine (care dupa parearea mea sunt niste porcarii) cu o investitie in cabluri si conectori de cea mai buna calitate.

Axing SWE 4-01 ales de tine are o atenuare de 2dB pe SAT si 8dB pe terestu, tinand cont si de nivelul mai slab al semnalului pe terestru merg pe o amplificare doar pe acesta.
    Alde detalii ce trebuiesc avute in vedere la designul unui sistem de receptie hibrid este ca:
    1. LNB-ul este un downconverter si un LNA(amplificator cu zgomot redus) deci nu ai nevoie de o amplificare suplimentara pe satelit, orice amplificare de linie in acest caz duce la amplificarea inclusiv a zgomotul (si cum bine stii obtinerea uni raport SNR este mai importanta ca nivelul semnalului)
    2. semnalul terestu este de regula mai slab fata de cel prin satelit iar demodularea se face chiar si cu un raport SNR mai slab, acesta fiind si motivul pentru care as alege sa amplific semnalul cu ajutorul unui LNA (si nu amplificator de linie) montat imediat dupa antena.

Personal am 40m de cablu pe satelit cu motor,
    diseqc, si doua siteme de impamantare deci pierderi cat cuprinde si totusi semnalul este suficient pentru demodularea canalelor (inclusiv 4K)
    Last edited by vampyrus; 22nd May 2015 at 17:50.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

in primul rand sub 50m de cablu nu iti trebuie niciun amplificator, pe care dai banii de pomana si nu iti explic acum de ce pt ca ar trebui sa scriu vo pagina... mai bine foloseste banii astia pt materiale de calitate, adica in primul rand cblul.
    Centauri au Disecquri cu 2x1, 4x1, 8x1, 16x1 si in toate cazurile + Terestru.
    Exista LNBuri Quad (si nu numai) + terestru ca sa scapi de antena aditionala TNT...
    concluzie: un reglaj mai bun, o tunsoare a arborelui din fata si materiale adecvate sunt solutia la problema ta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)