Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: Antena satelit

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Antena satelit

Salut, doresc sa aflu daca cu o antena mica ( gen dolce, digi, focus ) as putea receptiona satelitul 28.2E ( Pentru canalele Sky UK in special ). Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nici o sansa ! iti trebuie tigaie mare pt aceasta pozitie orbitala
    5 antene : 65cm : 13E ; 65cm : 19.2E ; 80cm :31.5E + 39E; 90cm : 16E + 23.5E; 1.20m : 1W + 4.9E + 7E ; Alma S2200HD, Digi Tv ; Focus Sat ; Telekom Tv DTH ; Freesat RO

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu merge nici cu 1,5m

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

La mine merge fara probleme cu 1.2m in conditii meteo normale. SV-ul jud. Satu Mare.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Acolo da,dar dincoace de Carpati e mai slab semnalul

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlinkro View Post
    Nu merge nici cu 1,5m
    Vorbesti din auzite? Cu 0,8 se prinde in Buc perfect pe toate canalele de filme si marea majoritate interesante.Fata de 1,9 m canalele care nu se vad nici numai conteaza in favoarea comoditatii cu antena mica

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Se vad cu 1.5m in sud, dar cu variatii mari si diferite (de la TP la TP) de semnal. Un 0.9 nu intra in discutie, adica prinzi, cate ceva...
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dun View Post
    Vorbesti din auzite? Cu 0,8 se prinde in Buc perfect pe toate canalele de filme si marea majoritate interesante.Fata de 1,9 m canalele care nu se vad nici numai conteaza in favoarea comoditatii cu antena mica
    Nu inteleg agresivitatea !Nu,nu vorbesc din auzite,ce se receptioneaza cu 0,9 nu i totuna ce receptionezi cu 1,5m.La fel,diferente intre receptia din Oradea fata de Vama Veche

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce pischotu lu nea costel vedeti voi asa interesant pe sky ca eu unul m-am plictisit pana peste cap de ei.
    ce prinzi cu 1.5 si nu intra cu 0.8 - 0.9 da un exemplu .
    e plin satelitu asta de canale FTA fara nici o valoare. Sky e ok dar in fara de sport numai vechituri pana si documentarele le gasesti mai repede pe torente , iar daca te intereseaza un subiect anume vezi tot sezonul nu mai stai ca muistu sa astepti saptamana de saptamina ca pe vremuri la teleenciclopedie sa inceapa ce te intereseaza. La vitezele actuale ale netului sincer eu nu mai vad rostul a cel putin 90% din canalele tv.

Reyes de Europa! Teacher
    Posts Thanks / Likes

1.15 Bucuresti Emme Esse 45-52% Sky.
    Vu + Solo2 - Amiko HH - Emme Esse 115cm.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by terrabyte View Post
    ce pischotu lu nea costel vedeti voi asa interesant pe sky ca eu unul m-am plictisit pana peste cap de ei.
    ce prinzi cu 1.5 si nu intra cu 0.8 - 0.9 da un exemplu .
    e plin satelitu asta de canale FTA fara nici o valoare. Sky e ok dar in fara de sport numai vechituri pana si documentarele le gasesti mai repede pe torente , iar daca te intereseaza un subiect anume vezi tot sezonul nu mai stai ca muistu sa astepti saptamana de saptamina ca pe vremuri la teleenciclopedie sa inceapa ce te intereseaza. La vitezele actuale ale netului sincer eu nu mai vad rostul a cel putin 90% din canalele tv.
    Deja deviem și suntem pe lngă adevăr; vrei să-ți zic eu ce vezi?
    Vezi conținut propriu, care nu este ncă lansat pe net, evident, ca dacă ar fi, ar muri TV-ul, gen. Mai exact emisiuni live de la ITV, docs. Channel 4, nu mai zic de BBC dacă s-ar putea prinde n Ro.
    2. Vrei să discutăm și de canalele FTA de muzică care mare parte din ele sunt premium? Discutăm dacă vrei detaliat pe fiecare separat.
    3. Ex. prinzi n Buc/sud tp-ul cu CNN cu una de 0.9? Dar pe cel cu Capital TV?
    Haideți că deja pierdem timpul cu "diverse" divagații, aici se vb. despre recepția TV, nu de internet.
    Merci frumos.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satlinkro View Post
    Nu inteleg agresivitatea !Nu,nu vorbesc din auzite,ce se receptioneaza cu 0,9 nu i totuna ce receptionezi cu 1,5m.La fel,diferente intre receptia din Oradea fata de Vama Veche
    Cred ca ne ambalam in discutii fara sens.Colegul nostru a intrebat daca se poate prinde ceva cu antena dolce, focus etc. in Corabia. Am luat ca ex. antena de 0.8. si ca locatie mai departe de Anglia.Se pot prinde canale bune,cu aceasta antena fara investitii mari. Colegul nu cred ca drea DX-uri, ca altfel lua antena de 3-4 m si nu mai intreba.Sa nu cerem imposibilul la receptie ( gen bbc,canal 4) care in sud nu se prind. Atasez poze cu ce se poate prinde in Buc cu o o antena no name de dolce,cu lnb cred ca de 0,7. Am facut proba si cu Grundig si creste nivelul cu 2-3 db la canalele puternice. La cele slabe 0.3-0.5 db.La 4.1 db receptiea devine instabila, dar unele merg bine.Reglajul facut la ochi pe tv, fara aparatura profi.Nu am trecut toate canalele , ca era prea mult de scris.Deci concret in zona sud, nu vestul tarii. Cotatiile sunt in db, cat arata Dream.In coloana 1 sunt pt antena de 0,8 si in coloana 2 cu antena 1,8. Cred ca diferentele de canale pentru un utilizator fara pretentii nu justifica achizitia de antene foarte mari. Pentru hobisti e alta discutie.Nu conteaza ce canale prinzi, ci cate prinzi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Multumesc mult dun pentru faptul ca mi-ai explicat care e diferenta. Doresc sa imi pun aceasta antena in special pt filme ( sky movies ) deoarece entertainment gasesc la italieni o gramada. Am sa cumpar o antena dupa cele citite mai sus si am sa revin cu o parere personala.Multumesc.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pt bbc 1 ,itv ...in general canalele publice este posibil doar prin internet ,cu un android tv xmbc sau rasberry pi xmbc(smart tv merge direct cu telecomanda tv )
    https://www.filmon.com/group/uk-live-tv

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

BBC, ITV, Channel 5, merge in sudvest Germania cu 1 m, dar are semnal mai slab de cit sky. BBC intre 70 - 80 %, sky pe la 90%, dar BBC cu cit o iei mai spre est scade semnalu, ca deja si in Berlin trebue minimal 1,2 m la limita.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)