Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: DiGI TV HU

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DiGI TV HU

Stie cineva cand se lanseaza Digi TV Ungaria ? Vor avea tot aceste receptoare ?

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Curand , va voi anunta data exacta cand va avea loc lansarea,

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

oare cite "digitvhu" se vor intoarce ca "ajutoare" in transilvania?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cableguy

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Gyuri
    Quote Originally Posted by cableguy

lool, cred ca multeeeeeee....
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Un lucru nu inteleg,adica,romanii nu au voie sa scoata peste granita aceste kituri ca vai doamne nu e platit dreptul de autor sau asa ceva,iar acuma se face digi ungaria si se exporta kiturile .Cine ma lamureste cine ce face aici si cum se procedeaza ca sa fac un abonament in strainatate.Deoarece,logic,ungaria este strainatate pentru romania,nu?Sau ei au drepturile de autor platite?Sa nu imi spuneti ca sunt platite ca nu cred,atita timp cit UPC nu vinde in afara tarii.Ceva nu miroase a bine aici.......

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Pai ce nu e limpede : canalele tv cu © pe Ungaria se vor transmite intr-un pachet separat care nu va fi disponibil spre abonare in Romania , si invers , canalele cu © pe Romania , nu vor fi abonabile in Ungaria .

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

cred ca in citiva ani nu mai conteaza in spatiul UE care da si unde da programe...doar citi abonati are si plateste proportional royalties...oricum fiecare dth local va avea programele in limba tarii lui, deci majoritatea aparatelor vor ramine in tara respectiva...

apropo de digitvhu...eu as lua pachetul de pe tp5 chiar daca nu vorbesc limba maghiara, dar recunosc ca inteleg destul de mult si in fiecare seara "rasfoiesc" si prin extra II, mai ales pentru filme...si ca mine inca vreo citeva zeci de mii...banii nostri n-ar fi buni sa "imbogateasca" capitalistii astia care dau hbo si programe de sport?

Junior Member Teacher

BOZANTA MARE ----Latitude 52.1 N---Longitude 10.4 E
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu cum va fi pe viitor dar un lucru stiu sigur:cel tarziu la sfarsitul anului 2006 vor fi codificate Programele de la RTL si Pro7&Sat1 media.Daca pana si aceste canale care au fost mereu FTA se vor codifica cica din motive de marketing(si-au dat si ei seama ca se poate castiga mai mult asa)atunci cred ca este doar o intrebare a timpului cand vor trage si VIVA si restul ce este nemtesc dupa ei.Si la ce program de rahat au ei la ora actuala (o multime de talk show-uri pt. asociali)nu stiu cum vor ei sa comercializeze mai bine toata porcaria lor.
    Humax 5100;D Box 1; HYUNDAI HSS-1120NA de la RCS+ 2x 0,3 db Invacom,Humax 0,5 db/2,Humax 0,5 db/4,+0,85 offset+DiSEqC 4/1.Astra,HotBird,Sirius,Intelsat 10-02.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Fratilor, este vorba de dreprurile de autor pe enumite teritorii (tari)!
    Asa ca daca nu exista la nivel de contract intre provideri si distribuitori (case de productii si Digi) specificatie clara, ca poate sa opereze pe teritorii "comune" simultan, no o sa vedeti niciodata programele de peste granita.
    Cat despre Viva, nu mai etse de mult a Germaniei, ci a Viacom-ului.
    Personal nu cred ca aceste programe (germane) se vor coda!
    Bafta!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Aici sunt interese si bani la mijloc.E foarte simplu.
    De exemplu Sport 1,2 HU cumpara drepturile de transmisie pt. Champions L.
    de la UEFA s-au Firmele care au cumparat ei aceste drepturi de la UEFA.Si acest Pachet cumparat de ei costa 5 dolari(doar un Ex.) dar cu dreptul de transmisie doar pe teritoriul Ungariei.Daca ei ar intra pe piata romaneasca si ar vrea drepturi de transmisie si la noi ar trebui sa plateasca 10 dolari nu 5. Bodu sta si el cu mana intinsa si a.m.d.
    Si atunci se pun mai multe intrebari:
    Putem sa acoperim aceste cheltuieli ?
    Exista vreun conflict de interese ?(de ex. cu PRO TV) si asa mai departe.
    Cred ca intelegi in mare cam despre ce este vorba.
    Humax 5100;D Box 1; HYUNDAI HSS-1120NA de la RCS+ 2x 0,3 db Invacom,Humax 0,5 db/2,Humax 0,5 db/4,+0,85 offset+DiSEqC 4/1.Astra,HotBird,Sirius,Intelsat 10-02.

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

SE emite deja aceste canale,ramane de vazut treaba cu receptorul si nu mar mira daca ar fi un alt tip
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cat despre Viva, nu mai etse de mult a Germaniei, ci a Viacom-ului.
    Personal nu cred ca aceste programe (germane) se vor coda!
    Bafta![/quote]

Este o Informatie din medile germane chestia cu codificarea acestor programe mai mult nu stiu nici eu.Certuri cu ARD si ZDF care iau o caruta cu bani(aproape toti banii pe impozit Radio si TV primesc aceste doua canale) si nu sunt asa vizionate ca RTL s-au SAT1.Si atunci s-au suparat baietii pe buna dreptate ca n-o scot la capat sa primeasca mai multi bani si vor sa ia masuri.
    C-am asa ceva s-a spus.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

pai daca intram in UE si vor fi toate preturile la produse si servicii similare cu celelalte tari, in citiva ani vor fi la fel de scumpe drepturile de retransmisie indiferent de tara...va fi diferenta doar de numar de abonati...ginditi-va la telefonie, internet, curent, gaze...preturile se vor nivela in jurul unui pret mediu european...in citiva ani de "integrare" ne vom abona la care dth vrem cu buletin de romanica, "judet" al UE

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

@ cableguy
    Nu zici rau ce zici, tocmai de aceea vor fi doar cativa provideri de dth in Europa in cativa ani (valabil inclusiv pe teritoriul Romaniei). Si ca sa-ti dau un exemplu tot din domeniu tech. vezi bine ca Vodafone deja opereaza.
    Referitor la canalele private germane de tv, s-ar incalca orice "traditie" in ceea ce priveste tv-ul din DE daca neamtul ar da bani pentru filme mai vechi de 2-3 ani...deci eu cred ca vor da faliment, dupa peste 10 ani de succese tocmai din cauza acestei strategii destepte de marketing aceste posturi au avut succes ca sunt GRATIS!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)