Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: .ts -> .mpg

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default .ts -> .mpg

Am gasit si incercat diverse retete pentru conversia fisierelor *.ts salvate cu Dreambox (gemini 2.60) in mpeg2 dar nici una nu functioneaza corect: fie mpeg-ul rezultat merge ok 5 minute dupa care incep tot felul de erori, fie programele de conversie crash-uie fie nici nu deschid fisierele TS. Fisierele salvate sint OK pentru ca le pot vedea cu Dreamboxul perfect. As vrea sa le vad totusi si din MediaPlayer sau sa le scriu pe DVD.
    Are cineva o reteta care functioneaza bine?

Se poate seta in Gemini ca fisierele ts salvate sa nu mai fie fragmentate la 1G ci la mai mult (sau eventual deloc) ?

MERSI !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Du-te in "MENU","SETUP","EXPERT SETUP" si in mijloc ar trebui sa ai un indicator cu doua sageti < 1GB > !Acesta este indicatorul care ii spune imaginii cum sa "fragmenteze" fisierul ce eset inregistrat!

Il poti pune la orice size vrei tu,eu folosesc 4Gb,pentru a-l putea muta pe DVD disk usor.Oricum,un film normal are in jur de 2-3Gb !
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mersi pentru raspunsul asa de rapid !

Am Dreambox500 (am uitat sa spun) si gemini 2.60 si in meniul setup / expert setup nu exista optiunea de care spui. Singura cu sageti e <Infobar Timeout 10s>. Optiunea sa fie oare doar la Dreabox 7xxx ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by usersky007
    Mersi pentru raspunsul asa de rapid !

Am Dreambox500 (am uitat sa spun) si gemini 2.60 si in meniul setup / expert setup nu exista optiunea de care spui. Singura cu sageti e <Infobar Timeout 10s>. Optiunea sa fie oare doar la Dreabox 7xxx ?
    Corect !

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mersi oricum. Poate intr-o versiune viitoare de Gemini......

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mersi oricum. Poate intr-o versiune viitoare de Gemini......
    Placerea e a mea ! !

NO,nu cred ca este de la Gemini sau de la orice alta imagine! DM500 nu are suport de HardDisk si deci imaginea nu activeaza aceasta configuratie! Eu nu am Gemini pe DM500 si am aceeasi "lipsa" a setarii...

Optiuni:inregistreaza pe retea cu "surprizele" ele sau asteapta pentru DM500X PVR ,cu hard built-in!

Bafta...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=53345
    Cu imaginea aceasta ai setarile de care vb rolion.Binenteles intai montezi hdd calculatorului .

DB500+Kaon570 ,ant 1,8m+ant 1,3 si max

_...._ Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Re: .ts -> .mpg

Am gasit si incercat diverse retete pentru conversia fisierelor *.ts salvate cu Dreambox (gemini 2.60) in mpeg2 dar nici una nu functioneaza corect: fie mpeg-ul rezultat merge ok 5 minute dupa care incep tot felul de erori, fie programele de conversie crash-uie fie nici nu deschid fisierele TS. Fisierele salvate sint OK pentru ca le pot vedea cu Dreamboxul perfect. As vrea sa le vad totusi si din MediaPlayer sau sa le scriu pe DVD.
    Are cineva o reteta care functioneaza bine?
    incearca varianta de aici http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=54010 functioneaza fara probleme.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsuri.
    Era asa de frumos daca Dreamboxu salva mpg in loc de TS...
    Nu se gindesc oare la asta si baietzii care muncesc la updateuri?
    Sau pentru asta e nevoie de viteza mai mare decit poate gindacu din cutiutza... ?

exterminator Mentor
    Posts Thanks / Likes

ts-urile scoase de dream se pot foarte simplu reuni intr-un singur fisier ts.
    skimbi terminatia din ts in mpg
    pt. ca fisierul sa-l prelucrezi pt. scriere pe dvd folosesti Ultra Video Converter.
    scrii cu Ultra Mpeg to DVD Burner.

ti-am urcat ambele programe cu tot cu crack aici:
    http://rapidshare.de/files/10514081/ultra.zip.html

8Mb

daca vrei sa faci avi din ts, cel mai simplu e cu autogordian knot sau dr. divx
    whitesnake.com

-nomad- Mentor
    Posts Thanks / Likes

! C:\backup\TS-Editor\ultra_.zip: CRC failed in ultra_videoconverter.exe. The file is corrupt
    Din pacate nu merge
    #Nanok#

„…acest delir, această lume nebună a gadgeturilor, a fetişurilor care încearcă fiecare să imprime eternităţii o valoare şi să facă dovada unei mîntuiri prin lucruri şi a lipsei mîntuirii prin har.“ - JEAN BAUDRILLARD ¶Root is a state of mind¶

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by whitesnake

ti-am urcat ambele programe cu tot cu crack aici:
    http://rapidshare.de/files/10514081/ultra.zip.html

8Mb
    unul din ele da o eroare crc
    DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
    Gemini2 Project 3.80

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ultra AVI Converter
    A tool to help you convert,split,and join AVI files to DIVX, MPEG, VCD, SVCD, DVD, WMV. Use it you can convert AVI(DivX, XviD, MPEG4...) file to AVI(Divx, XviD, MPEG4), MPEG1, MPEG2, VCD, SVCD, DVD, WMV/ASF file. It also enable you to joint some small AVI files to one in various format, and you can split a large AVI file to some small pieces of films. Ultra AVI Converter has a multi-tasks system,which enable you do different tasks(convertion ,joint ,split)at one time after performing a single click. You can change the framerate, size etc as you like. The program does not require any technical experience and is very easy to use.

Link: http://aone-video.com/
    App: http://aone-video.com/ultra_aviconverter.exe (5mb)
    Crack: http://mscracks.com/get.php?id=25284

Ultra MPEG Converter
    A tool to help you convert,split,and join MPEG to AVI, MPEG, VCD, SVCD, DVD, WMV. Use it you can convert MPEG file to AVI(Divx,XviD,MPEG4), MPEG1, MPEG2, VCD, SVCD, DVD, WMV/ASF file. It also enable you to joint some small MPEG files to one in various format, and you can split a large MPEG file to some small pieces of films. Ultra MPEG Converter has a multi-tasks system,which enable you do different tasks(convertion ,joint ,split)at one time after performing a single click. You can change the framerate, size etc as you like. The program does not require any technical experience and is very easy to use.

Link: http://aone-video.com/
    App: http://aone-video.com/ultra_mpegconverter.exe (5 mb)
    Serial:
    Name : TEAM CAT 2005
    Registration Code : 4FC08F17-797595DB-EC183DE9-DB924673-5DB9187E-C668CF67-8BCE1F16-94D12199
    or
    Name : [8{^-^}8]
    Registration Code : ED566B76-9846BBBA-971BF0A3-AC17A49D-7056B3DE-390F9FDD-FCA47BE6-5C602059

somnambul Mentor

Posts Thanks / Likes

Generatorul de key de la aviconverter e de fapt pentru alt program. Celalalt s-a instalat si activat OK, dar cere mpg la input, adica mie nu-mi vede .ts-urile ca surse.
    Incercati un convertor .ts>.mpg de aici: http://www.offeryn.de/pvas_2_1.htm
    Numai bine!

Jucarii pentru copii:
    DM500s, DM7025s, DM800HD, Strong SRT4400, Conserva Boom, HH Strong 2100, Offset 1.2 AL (Strong), Sharp 0.5 db, TH50PV70. Abo Boom + Focus (pre-pay).

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Merlin
    Incercati un convertor .ts>.mpg de aici: http://www.offeryn.de/pvas_2_1.htm
    In final si eu pe PVAStrumento m-am stabilit pentru demultiplexat TS. Pentru multiplexare in mpeg merge ok TMPGEncoder iar pentru DVD-uri (in cazul canalelor cu rezolutie de DVD) TMPGEnc DVD Author foloseste streamurile rezultate din PVAStrumento cu succes.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)