Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 5 EUR (5%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Oled sau ... ? Oled!

Salutare baietii, acum 2 saptamani eram in impas, nu stiam ce sa iau ca baiatul mi-a acaparat Pana-plasma de 50" ca cica o am demult si ar fi timpul sa-mi iau alt tv. Marimea trebuia mentinuta cel putin, deci nicideum mai mic. Am plecat in "cautare" cu 3 modele in vizor: Sony, Panasonic si LG, toate UHD, LG-ul cu panou IPS. In magazin insa an dat de "dusmanul" care m-a jefuit si mi-a mancat bugetul aproape dublu: LG 55EC930V. Nu este UHD, doar Full-HD OLED, si desi am pretentii destul de mari de la un TV nu mi-a mai trebuit nici un UHD, eventual daca era un UHD-OLED platibil. Parerea mea ca nu este comparatie intre o imagine OLED si LCD, nici Plasma nu se apropie de el. In nici un prospect nu se face reclama cu contrast de milioane sau cu peste 1000 MHz, nu e nevoie, o imagine deosebita, un tv la care orice film pe care-l stiai e "altfel" si parca te uiti la el pentru prima data. Web-OS se misca bine atata timp cat nu ai mai mult de 3 aplicatii deschise, sonorul este pt un astfel de tv bun, telecomanda stil Wii e usor de folosit si practica, nu am folosit-o pe cea clasica nici o data. Sport si jocuri ofera de asemenea o imagine super care din cauza contrastului enorm iti da o senzatie de 3D cam tot timpul. Pt toti cei ce planuiesc sa-si ia in viitorul apropiat un TV nou si dispun de un buget bunicel este o optiune de luat neaparat in calcul, daca nu obligatorie!
    19,2E + 13E + 4,8E + 0,8W => Invacom 0,3 => DM800 + DM500

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ai incercat sa scanezi posturi 4k pe satelit? In specificatii se spune ca stie si codec HEVC, pe langa H264. Stiu ca panelul nu e 4k, ci doar FullHD 2k.
    DM7080,[email protected] HD2400, T90 5e-28e, offset 80-1w

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

O sa probez doar de curiozitate cand am timp, la mine merge doar ca "monitor" la Dreambox si din el folosesc doar Amazon Prime. Si da, e doar Full-HD nu 4K, am si scris, dar nu iti trebuie 4k scalat decat daca mai bagi banii si intr-un Oppo... Momentan are 160 de ore de functionare, cind se mai aduna sa treaca de o mie o sa postez daca se "obosesc" led-urile sa faca efectul de ardere al plasmei, pina atunci savurez!

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    O sa probez doar de curiozitate cand am timp, la mine merge doar ca "monitor" la Dreambox si din el folosesc doar Amazon Prime. Si da, e doar Full-HD nu 4K, am si scris, dar nu iti trebuie 4k scalat decat daca mai bagi banii si intr-un Oppo... Momentan are 160 de ore de functionare, cind se mai aduna sa treaca de o mie o sa postez daca se "obosesc" led-urile sa faca efectul de ardere al plasmei, pina atunci savurez!
    Complimente...

Mai astept, pentru moment gandesc la 55EG960V, dar probabil pana ma voi decide probabil pretul destul de piperat azi va mai scade, in plus vreau sa vad si raspunsul celor de la Samsung.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mersi, si eu as fi vrut OLED 4K daca ar fi fost platibil, dar cat sa tot astepti ca asa cind e sa se ieftineasca ala apare altceva si tot asa. Desi e doar full hd imaginea e excelenta, are o profunzime si niste culori reale de nedescris si ai senzatia de 3d la orice te uiti, nu se compara cu nimic altceva, problema de urmarit e cat va tine panel-ul, dar fiind deja a 3-a generatie banuiesc ca nu va cadea in 3-4 ani, chit ca la mine merge mult. Singurul lucru negativ ce se poate citi despre ele e ca reflecta lumina dar la mine e cu spatele la geam deci nu pot zice nimic despre asta daca e deranjant sau nu, probabil o fi asa ca orice display glossy dar de ce sa pui tv-ul spre geam, sa vada vecinii sau sa te uiti din gradina? Il recomand in continuare!

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Momentan are 160 de ore de functionare, cind se mai aduna sa treaca de o mie o sa postez daca se "obosesc" led-urile sa faca efectul de ardere al plasmei, pina atunci savurez!
    inca nu am auzit de efect de ardere al plasmei la televizoare lcd , led sau oled , doar la televizoare plasma
    DM 800-S CLONA , DM 800-C CLONA , OPTIBOX 550S , TeVii S660 DVB-S2 , offset 1 m , motor h-h , LNB twin Inverto

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raks67 View Post
    inca nu am auzit de efect de ardere al plasmei la televizoare lcd , led sau oled , doar la televizoare plasma
    Citeste ce e OLED si apoi intelegi, nu are absolut nimic de a face cu Lcd/Led, e un fel de "plasma pe led-uri"

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ai incercat sa scanezi posturi 4k pe satelit? - Nu o sa ii afiseze nimic , doar ecran negru
    Atata timp cat are HDMI v1.4 nu stie decat 4k/30p ca oricare tv si plasma mea 3d veche de peste 2 ani tot la fel este din acest punct de vedere ( are hdmi v1.4 )
    Probat pe HB 13E prg. tv 4k test si pe un htpc cu un i5 quad core grafica integrata intel hd 4600 cu dvbviewer pot vizualiza doar ''sacadat'' din acest gen de prg. tv , nu cursiv/normal
    Oricum nu are rost pt. ''adevaratele'' tv-uri 4k/60p sa faci investitii acum din cauza preturilor foarte mari , poate din toamna
    Insa trebuie avut in vedere pt. un astfel de tv urmatoarele :
    - procesor cel putin quad-core sa nu scriu six-core
    - hdmi v2.0 care suporta 4l/60p , nu hdmi v1.4 care suporta doar 4k/30p
    Oricum sa il stapanesti sanatos

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mersi lupule dar nu e 4K tv-ul ci doar full-hd, am scris si in primul post si mai jos undeva, deci n-are cum sa "prinda" 4k.

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

Salutare baieti, am intrat si eu n rndul posesorilor de oled ( 55EG920V ) si o sa va impartasesc din experienta ( scurta deocamdata) vizionarii unor imagini pe acest panel.
    Imaginea e intr-adevar ceva sublim, incomparabil (deocamdata) cu orice alt 4K de pe piata, culori vii intense.
    Am scanat ceva pe Hotbird 13E, am gasit un post care emite 4K, dau ceva documentare pe care le ruleaza in bucla, imaginea e super ok, fara alte comentarii
    Am incercat si un stick ( usb 3.0) cu un reportaj de pe net, un documentar de 50 de min comprimat , are 22 Gb si ruleaza fara probleme.
    Telecomanda e modelul smart ( 2 in 1 ) are o forma ergonomica si se muleaza perfect in palma, am incercat si comenzile vocale in 3 limbi ( inclusiv romneste) , recunoasterea vocala e ok, as spune in proportie de 95 %.
    Am legat un hdd de 1TB si am incercat o inregistrare, merge fara probleme, cine vrea ceva continut il pot urca undeva la nevoie.
    Un singur minus deocamdata: reflexia ( asa cum s-a precizat in postarile anterioare) care este accentuata si de faptul ca e curbat. Nu am cum sa schimb deocamdata pozitia, e cu spatele intre 2 ferestre care dau spre strada, dar in partea opusa este o usa culisanta destul de larga spre gradina si de-acolo vine reflexia .
    In rest urmeaza sa testez si alte optiuni , il am abia de o saptamna...
    Il recomand tuturor carora isi permit sa dea 2400 euro in momentul asta ( pretul oficial e 3200 dar am gasit niste olandezi de treaba ) pe un televizor deosebit.
    Daca va intereseaza ceva anume, va pot da detalii in continuare..
    baFTA
    un server cteva receivere si ceva pasiune...

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Si eu l-am luat acum 2 saptamani la 1777 de la Media Markt. Imaginea e tipica OLED, fara comparatie, scaller-ul ceva mai bun ca la 55EC930V dar "boxele" mai slabe iar finisajul arata de ce s-a ieftinit. LG a incercat "marea cu degetul", a facut la inceput tv-uri cu panou OLED si a inceput cu carcase de carbon si preturi de 8-9000 de euro; la scurt timp au inteles ca e gresit si au inceput cu plastice de calitate, 55EC930V are un finisaj excelent, design foarte reusit si nu arata ieftin deloc ci chiar ca un produs premium. La 55EG920V au mai umblat la pret in jos in special la finisaj, carcasa - spatele alb arata ca dracu sau va arata cand se va ingalbeni, rama de crom e inlocuita de un plastic cromat zimtat care arata ca naiba, au lasat deoparte un port hdmi, logo-ul nu mai e luminat ci inlocuit de un amarat de led ca la tv-urile Beko sau alte prastii, telecomanda Magic Remote asta mai mare e mai nereusita si mai proasta decat cea mica care arata mult mai calitativa, ok are acum toate functiile pe ea dar trebuiau neaparat? Ca si pluspuncte - "piciorul" care e reusit, arata de parca ar pluti in aer si procesorul mai rapid care si cu 7 aplicatii deschise nu oboseste, hdmi2, usb3, panoul 4k si tunerul dvbt2. In mare, ca si calitate a imaginii un super tv cu un finisaj mediocru dar la pretul care l-am luat eu totusi are un raport pret/calitate bun.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut,

De cateva zile am si eu un OLED 55C6V. Nu aveam de gand sa-mi schimb TV-ul (Samsung 55JS9000 luat in 2015) dar s-a defectat si mi-am recuperat banii pe el asa ca mi-am luat LG-ul (si mi-au mai si ramas bani ).

Pe scurt este exceptional.Este certificat si UHD HR10 si Dolby Vision dar nu am putut testa decat UHD HR10 - nu am gasit o sursa de Dolby Vision. Singurul lucru mai slab fata de un UHD LCD este nivelul de alb dar este suficient cat sa primesca certificare de UHD premium.
    Ce remarci imediat, pe langa negrul absolut, este frumusetea/naturaletea culorilor si un 3D exceptional - practic cel mai bun pe care l-am vazut pana acum, fara nicio umbra si foarte odihnitor (pacat doar ca 3D-ul este in moarte clinica).

Chiar daca l-am luat blid (adica nu l-am vazut expus niciunde) nu regret - este perfect (deocamdata ).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si un articol interesant despre comparatia HDR10 vs. Dolby Vision http://www.hdtvtest.co.uk/news/dolby...1606214303.htm

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by obudurca View Post
    Salut,

De cateva zile am si eu un OLED 55C6V...
    Sa-l folosesti sanatos, vei fi multumit de el cu siguranta si pe viitor, LG lucreaza la firmware tot timpul si Web-OS al lor funtioneaza foarte bine, e simplu daca i-ai inteles logica si are cam tot ce vrei.
    Parerea mea, daca tot ai dat o caruta de bani pe tv mai fa un efort si ia-ti si o "boxa" la el, iti sugerez Cinebase de la Teufel (momentan redusa de la 599 la 479 eur); dup-aia te poti tot uita la filme de nu te mai saturi...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Ruk22. Multumesc. Sistemul audio e deja pus la pucntul la pot eu ajunge . Am un sistem 5.1.2 cu receptor Yamaha RX3050 si boxe Heco Celan de care sunt multumit. Totusi sunetul nu este atat de rau, probabil cei de la Hartman au facut ceva optimizari. Aseara am revazut Everest 3D BluRay cu Dolby Atmos - incredibil ce frumos se vede (cu sonorul eram deja multumit ).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)