Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13

Thread: Dar ce efect...

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dar ce efect...

Deci dau pe 45 Est sa prind Prima, am crezut eu ca sunt corect, prima mergea cu vreo 74%, fac un Blindscan sa vad ce mai merge pe satelitu asta, bagat la lista de transpondere, toate afara de prima si kiss numa turcesti, Euro D de exemplu intra cu semnal de 20% si calitate de 45% majoritatea dintre turci se prindeau bine chiar daca la semnal slab. Am mutat citeva unitati mai spre est, Prima 94%, acuma sa vad un Blindscan. Iara cu Skystar2, dupa aia mai vad cu TBS 5925.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Dar m-am gindit ce acuma dar 1,5 grade diferenta daca am fost intre, si turci aproape toti intrau fara patratele si aia cu doar 7%. Am LNB bun daca Si la semnal de 5 - 7% imaginea inca nu patrateleaza. Cu toate ca e iarna si e frig afara, si daca va mai amintiti de d r d i sh ala a facut un test pe un transponder de pe badr, ce-i intra la limita de patratele, ia dat jos plasticu si la racit cu un sprei de nitrogen, si dupa aia la prins ok. LNBul cu cit e mai rece prinde mai bine. Acuma sti cum e beamul vestic turcilor bate tare pe Germania si Franta, la temperaturile astea ar fi de incercat beamul estic in sudvestul germaniei. Daca pot sa le iau toate cu un metar sunt boss.
    Last edited by ActuatoRRRR; 23rd January 2015 at 03:00.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Dar circa 1,5 diferenta si pe prima sa-l iei cu 74% si pe turci cam cu 20% - 2% dar totusi cu imagine fara patratzele, LNBul inca nu bine focuzat? Mi sa urcat o data unu pe balcon si mia tras cablurile din LNB si mia dat cu piciorele in uscha, am bagat la loc cablurile si reglat la loc, antena asta a supravietuit multe, si cind ia dat nevastamea 3 picioare fiindca eu ascultam Radio PINK si ea vroia ceva telenovela.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

daca esti sigur ca esti pe 45E (verifica turcii aia pe Lyngsat sa nu fi pe alt satelit) atunci ridica LNBul mai sus daca locuiesti prin W Europei sau lasa-l mai jos daca esti prin Romnia ca sa-ti poata intra bine...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

mai mult ca sigur ca era Turksat-ul de la 42E

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

scrii tampenii amice.actuator a receptionat 11014 de pe azerspace!acolo se gasesc mai multe canale tv printre care si eurod!

5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Euro D nu l-am vazut pe Azerspace 46E ci pe Trksat 42E...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

45E intra la pachet cu 46E, distanta de 1 isi lasa amprenta. Deci nu e nimic anormal. Turksat este la o distanta de 3 si nu ai cum sa il receptionezi cand ai antena pe Intelsat45E.
    EuroD se regaseste pe ambii sateliti, a aparut si la 46E cu cateva luni inaintea lansarii Turksat4.
    http://flysat.com/azerspace1.php

5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
    ATX-91 + LNA177
    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
    My Youtube channel

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Meine chestiune, Beamul spre vest de la turksat, ala bate tare spre Sudvest Germania, sa si le prinda si unde antenele is interzise, ca deranjeaza la "optica".

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

antenele is interzise, ca deranjeaza la "optica".
    unde sunt interzisse antenele?hai ma ca incepi sa ma enervezi la fel ca si aia de la tv cu creditele lor in franci elvetieni?
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

M-ai inteles fals. Nu-s Antenele interzise pe casa, dar in majoritatea cazurilor is interzise pe perete sau pe balcon, ca "deranjeaza la optica". Blocu meu e mai exceptie, ca-s multi straini si cam 3 sfert de bloc au antene, dar in fiecare an cind lea batut prea mult soarele in cap, incercau sa le interzica si aici.

Efectu ala a fost fiindca am fost intre satelliti, cam distanta 1,5 grade. Ca acolo avea Prima 74% si Euro D cu 20%. Citeva unitati mai spre est, Euro D a disparut si Prima intra cu 94%.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ActuatoRRRR View Post
    Citeva unitati mai spre est, Euro D a disparut si Prima intra cu 94%.
    deci am avut dreptate, erau turcii de la 42E

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Exact aia erau, fiindca mai multe transpondere, Euro D l-am dat ca exemplu.

Dar atunci e intrebarea, e cu antena mea totul in ordine? Sau mai tre sa mai reglez la ea?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)