Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Rog feed-back - idee reader

Dupa cum multi dintre voi stiti, de ceva vreme ma ocup de confectionarea, printre altele, si de readere tip phoenix/smartmouse in diferite variante, serial, usb, usb dublu, usb quad, cu frecvente fixe - 3,579 - 3,68 - 4 - 6 mhz.
    La o bere cu un amic de pe forum, ne-a venit ideea unui reader pentru cei curiosi, pusi pe experimentat sau "developeri". Adica, simplu, pe usb, dar cu un oscilator cu afisaj si cu frecventa setabila n gama 0 - 10 mhz sau cat cuprinde....
    Partea de reader va fi "clasica" cu chip FTDI, FT232.
    Pentru partea de oscilator cu afisaj, m-am gandit la o varianta cu ATMEL/AVR, cu soft Arduino, asta deoarece este "open" si oricine se pricepe poate scoate ce doreste din el (gama, memorii, etc.)
    Voi reveni cu alte detalii si cu stadiul, pe masura ce voi stabili schema si componentele.
    Rog feed-bak in ce priveste utilitatea si alte idei....
    ce ziceti ?
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Interesant, succes !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

M-am enervat pe CAS3 si mi-am comandat si un Phnix/Smartmouse dintrala clasic pe RS232. O sa-ti zic diferenta, deoarece CAS3 meu nu vrea nici cum Phnix Mode cu toate ca-l activez in CAS Studio.

Oricum interesanta idea ta, si nu se spune, succes, ci se spune ma cac pe chipurile tale, ca la pescari cu ma cac pe betele tale.

Cit o sa coste? Dar fa-l cit mai universal sa stie si carti de sanatate, si tralala, si sa-mi prelungeasca cartele expirate de Redlight in Viaccess.

Baga-i si o functie de unlooper, ca sa putem sa M O S Cuim iara.

Si baga-i ci un Xilinx, nu mai stiu exact ce am bagat eu in playeru meu mp3 cind nu se gasea la fiecare colt, in 2000, Xilinxu a fost sa interfeteze RAMu, ca player cu hard si RAM, deci din Xilinxuri poti sa programezi circute digitale, ca soft si el actioneaza ca hard. Vezi ce faci acolo tre sparte cartele ce lumineaza rosu.

Si daca vrei sa-l faci perfect, faci doua verziuni, unu pentru satellit si unu all round ce sa stie tot si chipuri si magnet si rfid. Dar tre sa stie si softu si tre si marga si in phnix si smartmouse mode, si consola sa poti sa dai la card direct comenzile, ca un provider in emm.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@Atuatorrrr - iarta-mi indrazneala de a uni cele 3 postari a le tale, dar au foarte putine idei constructive.

@gelvis - cand ai putin timp rasfoieste foaia de catalog de la SI5351, posibil sa-ti fie util proiectului.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Atuatorrrr - am retinut.... doar ca ar iesi cat un PC....

@Zgrongy - da mane, stiu familia aia de chip-uri, mai sunt si altele, le-am tot dat tarcoale si eu doar ca nu prea sunt accesibile, nu le-am gasit prin magazinele noastre.

lucrarea avanseaza, mai am de pus un quartz si un comutator si ii fac proba in configuratie cu atmega328 cu soft arduino, care piloteaza un modul AD9850.
    DM800, DM7020, DM500S, KSC-570, SRT4355EVO, Conserve diverse, SkyStar 2 Rev 2.6, Offset 1.2, H-H Strong, Twin Inverto 0.3, 53E - 30W, etc....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ce am spus fals? Xilinxurile erau si in primele CAMuri, in mp3 playeru meu interfateaza doua sloturi SIMM cu 2*32 MB (64 MB RAM). Le a-ti si uitat dar poti sa programezi in ele circuite digitale cu AND, OR, ANDOR, XOR. Si ai un circuit in numa un chip si nu tre sa schimbi boardu, numa softu, si nu iasa cit un PC, are marime asemanatoare ca un processor de 486 (ca marime). Googaleaza dupa Xilinx si sti la ce ma refer.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si Readeru ala sper sa fie si Writer. In orice caz Xilinxurile alea daca in CAMurile mai vechi, decodau tot CSA ala nu sa schimbat din 1996. Standardele de Modulatie da, dar CSA a ramas la fel. Deci pentru un reader e supradimensionat, dar daca trebue sa stie tot, atunci e adecvat.

Eu nu mint, unu dintrala interfateaza si doua sloturi SIMM si un slot IDE, mp3 face un chip STA013. restu face Xilinxu. Platina ii numa de 3,5 Zoll, l-am bagat intro carcasa de CD ROM, ca i-am bagat akkumulatoare de Camcorder.
    Last edited by ActuatoRRRR; 28th January 2015 at 15:12.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Hello!
    Gata...
    Prototipul este gata. Atasez si o poza mai jos.
    Totul este ok, functioneaza.
    Acum, as avea nevoie de cineva care se pricepe cu Arduino, la programare.
    Concret, as vrea niste modificari, in special de introducere a unor memorii cu frecvente prestabilite, stocate in EEPROM.
    Dpdv hardware, pe placa este un comutator multiplu dip switch care comuta pe modul "Arduino" de programare al chipului atmega328, compatibil cu mai multe modele de arduino hard si soft, precum si pe modul "Reader". Practic, se comuta iesirile chip-ului USB-SERIAL FT232. Frecventa cu care se ataca cardul se poate modifica in pasi de la 1Hz la 1MHz.
    Ce ziceti?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Gata.......
    Prototipul este finalizat.
    Acum pot sa-i expun caracteristicile:

A. Partea de reader USB este obisnuita, cu chip FT232 smd de la FTDI
    B. Partea de sintetizor de frecvente:
    - display cu caractere albe pe fond albastru cu backlight 16 x 2 caractere
    - are la baza chip-ul Atmega328 smd cu bootloader si software Arduino open source modificabil si bun de testat in timp real
    - frecventele sunt generate de un modul specializat, AD9850
    - gama de frecvente generate este mult mai mare decat suporta cardurile - intre 100 khz si 17 mhz
    - cu ajutorul unui comutator rotativ se schimba prin apasare pasi de 1hz - 10hz - 50 hz - 100hz - 500 hz - 1khz - 2.5khz - 5khz - 10khz - 100khz - 1mhz, frecventa modificandu-se in sus si in jos, prin rotire stanga-dreapa
    - se pot preprograma nenumarate frecvente prestabilite, acum sunt 25 de memorii, nici nu stiu cine are imaginatie sa puna mai multe.....
    - alegerea memoriilor se face din doua micro-switch-uri
    - alimentarea se face numai din USB, nu am masurat consumul, dar nu are cum sa fie prea mare
    - dimensiuni 85 x 65 x 25
    - slot de card ultraslim
    - mufa miniUSB
    - comutator dip-switch pentru USB - selectie Arduino - Reader
    - led prezenta power pe placa centrala, led prezenta power pe modulul AD9850, led de activitate pentru incarcare soft Arduino si pentru reader

Daca are cineva vreo idee de imbunatatire viabila si utila, astept cu interes.....

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Frumos la Display, vezi sa-i faci si driver sa fie compatibil cu majoritatea programelor ca de exemplu ChipcardMaster, Cardmaster, Picbinedit, etc.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)