Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

View Poll Results: este o alternativa viabila?

Voters
18. You may not vote on this poll
  • nu stiu

2 11.11%
  • da

7 38.89%
  • nu

9 50.00%
Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default :?: internet via satelit - how to & provideri

daca eu vreau internet prin satelit, ce/cum/unde trebuie sa fac ?

ma refer la:
    1. echipament necesar
    2. setari in pc
    3. provideri de asemenea conexiuni (1 si 2 way)

cred ca e putin cunoscuta aceasta alternativa, si am inteles ca este relativ avantajoasa in cazul mini-retelelor.
    daca vreau sa conectez o retea la internet, prin satelit cu o placa DVB (am skystar 2.6 d), va avea fiecare calculator IP propriu?
    cine ofera asa ceva in romania? am vazut oferta limex.. sunt cam scumpi...
    sunt mai avantajoase ofertele de afara? eu personal doresc o conexiune destul de puternica, masurata in MB/s.
    cum procedez?

mentionez ca am cautat pe forum aceasta informatie, am gasit doar link'uri catre 3 provideri din ro si 2 de afara. ai nostri nu au oferte de 2way, except limex care sunt scumpi, si cei doi externi aveau pachete minuscule, de genul 256/512 kb/s... poate piata a mai evoluat in ultima vreme, plus nu am gasit nici o informatie privind partea tehnica.
    eripitur persona, manet res

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pot da informatii complexe pentru internet prin satelit dual way,dar numai ca echipament de retea sau individual pe PC si nu prin DVB cards.

Daca pot ajuta,fara sa incalc regulile forumului pentru publicitate ascunsa,spune-mi !
    Dreambox7020 & WavefrontierT90

Cu bani poti cumpara o casa, dar nu un camin. Cu bani poti cumpara un pat, dar nu somnul linistit. Cu bani poti cumpara un ceas, dar nu si timpul ce se scurge. Cu bani poti cumpara o carte, dar niciodata cunoasterea. Cu bani poti cumpara pozitia sociala, dar nu si respectul. Cu bani poti cumpara medicamente dar nu sanatatea. Cu bani poti cumpara sex, dar nu si dragostea. Cu bani poti cumpara o asigurare, dar nu iti poti cumpara viata. Vezi tu, in viata... Banii nu sunt totul! De aceea, daca ai prea multi... Trimite-mi-i mie !

Technics...is timeless ! ! !

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca insa te intereseaza doar download offline atunci dai search to Opensky si EON...
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

in caz two -way depinde de ce buget preconizati sa aveti (mini-reteaua),ca sa va fie rentabil,iar in cazul doar de down ajungi undeva pe la 180 de euro pe an + curentul care il consumi non-stop,hdd cat mai mari etc.

#/usr/sbin/remuser root Teacher

Posts Thanks / Likes

eu am zis NU pentru ca am testat destui provideri
    Am doar doua saituri (Jocuri Gratuite Online si Free flash games for girls and boys)
    -------------------------------------

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

despre two way nu pot sa zic mare loucru pentru ca nu am folosit

la one way uite cam cum sta treaba:
    exista 2 metode de access la internet:

-printr-o aplicatie specializata
    -prin frame relay

datorita faptului ca urcarea si coborarea unui pachet in/din satelit costa cam 350ms se ajunge la un anumit delay fata de coneciunile terestre ( fibra ). Din aceasta cauza accessu la internet se face prin aplicatia respectiva care poate grabi accesslu la o anumita pagina. In cazul acesta aplicatia respectiva iti ofera access la un socks proxy sau in http proxy

Totusi accessul la internet printr-o asemenea aplicatie este destinat de obicei pentru utilizatorii simpli, care nu au nevoie de adrese de ipuri in plus.

De obicei se folosesc adrese multicast pentru transmiterea pachetelor.

In a doua situatie pachetele sunt trimise prin satelit spre ipul care ti-e alocat. Accessul la internet este asemanator prin satelit este asemanantor cu accessul la o retea ethernet.

In acest caz ti se pot aloca ipuri, samd, la fel cum face un provider terestru.

Sa revenim la problema retelei locale.
    -prin frame relay
    primul sfat: nu este recomandat ca accessul la protocolul http https sa fie trecut prin satelit ( deoarece poate fi privita de catre oameni ca o conexiune mai slaba )

- accessul programelor de gen p2p functioneaza foarter bine prin conexiuni prin satelit

Totusi datorita "batranetii" protocolului TCP un download printr-o singurea conexiune nu poate depasi ~ 30-40kbytes/s pe windows, in cazul linuxului se poate ajunge la un max de 200kb

ca sa oferi ipuri reale oamenilor din retea este recomandata folosirea protocolului BGP ( pentru interconectarea cu providerii terestri si de satelit ).

Pe scurt, tu cumperi niste adrese ip PI ( provider independent ) un AS number ( Autonomous system ) iar in momentul respectiv poti sa iti anunti clasele prin ambii provideri, un pachet din internet venind spre tine pe drumul cel mai scurt

Junior, da' cresc Mentor
    Posts Thanks / Likes

http://bizarnet.ro ( info + oferta )
    xyboox. Din Transilvania.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)