Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Am primit o antena ciudata, se poate folosi pentru receptia satelit?

Am primit o antena ciudata, Cel ce mi l-a dat zice ca e parabola pentru satelit, desi nu pare.
    Ce fel de antena este?

Brasov, 1.25 offset Fe, H-H Strong DM2100, Comag SL45/1CI; HUMAX NANO HD+

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Seamana cu o antena pentru transmisii MMDS, probabil este facuta pentru ceva aplicatii asemanatoare.
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Pune si tu o poza a "ghidului de unda" sau ce naiba o fi aia. Nu cred ca e MMDS.
    Cred ca e ceva de genul.... http://www.kenbotong.com/wireless-an...-5800P9x2.html
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am probat asa ceva in Fagaras in 1989 !Era pe vremea lnb-urilor cu zgomot 1,3-1,7 care costau la negru 30.000 lei si nu aveau polarizator H-V ,ce trebuia cumparat separat si costa ceva bani si polarizatorul ce trebuia alimentat suplimentar de la receptoarele ce aveau borne speciale pt asa ceva !Cu un dispozitiv ingenios ca tija aia centrala ce avea in spate un arc de rapel si doua stifturi la 90° ,prin tragere inapoi si eliberare se alegea pozitia H ori V !Si posta si alte instituti aveau asa ceva probabil in 3 ori 4 ghz!
    Noi o foloseam pt receptia primului satelit Astra de la 19° est si probabil idea de tije centrala era "furata " de la alti dar permitea schiombarea polarizari fara a deregla antena !Alti puneau LNB-ul pe un lagar ori rulment il incadrau cu o roata dintata artizanala pe exterior si il roteau cu un motoras cu turatie redusa de curent continiu!Schimbind alimentarea +cu - se revenea la starea initiala !Incearca sa o echipezi cu un lnb prime focus si sa ii faci reglajul ca o antena parabolica prime focus
    focarul ar trebui sa il faci reglabil pt cistig maxim !Bafta !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

pana la urma ce diametru are antena respectiva?
    daca are cel putin 120cm diametru merita sa te ocupi de dansa! masori adancimea antenei si diametru si afli din formula distanta focara.antena mai are nevoie de o montura si 3 tije pt fixarea unui lnb pt prim focus.bafta
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

E o antena de radioreleu dupa gidul de unda lucra la peste 20 GHz
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Pai da dar daca ii pune in focar un feed pentru parabola cu un Flansch LNB ar putea sa prinda cu ea asemanator ca cu o parabola, ca focaru e in mijloc, eventual trebue alt feedhorn, fiindca alta diferenta f/D.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)