Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question DVBSKy S960 DVB-S/S2 USB vs Satelco EasyWatch HDTV USB CI

Sunt doua tunere DVB-S2 pe USB cu pret decent, in jur de 50 de euro.
    Nu stim insa ce pot sa faca si ce aplicatii sw suporta.

Rog pareri daca ati utilizat una din placile de mai sus.
    Ma intereseaza in mod special sa aiba tuner sensibil si sa indice corect semnal in db sau dbm.
    Prin vest se comercializeaza deja placi interne sau externe cu dublu tuner si care au si CI.
    Noi suntem ca de obicei la marginea civilizatiei si tehnicii avansate, nici macar satmultimedia nu aduce vreuna din placile avansate. De restul magazinelor RO nici macar nu am ce sa zic...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dupa documentare cred ca DVBSky S960 este ceva optim calitate/pret.
    Se pare ca suporta cea mai importanta parte din Crazyscan si are demodulator chiar mai bun decat STV090x din ce spun unii utilizatori internationali.

Va astept cu impresii despre placa si o recomandare de achizitie cat mai apropiata.
    Din Germania vine cu ~ 58 EUR inclusiv transport si TVA.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu am avut acest model dar pot sa-ti spun din proprie experientza evita produsele dvbsky.
    mie mi sa dus placa dvbsky t9580 dupa exact 13 luni garantia fiind doar de 12 luni, posibil sa fi fost vreun lot mai slabutz habar nu am dar sincer iti spun mai bine evita decit sa ai ulterior batai de cap.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

10x de sfat. Exclusa achizitia din afara tarii si fara 24 de luni garantie.
    Acum toate sunt de rahat, nu ca ai prins tu un lot slab.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Un dvbsky combo (dvb-s/c/t2) pe pci-e folosesc de un an sau mai bine fara nici un fel de probleme. Nu se poate generaliza. Nu exista produs fara probleme.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Si ca sa-l complectez pe @stailus , dvbsky t9580 a ajuns la revizia 3.0 hardware, deci se lucreaza.Si eu am o placa de ceva vreme (mai 2013) fara nici o problema si sa fim seriosi un tbs este de 5 ori mai scump pentru cam acelasi lucru.

f11
    Last edited by f11; 19th December 2014 at 13:09.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    Un dvbsky combo (dvb-s/c/t2) pe pci-e folosesc de un an sau mai bine fara nici un fel de probleme. Nu se poate generaliza. Nu exista produs fara probleme.
    Sunt de acord cu voi numai ca sa nu crape de tot...
    Am un slot PCI-E dar prefer mobilitate pe USB. Pe la Romanica niciun magazin nu aduce o placa combo dvbsky t9580 !
    Voi de unde ati cumparat ?

Nici eu nu sunt fraier sa dau pe TBS-uri de 5-7x pretul uneia care face acelasi lucru.
    Placile astea produse cu < 10$ in China, ajung la noi cu pret de lux.
    Low-costul este la putere dar de unde cumparam ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu am luat din germania de la dvbshop mi-a venit in 3 saptamani si am platit cu tot cu transport cc 80euro. am preferat combo sat si cablu pentru a avea ambele solutii intr-un singur produs. Nu stiu daca faptul ca eu folosesc placa cu 2 utilitare concomitent sa fi dus la aceasta anomalie sau nu dar eu pentru asta am luat-o. Nu ma uit la tv ma intereseaza doar meciurile de fotbal iar cum sunt girla in weekend eu ma uit comcomitent si pe cablu si pe sat. Folosesc aplicatia dvbsky player pentru digi sport cablu dvbviewer pentru sat si la nevoie deschid si dvbdream care e setata pe un skystar2 luata in 2000. Culmea la cit am folosit placa asta inca merge brici fara sa dea rateuri.
    Eu am ramas profund dezamagit de dvbsky si macar din experienta mea as vrea ca unii sa evite neplaceri. Faptul ca voua va merg inca produsele dvbsky e bine dar nu e ceva normal sa cumperi un produs si sa te trezesti imediat dupa expirarea garantiei ca ti se duce, sau sa te intrebi ore ma tine cit are garantia?! Tot felul de stifturi au invadat piatza fara un control al calitati. Numele uni companii nu mai inseamna nici o garantie a calitatii in ziua de azi.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu tot din Germania de la dvbshop am luat. Am platit 10 euro pe transport si a venit cam in 8-9 zile. Eu folosesc placa exclusiv in linux cu vTuner si duc tunerele pe dreambox prin internet. Merge dvb-s/s2 si dvb-t2 fara nici o problema. De cand lucrez in domeniul IT am vazut, la toti producatorii produse stricate, asa ca pe mine nu ma mira ca un produs se strica dupa ce iasa din garantie. E adevarat ca e neplacut dar asta e calitatea la ora actuala in toate domeniile. Pana si un TBS QUAD are probleme sub linux adica din 4 tunere bine merg doar 3 si nu e un caz singular ci zeci useri se plang de aceasta problema pe forumuri.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@terrabyte, ce versiune HW ai tu ? pentru satelit ai folosit alimentarea externa ?
    Eu am luat v1.1a acum 2 luni tot de pe dvbshop, momentan merge OK.

Din ce am gasit sunt doua versiuni v1.0 si 1.1 in aceeasi configuratie de chipuri si v3.0 modelul nou integrat cu SMI PCIe bridge si ultimul demodulator de la Montage.
    Last edited by vampyrus; 30th December 2014 at 02:05.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

3 intrebari cheie:
    Ce impresii aveti la capabilitatea de a demodula semnale slabe DVBSky vs TBS ?
    Pana la ce SR-uri ati testat placile DVBSky si au functionat ok ? (low & high )
    Pachetele venite de la dvbshop au continut si cd cu drivere si soft auxiliar ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

a mea e v1.0 nu am facut teste sa vad ce sr mic culege sau nu pentru ca nu am o antena mobila. momentan e setata pe 28 23.5 19.2 si 13 semnalul e echilibrat sa fie rezonabil pe toti satelitii si pe aici nu sunt fecvente care sa aiba sr-uri mici. Am pus si alimentarea de cind am luat-o ca sa nu aiba probleme desi am citit ca merge bine si fara acea alimentare. packetul meu are si un mini disc cu soft si drivere.
    probabil daca voi renunta la placa mea dvbsky as trece pe unmoi pro - amd cu tunere separate pentru dvb-s2 si dvb-c

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Multumesc de info. Ai si 16 E intre 19 si 13 ?
    Daca nu, da-mi niste informatii cu semnale slabe ale unor TP-uri in S/S2 si pe la ce nivel reusesti sa le demodulezi ok imagine + sunet ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

nu am 16e pt ca serverul de unde imi iau keile nu are nimic de pe acest sat in share.
    satelitul cu semnalul cel mai slab e 28.2E unde am semnal pe 11222 H undeva intre 22 - 30% dar e suficient cit sa mearga fara probleme. Mai sunt citeva frecvente pe acest satelit care mai fac probleme pentru ca sunt 6db dar in general tot ce este peste 6db intra. Am observat ca depinde mult si de Feq si ratie uneori merg si frecvente care au doar 4.7db dar apar macroblokuri din cind in cind. Oricum la cautare a gasit si memorat canale si cu 3db dar nu le deschide. Antena e plasata intr-o zona destul de ferita si chiar si atunci cind ploua influenta asupa antenei e diminuata de pozitia acesteia.
    Cu exceptia lui 28.2e, ceilalti sateliti merg ok fara sa am probleme indiferent de conditiile meteo. Am o pierdere prin diseq si bratul lnb-urilor de cca 1db pentru fiecare frecventa comparativ cu setarea normala a antenei cu un singur lnb. Nu am incercat alta setare (respectiv 19-13-5-1) pentru ca am un brad care imi optureaza pozitia 5 in proportie de 75% si 1 grad undeva peste 90%.
    O comparatie intre placi dvb am facut doar cu un vechi ss2 pe care il mai folosesc si pot sa spun ca desi am folosit placa ss2 aproape 15 ani inca merge perfect avand semnal chiar mai stabil decit dvbsky singura problema e ca aceasta nu citesete frecvente dvb-s2 si e ceva mai lenta.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)