La cati useri sunt pe aici nu cred ca nu sunt careva sa aiba golf4 din 1998-2002, iar astea au un punct comun: defectarea senzorului G200 de la ESP care anuleaza totodata si ABS-ul fiind legate la acelasi "computer", in bord se aprinde triunghiul galben cu semnul exclamarii in el inconjurat de un cerc/sageata. Am fost in octombrie in tara la nunta fratelui meu, 4 amici ai mei aveau aceeasi problema dar o ignorau ca "merge si-asa". De fapt, cu toate ca senzorul e foarte scump, undeva pe la 200 euro, rezolvarea este foarte simpla si defectul banal; toate golfurile, pasat-urile si audi din anii astia au senzorii facuti de ATE si au o problema comuna, chip-ul se dezlipeste de pe cablaj!
Solutia: se demonteaza senzorul care nu e capsat complet, o parte e cu un silicon care se scoate relativ usor, se scoate cablajul (de obicei chip-ul ramane lipit in carcasa asa de prost este "lipit" pe cablaj) se lipeste chip-ul la loc pe placuta, se monteaza in carcasa la loc si se umple cu silicon. Toata treaba dureaza o ora si nu necesita cine stie ce cunostinte de mecanica sau electronica. O "problema" ar fi ca trebuie calibrat din nou, eu l-am schimbat azi la masina baiatului meu si l-am calibrat cu VCDS (sic - @sat, mi-am cumparat si nu ma mai rog de nimeni! ), posibil sa mearga si cu altceva, poate stie @sat ca el cam are aparatura destula. Daca sunt "pacienti" am sa pun si niste imagini luate de pe un forum nemtesc de unde m-am inspirat eu cu pozitia lui, modul de demontare si reparare.