prezentul tutorial merge si pe enigma1.preferabil este sa se faca peste setingurile facute [email protected] zipper sau @barghi carora le multumesc pentru activitatea lor dar se pot face si fara acestea pe un receptor nou.am folosit dreambox 800 dar cred ca si la vu este la fel.
1- se scaneaza frecventa dorita sau satelitul dorit.canalele noi vor fi salvate in lista de sateliti in folderul satelitului pe care l-am scanat la SERVICES sau NEW.daca apare programul cautat vom face mutarea lui in lista de favorite in felul urmator:selectam canalul dorit din lista dar nu dam ok ci MENU.aici avem optiunea ADD SERVICE TO BOUQUET pe care o selectam,apoi ok si se deschide lista de buchete din favorite de unde alegem folderul unde mutam acest canal si dam ok.canalul a fost mutat in folderul dorit dar se afla ultimul din lista
2-operatiunea de mutare a canalului tv in categoria dorita se face in felul urmator:ne pozitionam pe canalul pe care dorim sa il mutam dar nu dam ok ci MENU unde apare ca si optiune ENABLE MOVE MODE -OK .selectam canalul care dorim sa il mutam si il mutam in pozitia dorita -OK si EXIT
3- creearea de foldere favorite este foarte simpla:in lista de favorite apasam MENU si cu optiunea ADD BOUQUET se creaza folderul dorit.denumirea se poate tasta de pe tastatura telecomenzii unde tastele numerice corespund literelor.folderul nou creeat il va salva ca si ultimul in lista de favorite.mutarea lui se face ca si mutarea de canal cu optiunea ENABLE MOVE MODE.in acest folder se pot face si markere(stiri,muzica,sport) cu optiunea ADD MARKER.
4-putem sa salvam setingul facut din dreambox pe calculator cu DREAMBOX EDIT unde avem optiunea la FTP-RECEIVE FILES FROM DREAMBOX
daca aveti nelamuriri intrebati dar va rog sa il pastram curat si pentru altii