Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Recomandare placa DVB-S2 + software

Sunt multi care au experimentat/testat diferite placi.

Vreau ca sa cumpar o placa entry spre middle ca si pret si care sa poata urmatoarele in ordinea importantei lor:
    - Tuner si demodulator cel putin la fel de bun ca si tunerul de la GM Uni-box 2, considerat cel mai bun stand-alone la ora actuala.
    - Receptie la SR-uri mici pana la 1000, pentru video.
    - Sa indice rapid calitatea. (refresh de min 2x/s)
    - Sa pot scana blind rapid.
    - Sa pot face o analiza de spectru pe transponderi cu indicarea nivelelor de semnal corect in db sau dbm.
    - Pachetul sa contina soft specific pentru toate operatiile si sa am suport .emu inclus sau pe net.
    - Placa sa poata fi gasita in RO.
    - Drivere pt Win XP-7.

Alte recomandari de aplicatii software free care pot fi folosite pe placa respectiva sunt binevenite, cu indicare sursa de download.

Multumesc anticipat.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei sa folosesti placa pt. blindscan, alege o placa, care apare in lista "Full supported satellite devices (RFScan,BLScan,IQScan,SignalInfo feature)":
    http://sourceforge.net/p/crazyscan/wiki/Info/
    Outdoor: Gibertini 125 66°E - 30°W, Triax Unique multifocus 23°E - 1°W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 46°14'N 25°11'E.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by f11 View Post
    DE evitat tot ce inseamna produse dvbsky
    foarte interesant dupa exact un 1 si citeva zile de la achizitionare , exact dupa expirarea garantiei placa mea DVBSky T9580 a inceput sa faca prodbleme. La Blind scan imi gaseste frecvente ciudate la la scnarea am descoperit ca acele frecvente erau de fapt dubluri ale frecventelor in low band. De cand a inceput sa faca probleme nu mai pot receptiona de nici o forma nici o frecventa mai mare de 12150 iar dublurile frecventelor normale le afiseaza cu o diferenta de 850mhz , ex 10982 dublura la 11832 , daca pe acel satelit aveam o frecventa cu acelasi valoare imi ia dublura nu canalele corecte de pe frecventa corecta. Cei de la suport nu au putut da nici o explicatie. Am verificat tot ce se putea verifica , schimbat lnb , valori lnb dar degeaba mai mult de 12150 nu vrea deloc, culmea pe o bosoroaga de skystar2 in dvb-s merge normal.
    Concluzie incearca sa eviti firme de nisa chiar daca ofera produse la un pret bun.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

OK si atunci ceva identic ca domenii de receptie ca la dvbsky t9580 ?
    Hauppauge isi fac reclama ca ''in curand'' va aparea noua versiune wintv-hvr 5525
    Noul model va aveea in plus fata de actualul model win-tv hvr 5500 , domeniul dvb-t2 destul de ''important'' pt. noi in viitorul apropiat ( cel putin teoretic in prezent )
    Deci alte firme/modele de tv tunere all-in-one pe pci-e ( dvb-c + dvb-t/t2 + dvb-s/s2 ) daca stiti/mai sunt ?
    Pe usb nu are rost sa intreb , fiindca nu am gasit asa ceva pana in prezent

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by terrabyte View Post
    DE evitat tot ce inseamna produse dvbsky
    foarte interesant dupa exact un 1 si citeva zile de la achizitionare , exact dupa expirarea garantiei placa mea DVBSky T9580 a inceput sa faca prodbleme. La Blind scan imi gaseste frecvente ciudate la la scnarea am descoperit ca acele frecvente erau de fapt dubluri ale frecventelor in low band. De cand a inceput sa faca probleme nu mai pot receptiona de nici o forma nici o frecventa mai mare de 12150 iar dublurile frecventelor normale le afiseaza cu o diferenta de 850mhz , ex 10982 dublura la 11832 , daca pe acel satelit aveam o frecventa cu acelasi valoare imi ia dublura nu canalele corecte de pe frecventa corecta. Cei de la suport nu au putut da nici o explicatie. Am verificat tot ce se putea verifica , schimbat lnb , valori lnb dar degeaba mai mult de 12150 nu vrea deloc, culmea pe o bosoroaga de skystar2 in dvb-s merge normal.
    Concluzie incearca sa eviti firme de nisa chiar daca ofera produse la un pret bun.
    10x terra pentru feedback, de fapt cel mai important este cel din utilizare, exact ca al tau.
    Mai astept si altele...de la altii.

satelescu, bonou2, 007, the-the, etc
    Multumesc anticipat domnilor.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70
    Recomandare placa DVB-S2 + software

Sunt multi care au experimentat/testat diferite placi.

Vreau ca sa cumpar o placa entry spre middle ca si pret si care sa poata urmatoarele in ordinea importantei lor:
    - Tuner si demodulator cel putin la fel de bun ca si tunerul de la GM Uni-box 2, considerat cel mai bun stand-alone la ora actuala.
    - Receptie la SR-uri mici pana la 1000, pentru video.
    - Sa indice rapid calitatea. (refresh de min 2x/s)
    - Sa pot scana blind rapid.
    - Sa pot face o analiza de spectru pe transponderi cu indicarea nivelelor de semnal corect in db sau dbm.
    - Pachetul sa contina soft specific pentru toate operatiile si sa am suport .emu inclus sau pe net.
    - Placa sa poata fi gasita in RO.
    - Drivere pt Win XP-7.
    Dintre placile dvb-s2 care sa sa indeplineasca toate cele opt conditii de receptie,desigur ca eu as alege ultima aparuta la TBS,si anume-6983,care iti ofera tot ce-ti doresti din punct de vedere tehnic.Acum poate fi folosita si cu utilitarul Crazyscan,ceea ce la ora actuala,din punct de vedere al receptiilor satelitare,este ceea isi poate dori orice pasionat de la o placa dvb-s2 comerciala.Din acest punct de vedere nici o alta placa nu o poate depasi ca functionalitate.Numai ca din punct de vedere al pretului ea nu se incadreaza in limitele unui buget mediu(dupa salariul nostru}pe care-l avem,numai de la caz la caz.
    Trebuie precizat ca suportul .emu de care vorbesti nu are nicio o legatura cu placa dvb-s2 de care te folosesti.
    Ca sa ai o imagine mai buna a ceea ce poate sa faca o placa dvb-s2 sau alta,te trimit la adresa lui CrazyCat ,unde vei gasi o lista completa a placilor ce se apropie de preferintele tale.
    Sper sa iti usureze alegerea placii dorite!
    Iti doresc succes,

satelescu

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Foarte utile sfaturile tale. Am descarcat deja Crazyscan dar nu am reusit instalarea sub XP deoarece imi spune ca nu am un fisier .dll
    Sa fie oare blocata pana nu vede device-ul in slot ?

Ca si device oscilez intre Prof 7301 PCI si Technisat Sky 2, ambele pe la 300 de ron.
    Desigur ca mi-as dori un high-end gen TBS dar nu e cazul acum, Mosul e cam auster de ani buni...
    Asadar cine a testat una din placile de mai sus (care se spune ca suporta crazyscan) comparativ cu un receptor stand-alone cu tuner DX, rog impresii.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70 View Post
    Foarte utile sfaturile tale. Am descarcat deja Crazyscan dar nu am reusit instalarea sub XP deoarece imi spune ca nu am un fisier .dll
    Sa fie oare blocata pana nu vede device-ul in slot ?
    Dupa documentare pe topicul dedicat am reusit rularea partiala a ver 1.0.2.100 deoarece nu vede DVBEx-ul...deocamdata inexistent
    Aplicatia se ruleaza, nu se instaleaza din ce observ, exact ca VirtualDub.
    10x satelescu.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mai vin cu o intrebare utila: Sa fie placa interna sau externa ?
    Cum se comporta o placa pe USB ?
    Am citit opinii ca e de evitat o placa pe USB ! De ce ?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gen70
    Mai vin cu o intrebare utila: Sa fie placa interna sau externa ?
    Cum se comporta o placa pe USB ?
    Am citit opinii ca e de evitat o placa pe USB ! De ce
    1.Daca ai laptop,ai nevoie de DVB-S2 Tuner USB Box,deci externa.
    2.La fel ca o placa interna,dar de la caz la caz,adica in functie de producator.
    3.Desigur ca e de preferat placa interna,dar daca conditiile de fizice de lucru(un desktop) sau alte motive(teste de semnal la antena) nu-ti permit,un tuner USB este de neocolit.E de evitat doar in masura in care vrei subtilitati de receptie,pe care numai o placa interna ti le ofera,dar si fiindca unele modele de USB se supra incalzesc la o utilizare intensa,cum e TBS5925 TV Tuner USB.Poate folosit cu moderatie ar fi o solutie,mai ales daca lucrezi pe teren.
    Pentru pretentiosi,trebuie avut in vedere daca placa dvb-s2 sau USB-ul are suportul(total sau partial) Crazyscan.

satelescu

4.Linia C sau N tine de partea de software si nu are legatura cu partea hardware a placii,adica de emulatoare,pe care le instalezi in Plugin din playerele sau alte aplicatii dvb-s,si desigur o legatura la internet.
    5.Aplicatia Crazyscan este doar un intrument de cautare si analiza a semnalului(spectru,blindscan,etc) si,trebuie stiut,nu decodeaza programe tv!
    Last edited by satelescu; 13th December 2014 at 14:52. Reason: add ps

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Caut o solutie pe tuner extern caci e portabil si fix totodata.
    E normal sa se incinga carcasele metalice, se specifica la unii ca asa au fost gandite, ca radiatoare...
    Sunt insa dezamagit de lipsa de informatii pe partea asta, a placilor si utilizarii lor cu diferite aplicatii.
    Se pare ca e domeniu de nisa si sunt doar cativa cunoscatori care le utilizeaza.

Nici producatorii nu sunt mai darnici cu informatiile tehnice...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)