Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Receptie Digi TV la Paris?

Rog un utilizator care se afla in zona Paris sa-mi spuna daca se prinde pachetul Digi TV(1W) cu antene mici?Si daca da,care-i cea mai mica dimensiune a antenei pentru a-l receptiona?Eventual si despre calitatea semnalului?Orice informatie legata de receptia lui Digi Tv cu antene mici in zona respectiva este binevenita,pentru care multumesc inca de pe acum.

satelescu

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Merge cu 60cm dar la nori mai grosi cade .
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca te ajuta cu ceva informatia ,zona Madrid merge cu antena 60 cm , lnb 0,2 de la digi , receptoarele digi are cele mai mari probleme cu semnalul de pe fregventa Protv,cu skystar 2 merge ok cade doar la furtuni.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Iti multumesc @Mariust5 pentru raspunsul tau rapid la mesaj.Este importanta informatia pe care mi-o dai deoarece eram pe cale sa recomand antena Slim pentru receptia lui Digi Tv,cam in zona Parisului, unde,conform unei legi locale,este interzisa instalarea unor antene exterioare.
    Best regards,
    satelescu

ps.Multumesc @vsatrro pentru informatia data;ma ajuta sa aproximez care sint sansele de receptie in zona vizata cu antena de 60 cm.
    Last edited by satelescu; 22nd October 2014 at 20:41. Reason: adaugat un ps

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

"Civilizati"frantuzii daca ingradesc receptia libera cu antene parabolice.Credeam ca doar Romania este tara paradoxurilor.Deci Franta tara lui EUTELSAT si Globecast nu permite instalarea antenelor parabolice in Paris.Posibil ca in viitor vre-un parlamentar romanas sa se inspire din civilizata UE si sa te trezesti cu o lege similara si la noi .
    Parabolica-1.5m Al. (72.0°E-30.0°W).Parabolica -1,2m Al (80.0°E-30.0°W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vsatrro View Post
    Daca te ajuta cu ceva informatia ,zona Madrid merge cu antena 60 cm , lnb 0,2 de la digi , receptoarele digi are cele mai mari probleme cu semnalul de pe fregventa Protv,cu skystar 2 merge ok cade doar la furtuni.
    confirm cele scrise de catre @vsatrro ca fiind adevarate
    in schimb pentru receptia dth focus si dolce receptia este mult mai buna cu antena 60 cm chiar daca se foloseste alte lnb mai de duzina fara mari pretentii .
    chiar am fost surprins de receptia dth dolce folosind antena de 60 cm si lnb inverto multiconect (alb si ingust )
    pentru spania recomand minim 80 cm pentru digi , iar pentru zona paris nu ma pot pronunta deoarece nu cunosc realitatea de pe teren

Quote Originally Posted by mediaset View Post
    "Civilizati"frantuzii daca ingradesc receptia libera cu antene parabolice.Credeam ca doar Romania este tara paradoxurilor.Deci Franta tara lui EUTELSAT si Globecast nu permite instalarea antenelor parabolice in Paris.Posibil ca in viitor vre-un parlamentar romanas sa se inspire din civilizata UE si sa te trezesti cu o lege similara si la noi .
    idem si in spania
    depinde de mai multi factori ca: proprietarul apartamentului; administratorul cladiri,zona ,culoarea cablului de coborare al antenei uni cer sa fie alba ,neagra sau maro dupa caz

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Nu recomanda altceva decat 80 cm pentru oricare dintre ele. Nici macar pentru hotbird nu e recomandabil Slim-ul de care spui. Merge bine pentru Astra1 sau Fransat-ul lor de pe 5W.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Legea din Franta (precizata in raportul ministerial aparut in Monitorul Oficial din 2 mai 1996) nu interzice plasarea unei antene satelit dar exista unele constrangeri, drept pt care (in unele cazuri) trebuie ceruta aprobarea de la Primarie (Mairie).
    Dintre cazurile in care nu se permite instalarea unei antene satelit sunt: - instalarea antenei pe fatada imobilelor (unu, modifica aspectul cladirii si doi se poate desprinde si cadea in capul trecatorilor sau ar putea produce alte stricaciuni),
    instalarea pe terase colective (instalarea pe balcon propiu nu este interzisa si nici nu trebuie autorizatie pt aceasta, evident daca acel balcon nu este comun cu ceilalti locatari si daca contractul de locuinta nu prevede dispozitii contrare acestei amplasari),
    la unele cladiri care fac parte din patrimoniul istoric sau sunt situate pe zone protejate (cu toate ca si in cazul asta se pot obtine aprobari de la Primarie pt a plasa o antena).
    Acum sa revin la intrebarea threadului, cu o antena de 60cm se pot prinde programele Digi in zona Parisului sau mai bine zis in W. Europei, dar pt cele HD si cu precadere pe timp nefavorabil o antena de 80cm ar fii mai buna (teste proprii).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am prins semnal decent cu antena de sky zona1[45cm) si pe digi si pe dolce zona Londra,pt digi skew-ul sa fie la 5 iar pt dolce la 0,cu skew normal de sky(3) nu avea calitate deloc dar daca sucesti lnb-ul se duce la 50-60 calitate.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc colegilor de mai sus care mi-ai raspuns pe topic.Cind am facut un mic review despre antena SlimSat(cu dimensiunile de 51.7 x 27.7 x 8,2 cm) acum doi ani estimam eficienta ei ca una de 65 cm.Probabil ca exageram putin,insa testele facute la Cluj pe transponderii(in QSPK) Digi TV imi arata ca ii puteam receptiona fara probleme la peste 6 dB,atit indica analizorul de semnal.Trebuie sa recunosc ca n-am prelungit testul pe mai multe zile,pe o vreme ploiasa,pentru a sti la cit dB se rupe imaginea.De fapt nici nu trebuia sa astep o zi ploioasa,fiindca noi stim ca semnalul util devine problematic pe o astfel de vreme de la operatorul nostru si la peste 7 dB.
    Nu vreau sa reiau tema,dar trebuie sa le spun celor care mi-au recomandat antena de 60 cm ca solutia propusa de ei este,cred,viabila in conditiile in care sint atitea restrictii,in primul rind administrative,de instalare a antenelor in diferite tari ale Europei,in special pentru Paris(sau in unele zone ale orasului).Dar cazul de pe topicul meu,e unul special,ca sa nu spun ciudat,pentru ca in blocul(probabil,rezidential) unde locuieste cunostiinta mea este interzis cu desavirsire instalarea oricarui tip de antena,indiferent de marime!In atare conditii solutia propusa de mine a fost/este antena Slim,care are lnb-ul integrat,incit ea poate fi camuflata,sper,destul de bine,de pilda intr-un dulapior,incit sa nu fie observata din exterior.Daca din acest punct de vedere ar o solutie,functional nu mai sint sigur ca asigura o receptie stabila a lui Digi TV.
    Iata pe scurt ca e rostul intrebarii mele.Daca aveti si alte solutie viabile,le primesc cu prietenie.

satelescu

ps_Ca sa ma/ne confirme(a cita oara) ca Digi Tv are probleme de semnal chiar pentru zona noastra,meciul dintre RMA si FCB a fost intrerupt din cauza ca,"sint probleme de semnal la Bucuresti",cum explica unul din comentatorii acestui meci.A trebuit sa-i scape porumbelul din gura unuia din interiorul companiei,nu ca ar avea greutate spusa unuia care nu-i de la serviciu tehnic,ca sa stim,inca de multi ani,ca Digi TV are semnal de orice fel,numai de DTH-nu.Cum este distribuit acest semnal pe diferite zone ale Europei o stie fiecare abonat a lui indiferent unde il receptioneaza.
    Last edited by satelescu; 25th October 2014 at 21:25.

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Daca are vizibilitate spre satelit din unghi ascutit sa puna una de 110 dupa geam si a terminat bilciul.Pe un trepied foto,suport de brad mai teapan montata incit sa vada prin geam cit mai mult satelitul.Cind nu se uita la tv trage perdeaua la geam.
    Doar nu o sa-i controleze si in casa.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

o solutie mai discreta in balcon ar fii o antena cub care nu sunt tocmai ieftine dar cazurile acestea speciale se platesc...
    si antenele cu LNBul inversat ar fii o solutie uite exemple AICI
    adevarat ca pe Digi semnalul de la meci era prost si asa se retransmitea de ei pt ca pe BeIn sport 2 HD era impecabil, deci nu era din transmisia de la spanioli.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Cred ca ar trebui deschisa discutia despre ce poti /nu poti recomanda utilizatorului final
    Spun asta pentru ca una e ce putem obtine noi in conditii experimentale, cu instrumente profesionale sau nu si cu totul altceva e ce asteapta utilizatorul de la sistemul pe care il propui.
    Nu cred ca e in regula sa ii spui omului ca da, poate pune o antena de 60cm pentru digi ca ai testat tu si merge. Se va astepta la semnal util optim constant. Stim ca antena aia o sa dea rateuri la primul nor serios. Nu mai spun ca nu stii cat de priceput e cel care instaleaza efectiv sistemul.

In ultimul timp suna din ce in ce mai multi care au fost convinsi de vanzatorii ORANGE ca sistemul lor functioneaza ok in Franta. Nu, nu functioneaza ok. Iar Marsilia nu este Saint Malo.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am pus din nou antena SlimSat SA61 Strong pentru teste de semnal la Digi TV,la care am facut trimitere la #10.Calitatea semnalului a ramas aceasi ca in toamna anului trecut.
    Poate cei de la Paris sau chiar zona vestica a Europei mi-ar putea spune daca sint sanse ca valoarea snr-ului pe transponderii Digi TV sa fie apropiata cu ce am obtinuta la Cluj(vezi tabelul),folosindu-ma de aceasi antena Slim?
    Cu multumiri,

satelescu

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am facut testul cu o antena Technisat 45 x 45 cu un LNB (Inverto black ultra) pe care constructorul o da ca avand 32.2 dBi deoarece este mai apropiata de cea plata a ta care este data de constructor ca avand 34 dBi, deci tot pe acolo, la vo 300km inspre N-NE de Paris, pe un timp noros dar fara ploaie.
    Am folosit 2 masuratori diferite, una cu testerul (Sathero 500G, care intotdeauna imi da un semnal/calitate mai mic decat orice decodor, poate este facut expres ca atunci cand semnalul/calitatea este deja blocat sa functioneze bine instalatia) si a doua cu un decodor HD normal, mVision 260 wifi si cu 10m de cablu.
    Rezultatele sunt in tabelul de mai jos, primele cu testerul al doilea cu decodorul normal:

Tester:
    11900 H 28000 semnal 92 calitate 54%
    11939 H 2800 = 92/65%
    12527 H 27500 = 83/46%
    12563 H 27500 = 83/45%
    12607 H 27500 = 83/35%
    12643 H 27500 = 83/35%
    12687 H 27500 = 84/37%
    12723 H 27500 = 84/32%
    12563 V 27501 = 85/58%
    12643 V 27500 = 84/34%
    12687 V 27500 = 85/37%
    12718 V 18400 = 84/35%
    12736 V 8800 = 81/52%

Decodor:
    11900 H 28000 semnal 90 calitate 71%
    11939 H 2800 = 90/76%
    12527 H 27500 = 90/74%
    12563 H 27500 = 90/72%
    12607 H 27500 = 90/73%
    12643 H 27500 = 90/72%
    12687 H 27500 = 90/73%
    12723 H 27500 = 90/72%
    12563 V 27501 = 90/75%
    12643 V 27500 = 90/73%
    12687 V 27500 = 90/73%
    12718 V 18400 = 90/72%
    12736 V 8800 = 90/71%

In concluzie receptie BUNA pe toate frecventele testate cu o antena mica.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)