Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4

Thread: Vantage VT-1S

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vantage VT-1S

Va Salut! tot cautand un receptor HD cu un bun sintonizator ,blind scan si sa stie protocolul diseqC (pentru un emp centauri 16/1) , m-am oprit la Vantage VT-1S.Pretul......destul de ridicat(se gaseste la mana a doua pana in 200€) , fabricatie si calitate germana,cu toate ca receptorul a fost scos pe piata in 2010 nu gasesti prea multe informatii despre el(doar cateva forum-uri germane).Merita efortul acest receptor ?, tinand cont de: suportul destul de slab acordat,pretul ridicat(nou 300€+- , mana a doua 200€+-).

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

pana la urma am luat un Vantage VT-1S ......dupa cate vad nu prea se descurca cu comutatorul centauri de pe toroidala mea,sau poate sunt eu de vina....,mai sapam.Un Salut!
    Vantage VT-1 ,Satlink WS-6908P Professional, Antena Toroidal T-90 (9 lnb lnb inverto black ultra),cablu Belden 7915A 150m.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

revigorez postul cu o veste trista...cel putin pentru mine.Incercare esuata de actualizare a receptorului la o versiune de soft mai veche,acum decat afiseaza "Loading" pe ecranul receptorului si nu mai trece de acolo.Am incercat sfatul tehnicului de la sky-vision cu trecerea softului in receptor cu un cablu in serie R232,fara rezultat.Dupa cate vad placa baza a receptorului dispune de un conector ,poate fi un conector Jtag?Se mai poate face ceva pentru aparatul asta,sau il dau deja mort?

Vantage VT-1 ,Satlink WS-6908P Professional, Antena Toroidal T-90 (9 lnb lnb inverto black ultra),cablu Belden 7915A 150m.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Mesajul "loading" presupune ca bootloaderul este inca functional. Incearca sa incarci o versiune mai recenta a softului prin cablu serial
    - poate gasesti un loader care are functia de rescriere a flashului in cazul in care este corupt.

Putin probabil ca acel conector sa fie JTAG.

Cu ce SoC este echipat boardul ? Din cate vad utilizeaza memorie Spansion care ar putea fi citita si rescrisa cu
    un programator universal care citeste si scrie BGA.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)