Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Montare antena prime focus balcon

Buna ziua, am si eu o intrebare si as fi recunoscator daca ma puteti ajuta.

As dori sa montez o antena de 1.4m prime focus la etajul 5 fie prinsa de balcon, fie la geam in perete. Intrebarea mea este daca nu este vreun risc sa cada. Ma puteti sfatui ce suport sa folosesc? Cele din comert par cam firave, ar trebui sa caut un sudor sa fac un suport artizanal? Multi dintre vecinii de la blocurile alaturate au antene la fel de mari.

Stie cineva daca antena de 1.4 de la peruvison este buna? Daca nu, ma poate sfatui cineva cum se ajusteaza o montura hh pentru un offset?
    Va multumesc.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Montura HH ESTE pentru offset, nu trebuie ajustata in niciun fel.
    1.4 mi se pare cam mare pentru geam, in perete. Pentru balcon e ok, eu am avut si 1.5 la balcon.
    SHALOM

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

multumesc de raspuns, nu ma asteptam sa imi raspunda cineva atat de repede.
    ati auzit ceva despre montura hh amiko? este buna de ceva? eu am abonament la dolce, insa nu ma uit decat foarte rar, si as vrea sa prind eutelsat de pe 28.5, astra nu reusesc sa prind. as dori sa motorizez antena pt ca desi helassat 2 prind foarte usor, pe eutelsat ma chinui ore intregi. satfinderul nu ma ajuta deloc. am semnal peste 50% dar calitate 0. satfinderul imi spune ca am semnal, dar recieverul nu. cand recieverul spune ca am semnal, satfinderul spune ca nu. este prea mica antena de 0.8 de la dolce pentru eutelsat? ma puteti ajuta cu ajustarea pt eutelsat si cu pasii pt a monta un hh?
    Va multumesc din nou

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am avut parabolica de 1,8m la balcon etaj 2 cu montura polara si motor actuator...cu suport tip piramida in 4 brate din cornier pusa la cumpana si suruburi strapunse prin placa de beton a balconului.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Pana la urma eutelsat 28 se poate prinde cu un ofsset de 0.8, lnb inverto premium black? asta am acuma, de la dolce, si as vrea sa astept pana sa pun una mai mare ca nu am unde.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Unele TP-uri da, altele ba. Depinde ce cauti...
    Parabola bulgareasca de la Peru e slaba calitativ, are tabla cu grosime f mica si focusare slaba. E cam la nivelul unei unguresti de 1,2 m cu castigul. Deformarea va fi rapida in timp datorita tablei subtiri. Mai bine offset polonez de 1,25 care are tabla mai groasa.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

multumesc de raspuns. imi spuneti va rog un transponder puternic de pe eutelsat? eu am incercat pe 11222H 2/3 dar cand il prind, cand nu.
    De unde gasesc o antena poloneza de care spuneti acolo? un link se poate? eventual de la un magazin din bucuresti?
    stiti ceva de offsetul farmval de 110 de la dipolnet?

dependent de antene Mentor
    Posts Thanks / Likes

Linga Ploiesti cu offset de 110 intra 11914 H - 27500 Pick si 11778 V-27500 radio sky showcase.
    Ar mai fi 11260 V-27500 B4U Music.Astea au semnal mai puternic.Din ce se pare aici acoperirea este mai proasta decit in Bucuresti.Nu am reusit sa le scot pe o antena Pomtelecom de 0,8m.Insa nu am avut cu mine aici LNC-ul Inverto Black Ultra pentru Offset.
    Vezi ca LNC-ul de la romtelecom este prastie la sensibilitate.

Daca te hotarai ca vrei antena acum doua luni iti dadeam eu offsetul de 110.Aproape moca sa nu-l mai car la Brasov.Si asa am mai multe decit voi folosii vreodata.Am dat viteza si la doua din fibra de 1,5m tot din acelasi motiv.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by piiif
    ...As dori sa montez o antena de 1.4m prime focus la etajul 5 fie prinsa de balcon, fie la geam in perete. Intrebarea mea este daca nu este vreun risc sa cada. Ma puteti sfatui ce suport sa folosesc? Cele din comert par cam firave, ar trebui sa caut un sudor sa fac un suport artizanal? Multi dintre vecinii de la blocurile alaturate au antene la fel de mari...
    Nu recomand instalarea unei antene prima focus pe balcon,dar daca nu exista alte alternative,atunci trebuie studiat cu atentie atit locul dar si structura de rezistenta a peretelui pe care se monteaza stilpul de sustinere a antenei dar si alte elemente fizice care o fixeaza.Asa am procedat eu cind am fost nevoit,pe la inceputul anilor '90,sa-mi instalez eu insumi antena de 1.50m pe balconul meu,dupa ce citeva firme de profil(?) se eschivau,pentru ca,isi motivau refuzul, "e prea complicat si nu pot asigura antena la tot felul de presiuni{se gindeau la vint}",mai cu seama ca sub balconul meu se circula continuu catre gradinita din apropiere!
    Mai jos ai citeva poze cu antena mea de pe balconul meu.Nu sint sigur ca te ajuta,dar iti poate sugera o solutie la situatia ta?In caz ca nu este valabila,iti recomand totusi,in caz ca vrei sa-ti instalezi antena,ca tot sistemul de sustinere si prindere a ei sa fie teava in teava!Precum poti observa din poze,un astfel de sistem prezinta avantajul ca oricind poti interveni la antena,rotind-o dupa nevoi,dar si fiindca o poti demonta oricind fara probleme.Mai trebuie avut in vedere ca indiferent de distanta antenei fata de balcon,1.5 sau 2 m,e necesar sa o asiguri in mai multe puncte pentru a elimina jocurile ce apar la stilpul de sustinere a antenei sub presiunea vintului,care actioneaza din toate directiile,lateral,vertical sau chiar vertijuri,ultimele-cele mai periculoase.Deci toate elementele{bratul,tevile de prindere a stilpului,etc) care fixeaza antena la distanta sint importante,pentru ca fiecare preia o parte din presiunea vintului si-o transmite la stilpul principal.Deci stilpul antenei din brat trebuie sa fie tot atit de robust si bine ancorat ca si stilpul principal(din perete) pe care sta tot asamblul exterior!
    Trebuie sa recunosc ca suportul antenei mele nu arata prea estetic,si nici nu stiu cum s-ar putea gasi o astfel de solutie la antene mari,dar prefer siguranta in exploatare a antenei unei solutii de fatada.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

din ce se vede în foto 3, ai tăiat din coltul zidului ca sa nu lovească antena în el, sau mi se pare mie ?

Nemtzică Expert
    Posts Thanks / Likes

Impresionanta constructie ...
    Tevile din dreapta ultimei poze unde sunt prinse

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@gigi_4476,

Da,am scobit peretele pentru ca la dimensiunea antenei(1.50 m)trebuia s-o scot mai in afara insa nu atit de mult incit sa nu-mi permita accesul la montura si la suruburile de prindere a stilpului cind vreau sa schimb lnb-urile,iar pe linga toate astea,cu o parte din farfurie,pot sa mai prind citiva sateliti de la est,de la 42E-53E.Cum ar veni,"foamea" de spatiu era prea mare pe masura dorintei de-a receptiona cit mai multi sateliti.
    Citi dintre noi n-am taia un copac sau o parte din el,mai ales la elevatii mici,cind el se interpune intre antena si satelit!Eu am ales varianta care-mi uriteste peretele exterior dar cel putin imi da o mica libertate de-a umbla la antena cind doresc.Dar in ciuda acestui mic "avantaj" ce mi l-am oferit,eu nu recomand ca o antena sa fie instalata in locuri unde nu ai acces la ea!

@LAURI,

Cele doua tevi prinse(cu coliere) de stilpul antenei sint ancorate(cu suruburi) de celalalt perete al balconului.Era singura solutie prin care anulam jocul de la stilpul exterior cind vintul bate cu forta direct(fata/spate) in antena ca sa n-o flambeze.Chiar daca nu mi-a placut(din motive de estetice)varianta asta de sprijin a stilpului exterior,de bara de sus ma tin cu o mina cind intervin la alte antene(nu se vad in poza).Imi da o siguranta,mai mult psihologica,cind trebuie sa ma intind in exterior,sau ma prind de aceasta bara cind sint nevoit sa urc pe brat ca sa schimb lnb-urile sau sa curat actuatorul.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)