Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Single LNB Octagon Optima OSLO PLL 0.1dB 3D Ready

Am cautat in magazinele online din Romania lnb-ul "Single LNB Octagon Optima OSLO PLL 0.1dB 3D Ready" si,din pacate,n-am gasit aceasta marca la noi.Se pare ca e o intelegere tacita intre furnizorii nostrii sau,probabil,ca toti acestia se aprovizioneaza de la aceasi sursa?,fireste externa,incit te descurajeaza sa cauti produsul de care ai nevoie.De aceea apelez la un binevoitor ce citeste acest anunt care detine acest lnb,si/sau in masura in care nu-l mai foloseste,sa mi-l vinda!In caz ca are posibilitatea sa-l cumpere direct dintr-un magazin din occident,sint dispus sa platesc valoarea lui de magazin si,fireste,ceva in plus.
    In paranteza mentionez ca o comanda directa online din Germania,unde se gasesc astfel de lnb-uri,costa mai mult transportul si TVA decit produsul.Adica pentru 6 euro,sau 7 sau 9 euro,depinde de magazin,cheltuielile de trimitere ajung undeva la 22 sau 24 euro.Pentru ca doresc sa fac doar teste cu acest lnb,pentru mine este o suma colosala!
    Multumesc de pe acum celui dispus sa renunte sau sa cumpere pentru mine lnb-ul-Single Octo PLL Optima!

satelescu

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Am cautat in magazinele online din Romania lnb-ul "Single LNB Octagon Optima OSLO PLL 0.1dB 3D Ready" si,din pacate,n-am gasit aceasta marca la noi.Se pare ca e o intelegere tacita intre furnizorii nostrii sau,probabil,ca toti acestia se aprovizioneaza de la aceasi sursa?,fireste externa,incit te descurajeaza sa cauti produsul de care ai nevoie.De aceea apelez la un binevoitor ce citeste acest anunt care detine acest lnb,si/sau in masura in care nu-l mai foloseste,sa mi-l vinda!In caz ca are posibilitatea sa-l cumpere direct dintr-un magazin din occident,sint dispus sa platesc valoarea lui de magazin si,fireste,ceva in plus.
    In paranteza mentionez ca o comanda directa online din Germania,unde se gasesc astfel de lnb-uri,costa mai mult transportul si TVA decit produsul.Adica pentru 6 euro,sau 7 sau 9 euro,depinde de magazin,cheltuielile de trimitere ajung undeva la 22 sau 24 euro.Pentru ca doresc sa fac doar teste cu acest lnb,pentru mine este o suma colosala!
    Multumesc de pe acum celui dispus sa renunte sau sa cumpere pentru mine lnb-ul-Single Octo PLL Optima!

satelescu
    M-ai facut curios!Ce stie mai bun acest LNB, decat orcare uzuale, care se gasesc la noi in comerti?Multumesc!

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by FERI View Post
    M-ai facut curios!Ce stie mai bun acest LNB, decat orcare uzuale, care se gasesc la noi in comerti?Multumesc!
    Cum ce? E trei de redy...

Sent from my iPhone 5S
    using Tapatalk

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Octagon Optima Single, 1 output LNB have an impressive 0.1dB noise ratio with very high gain of between 60-65dB.

With the OCTAGON GERMANY OPTIMA LNB not only top quality, but also very latest technology.
    The LNB is characterized by a minimal and stable noise figure of 0.1 dB and gain of 60 - 65dB, excellent workmanship and a UV-resistant outdoor housing with weather protection.

Single (1 output) 0.1dB LNB

Features & Specifications:

* Excellent noise figure up to 0.1dB
    * Gain 60 ~ 65dB
    * Very low power consumption
    * Extreme cold and heat resistant
    * Very high polarization decoupling
    * High frequency stability
    * Feed diameter 40mm
    * 3 year warranty
    * Weatherproof
    * DVB-S2 HD compatible
    * Freq. 10.70 - 12.75 GHz
    * L.O. 9.75 / 10.6 GHz

Sursa - http://www.octagoneurope.co.uk/cart/...ct_detail&p=36

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Feri
    M-ai facut curios!Ce stie mai bun acest LNB, decat orcare uzuale, care se gasesc la noi in comerti?...
    Nu-ti pot da un raspuns acum fiindca nu l-am la indemina,drept pentru care astept ca un binevoitor sa mi-l procure.Nu stiu in ce masura caracteristicile sale practice,nu cele din fisa tehnica,pot da rezultate mai bune la receptie fata de lnb-urile "uzuale" din comertul nostru?Nu mai iau dupa prezentari "bomba":3D,factor zgomot 0.1dB,etc.,cum apare in specificatie.
    De fapt doua sint motivele principale pentru care-l doresc:1.sa vad cum se comporta la symbol rate-uri mici,de la 500 Mbsp in jos(139,144,185,si altele),cele descoperite de mine pe diferiti sateliti,2.as vrea sa montez inele scalare pentru a face comparatie cu IBU,despre care am scris la sectiunea "Satelit".Indirect m-ar mai interesa si pentru ca acest lnb este,dupa stiinta mea,un produs,daca nu suta la suta nemtesc,cel putin are suportul total al lor,asa cum este prezentat pe pagina oficiala(link-ul dat de @lupull)a lui Octogon Europa:"Officialy endorsed by Octogon Germany-a Division of Blackbird Media Ltd".Este,daca vrei,o garantie ca produsul,avind girul nemtilor, corespunde tehnic in buna parte cu prezentarea comerciala.

Quote Originally Posted by di.fm
    http://www.ebay.de...9
    La diferite magazine online preturile pentru acest lnb sint diferite,unele mai mici decit cele de la Ebay,dar tragind linia cheltuielile de trimitere/transport sint cam aceleasi indiferent de expeditor,adica mari!Am vrut sa cumpar lnb-ul de la Ebay,la suma specificata acolo,de 10.90 euro,dar am renuntat cind in total trebuie sa platesc 22.50 euro.Si cum spuneam,pentru ce doresc sa fac,este o suma exorbitanta,cu atit mai mult ca este un produs-probabil-oarecare pe piata din vest.S-ar putea sa ma insel,de aceea si vreau sa-l testez,iar daca cineva ma ajuta sa-l cumpar la un pret acceptabil(de magazin si ceva in plus),ii sint recunoscator inca de pe acum.

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

http://www.egesat.de/24-Zubehoer/26-...5-dB-Gain.html

mai pui 8.90 euro transportul in Ro prin DHL

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by di.fm
    ...mai pui 8.90 euro transportul in Ro prin DHL
    Iti multumesc @di.fm pentru link.M-am simtit incurajat sa incarc Cart-ul cu lnb respectiv atit pentru ca pretul este mai mult decit acceptabil,dar si fiindca livrarea se face rapid,cam in max 2 zile,la numai 8.9 euro.Dar,surpriza,adunind toate cheltuielile(VTA si transport)ce trebuiesc achitate,vai,se ajunge la o suma putin mai mare,de 23.23 euro,decit cea pomenita la#6!Si in acest caz,am renuntat sa-l cumpar.Era prea frumos ca sa fie adevarata suma mentionata de tine.
    De fapt inainte de-a face anuntul meu de cumparare a lui Octo Optima,am frunzarit citeva pagini ale unor magazine online din Germania si de aiurea si,cu toate ca preturile acestui lnb sint accesibile la multe din ele,cu adausul de trimitere la acest magazin se ajunge la o suma destul de mare,de peste 89 lei,pentru ce-mi doresc sa fac cu el. Si cam la toate transportul e mai mare decit produsul.La drept vorbind am mai mult o curiozitate tehnica,si dupa teste,eventual sa si postez rezultatele.
    Iata cum arata "nota de plata" pentru acest lnb de numai 5.90 euro:

satelescu

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

ceva nu aI FACUT bine, nu ai selectat corect tara pt. ca Ro. este in EU zone1 si nu in zone4 - daca te duci direct pe site-ul DHL.de poti vedea clar acest lucru cand interoghezi costurile de transport direct pe site online;
    pe langa asta, vezi ca este un serviciu ieftin pt. pachete de doar 2kg al firmei DHL care se numeste DHL Packchen International si nu DHL Packet International (care incepe de la 5kg in sus);
    pt. costuri si mai mici (de doar 4,5 euro) s-ar putea apela la serviciu deutsche post (un fel de posta nationala cum e la noi) care pt. dimensiunea si greutatea acestui LNB se incadreaza cu brio in acest pret , impachetat intr-un plic de acela cu bule de aer
    Daca nu ma gasiti la paine, cautati~ma la oua

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tehparadox
    ceva nu aI FACUT bine, nu ai selectat corect tara pt. ca Ro. este in EU zone1 si nu in zone4 - daca te duci direct pe site-ul DHL.de poti vedea clar acest lucru cand interoghezi costurile de transport direct pe site online;
    pe langa asta, vezi ca este un serviciu ieftin pt. pachete de doar 2kg al firmei DHL care se numeste DHL Packchen International si nu DHL Packet International (care incepe de la 5kg in sus);
    pt. costuri si mai mici (de doar 4,5 euro) s-ar putea apela la serviciu deutsche post (un fel de posta nationala cum e la noi) care pt. dimensiunea si greutatea acestui LNB se incadreaza cu brio in acest pret , impachetat intr-un plic de acela cu bule de aer
    [email protected] ca vrei sa ma ajuti,dar mi se pare(daca inteleg corect ce spui) ca varianta DHL Packchen International ar fi valabila daca as fi eu expeditorul si mi-as alege eu curierul,asa cum facem aici,cind trimitem un colect in tara!Or,in acest caz,eu sint cel care comanda un produs dintr-un magazin online din strainatate,si la fel ca la noi,expeditorul alege(si chiar impune) variantele de plata si trimitere ale produselor cerute de clienti si nu viceversa!Si expedierea colectelor dar si alegerea firmelor cu care colaboreaza,cum e si serviciul german DHL Packchen,fac parte din afacerea lui.Iar pe de alta parte clientul,cind face o comanda online,nu i se ofera(dupa stiinta mea)posibilitatea sa aleaga firmele de curierat.
    Cind am facut comanda lnb-ului am trecut printr-un proces standard,ca la orice comanda online indiferent de firma si produs,daca vrei,birocratic,deci n-am avut de ales intre Eu Zone1 si alte zone,ci numai Eu Zone4,precum poti vedea din formularul de mai jos,si la Shipping,pentru zona Europei,apare generic numai DHL,fara a se specifica care din sucursale(interna sau internationala)se ocupa cu livrarea coletului la destinatar!Practic eu,cumparator online,sint pus in fata unor conditii impuse de vinzator,fara parlamentari si negocieri,deci sint nevoit sa le accept daca doresc produsul respectiv.
    Daca mi-a scapat ceva,te rog sa-mi atragi atentia,sau in caz ca nu am dreptate sau n-am "selectat corect tara",iarasi te rog sa ma ajuti sa-mi rectific greseala.Imi doresc sa n-am dreptate sau sa-mi scapat ceva,fie si numai pentru a putea achzitiona un produs la un cost cit mai redus,cum e si acest lnb,destul de ieftin chiar si pentru buzunarul unui cumparator roman ,insa cheltuielile(transport,etc) de obtinere a lui il face prohibitiv,cel putin pentru mine Probabil ca daca eram la inceputul anilor '90,cind era foarte greu sa gasesti lnb-uri,si acelea scumpe,eram dispus,desigur cu mare greutate,sa cumpar acest lnb,azi destul de ieftin,dar cu performante superioare celor mai scumpe din acele timpuri de pionerat in ale receptiei satelitare de la noi.Dar la fel ca in viata,si in acest domeniu curiozitatile au un pret,nu-i asa! Cine stie,poate ca acest lnb supus testelor sa merite "investitia",dar nefiind o necesitate stringenta,decit una teoretica,ma obliga sa fiu mai precaut cu banii,putinii pe care-i am,cind e sa-mi satisfac o curiozitate.

satelescu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

din suma 5,90 euro , mai poti deduce, 19% TVA lor daca specifici ca achizitia este pe firma din Romania.

trebuie sa specifici, si sa dai datele firmei din Romania. factura generata este pe firma cu TVA zero de plata la ei. { singurul avantaj al comunitatii }

minimul minimului este in acest caz 4,75+cost 1,5%+DHL= 22,088euro. DIFERENTA NESEMNIFICATIVA, sincer la achizitia asta.

si apoi firma care-l achizitioneaza, sa-l bage la consum sau casare, nu sa ti-l vanda, { adica ti-l face cadou} si -l scade in contabilitate, pe consum.
    Last edited by bumbescu; 18th September 2014 at 19:04.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@bumbescu,

Mersi pentru sugestie.Nu stiu ce sa-ti spun,dar mi se pare ca pentru o mica scadere la costul total trebuie,cum ar veni, sa ma scarpin la urechea stinga cu mina dreapta
    Nu prea doresc sa implic o firma de la noi pentru a cumpara un singur produs,cu atit mai mult daca e vorba de acte.Cu siguranta vinzatorii din intreaga lume gindesc la fel,dar cind e vorba de acte,fiecare aplica legea dupa cutuma locului.Nu intru in amanunte,dar chiar daca unul de la noi mi-ar satisface acest hatir,facind ceea ce spui,ma implica moral mai mult decit imi doresc.
    Te asigur ca apreciez mult interventia ta.Am crezut ca e mai simplu cind am deschis topicul la "Shop",si anume ca cineva are acest lnb si nu-l mai foloseste(cum avem multi dintre noi tot feluri de lnb-uri,vechi si noi,care zac undeva in sertare),si ca atare il poate instraina la pret de magazin si ceva in plus.Asa insa va trebui sa-l mai astept pe...Godot
    cele bune,

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)