Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Antena pentru receptie "SCANNER"

Buna ziua!
    Multi miau spus sa postezi aici pe forum ca poate egzista oameni care stieu si au experiente cu Antenele si frecventele.
    - As dori sa-mi construiesc o Antena pentru Radio Scanner.

Ma tot chinui sa caut de vreo doua saptamani. Ma uit pe aicea-citesc caut si tot nu imi dau seama care Antena ar fi buna de construit si sa nu fie ceva tare complicata sa nu pot sa o nimeresc. Ieu as dori macar pentru frecventele 43-49MHz 140-160MHz si 430-450MHz.

- Daca imi iese totusi prea mare Antena din cauza acestei mici frecventi (43-49MHz) nui mai nevoie atunci aceasta frecventa sa ascult. As dori pe un singur cablu sa-mi vina semnalul RG213-u. E mai bun sa construiesc doua sau ... antene sau una singura? Ieu mam uitat putin peste Antena DISCONE.
    http://helix.air.net...one-for-rtlsdr/
    Stiu ca are banda foarte larga ex.(100-1000MHz) insa nu stiu dar ar fi buna se poate construi etc.
    Vas ruga sa ma invatati si sa-mi spuneti ce ar fi bun ce care si cum sa construiesc. Am si un instrument "SWR" si un "masurator de camp".
    Va multumesc!

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Buna ziua!
    Tot mai studiez aceasta Discone Antena si citesc despre ea, caut... Asa ar trebui sa arate antena mea.
    http://prntscr.com/4rq2l2
    - Nu stiu si nu sant prea sigur dar sint bune dimensiunile la antena ce vreau so construiesc? Mie frica sa nu fie ceva gresite si sa nu mearga bine. Eu as fi dorit sa am daca se poate pentru (27MHz, 144MHz si 446MHz) receptie nu emisie .
    Mam cam uitat peste tot felul de formule de pe internet si din carti si toate si in tot locul apar dimensiuni diferite! Chiar si niste formule diferite
    http://prntscr.com/4rq4i0
    http://prntscr.com/4rq5t5
    - Am cumparat tevi de aluminium 10mm. , tevi plastic, suruburi... insa nu as vrea sa tai inca pana nu-s cat de cat sigur sa fie buna pentru aceste frecvente si sa fie gresite.
    Cred ca la Antena aceasta Discone ar fi bine sa inschimb la fusta de jos (Cmax) sa maresc 700-800mm. Uni cat am inteles spun ca "acesta deschidere" este pentru reglarea impedantei cablului iar altii spun ca daca deschiderea este de 900mm. se asculta de exemplu aeronavele (local) pana la 300metri si cu cat se inchide fusta asa se intareste receptia DX din departari?
    - Cablu folosesc RG213/U 50 ohmi 12metri lungime.
    Daca orce stiti mai multe despre aceasta antena vas ruga sa postati.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Incearca orice solutie crezi ca e mai potrivita si faci teste. Daca tot astepti sfaturi nu ajungi nicaieri. Testeaza si posteaza rezultatele cu pozele aferente. Sigur si alti useri vor face la fel si asa invatam impreuna.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Eu am receptionat cu ML145 si frecventele taxi si cele PMR ... cu adaptor de la bnc la pl. Ocazie cu care am descoperit ca aparatele alea de monitorizat bebelusi lucreaza pe frecventele PMR. Sa te apuci sa faci o antena dedicata pentru fiecare gama, ajungi sa ai o padure de antene pe casa

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)