Am un pozitioner Strong SRT V50, cu care actionez un HH. Pozitionerul nu are probleme privind actionarea motorului, functioneaza si USALS si alte functii specifice, insa induce in receptie urmatoarea problema, doar la polarizarea orizontala ( cea cu 18 volti ):

Dupa comutarea pe un canal pe polarizare orizontala, canalul fie nu functioneaza ( nu exista semnal, fiind necesar sa comut de mai multe ori pe acel canal pana isi revine semnalul), fie functioneaza de obicei cateva secunde, apoi semnalul dispare. Uneori semnalul reapare aleatoriu pentru cateva secunde si rar minute. Apoi dispare, mai apare cateva secunde sau minute, apoi dispare si tot asa... Pe polarizare verticala nu sunt probleme.

Am conectat LNB-ul direct la receptor ( care este o placa Sky Star HD 2, pastrand conexiunile prin HH ) si nu exista nici un fel de probleme la receptie, pot sa vizionez canale pe orizontala ( si bineinteles pe verticala, care functioneaza corect si prin pozitioner ) ore intregi, fara sa existe vreo intrerupere.

Mentionez ca nu pot roti HH-ul fara pozitioner, nu am gasit driver sa actionez corect HH-ul cu placa Skystar 2 HD fara a interpune si pozitionerul, deci prefer sa utilizez pozitionerul.

Problema a aparut de vreun an, dar la inceput aparea o data la cateva zile, pe durata a catorva secunde maxim. Apoi s-a accentuat, din ce in ce mai des, iar de vreo saptamana am probleme expusa mai sus.

Credeti ca se poate repara pozitionerul la nivel de "electronist" casnic ( mi s-a defectat multimetrul, dar mai am "pistol" de lipit functional si am mai schimbat cu succes diverse componente la diverse dispozitive ) sau e necesar sa cumpar un alt pozitioner? Ce componente ar putea fi defecte in pozitioner?