Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor in alegerea placii DVB va rog

De la inceput tin sa mentionez ca sunt incepator in ale satelitilor .Vreau sa mim cumpar o placa dvb satelitara si nu stiu ce sa aleg.Vreau sa o folosesc pentru a putea viziona programele romanesti free si codate , eu aflandu ma in Italia.Calculatorul in care vreau sa o instalez are doar slot pcie 1x.Eu ma gandeam la TBS6925 DVB-S2 (http://www.amazon.it/TBS6925-DVB-S2-...atellitare+pci) .Prtul mi se pare ok avand in vedere ca un reiver destude perfomnt ajunge la cam acelasi pret deci nu e prolema.Important e sa pot sa dcotez canalele.
    Imi poate spune cineva daca a folosit placa si merge la ce imi trebuie mie? Daca e cineva e dragut si mi poate da un pm cu numarul lui de tel pot suna pentru lamuriri la cum se face treaba asta.Aveti alte sugestii pentru placi?
    Tin sa mai prcizez ca folosesc un screen de 150" deci vreau o calitate buna a imaginii.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

la un display de 150" vrei tu sa legi un pc cu tuner single? ia si tu mai bine un receiver quad tuner pui 2 canale pe un asemenea display faci streaming un al treilea canal pe tableta eventual si al patrulea il inregistrezi pe hard. Placa aia de 250e e piperata rau pentru ce poti face intradevar cu ea. Mai bine ia cum ti-am zis un tuner pe linux si nu vei regreta. Placa este exclusiv pentru pasionati si cei ce vor tot timpul sa-si faca de lucru cu setari feeduri scanari. Daca te tine buzunaru poti incerca si un receiver cu 6 tunere dar sincer cred ca e prea mult un avangard III.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ok pama la urma mi am luat un Skystar 2 hd varianta pci expres pentru teste.Am gasito in oferta pe amazon la 50€.O sa mi cumpar ceva mai bun indata ce descoper tainele televiziunii satelitare.Ce ma intereseaza e doar functia de programare sa inregistreze o emisiune cand nu sunt acasa.In rest ma uit la tv de 2-3 ori pe luna.La meciuri atat.Ma poti ajuta cu un link ceva unde pot gasi un tutorial cum se poate decoda cu plug inurile? Am reglat antena pe Thor deocamdata.Hotbird nu prind tre sa mi iau o antena mai mare, si merge bine numai ca sunt doar vre o 15 canale free din care nici unul nu ma intereseaza.Ma intereseaza digi si looktv si dolce.Stiu ca sunt multe tutoriale dar sunt toate outdated .Nu gasesc versiuni noi .Ar fi superb daca ar putea cineva care se pricepe sa mi dea un pm cu numarul de telefon sau skyped,whatsup ceva si sun eu.Va rog ajutati ma

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cu dolce nu o sa mearga niciodata , poate un stream IPTV , ia-ti un card Focus si ai Look TV fara probleme , un linux pt CS si poti sa te extinzi usor, usor.
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Dar fara sa schimb sitemul de operare nu se poate? acum am Windows 8.1 pro, cum sunt incepator in chestiile astea imi poti spune ce inseamna CS?
    Daca ii instalez linx pe un usb de 16G ma poti indruma catre un tutorial pentru Linux cum sa fac sa mearga? Va rog aveti mila de mine

Tin sa mentionez ca, cumnatul meu are cuparat un amiko decodat, pot copia ceva de pereciverul lui si sa mi fie de folos?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

incearca sa testezi openpctv
    http://sourceforge.net/projects/openpctv/
    e foarte usor de instalat si configurat.

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Iti recomand mai intai sa citesti rubrica Coltul incepatorului si dupa aceea iti formulezi intrebarile. Daca vrei asa de-a gata si mai esti si pretentios inseamna ca in fapt nu esti un pasionat de receptie satelit ci doar un mocangiu. Forumul contine deja toate informatiile pe care le-ai solicitat.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru reply, am citit acolo de vre o doua ori aproape dar totul e cam vag.Stau in fiecare seara in rubrica aia vre o doua ore.Nu e ca vreau totul de a gata doar un tutorial mai amanuntit.Am ajuns la concluzia ca o sa mi instalez Linux pentru a emula enigma 2.Deja mi amdat comanda de inca un hdd sper ca in weekend ul asta sa mapot apuca de treaba.Poate mai tarziu cand o sa inteleg mai bine treaba cu cam urile o sa pot folosi abonamentele care le platesc in tara, rds si upc.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc mult.Asa o sa fac.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)