Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: Solo2 sau Duo2?

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Solo2 sau Duo2?

Salutare!

Ma gandesc sa imi iau un receiver nou. DM800HD cu Merlin3 oe2.0 se mishca foarte incet. Am schimbat de curand LNB (MTI Highline AP82-XT2N 0.2db) la antena ca sa imbunatatesc semnalul pe 16est, dar cu LNB-ul asta dreamboxul nu mai mishca nici motoru la antena (semnalul nu s-a imbunatatit si cateodata nici nu face lock). Deci mi s-a cam luat si m-am gandit ca e timpul sa fac upgrade.

Si cred ca ma indrept spre vu+ de data asta. Merita diferenta de 150 de Euro la duo2? Eu nu am nevoie deocamdata de multe tunere, dar imi place ideea de pluggable tuner. In rest 256mb flash sunt suficienti? Ca sa pun oe2 la dm800 a trebuit sa fac flash expander. In 2-3 ani o sa fie aceeasi situatie cu solo2? Softcamurile merg bine?

Multumesc pt sfaturi.
    reshpekt... meseriashu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai luat o hotarare inteleapta, eu cu mai bine de un an in urma am luat un Duo2 de care sunt foarte multumit, ce pot sa-ti spun este ca si Solo2 este absolut OK, ce va fi peste cativa ani, nimeni nu-ti poate spune, alegerea trebuie s-o faci singur, in functie de necesitati si buget.
    Ambele functioneaza perfect si orice vei alege, cu siguranta nu te pacalesti...in momentul de fata, in comparatie cu acestea, 800HD pare o gluma, chiar daca a fost revolutionar la vremea lui...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@Meseriashu
    Daca tot ai avut rabdare pana acum,mai strange un pic din dinti cu dm800,si in 2-3 luni intra in productie dm7080hd.
    Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,dar arunca o privire la aceasta mica mostra de meniu cu animatie open gl activa in grafica https://m.youtube.com/watch?v=5tCcyIY7J10
    Sper sa nu deranjeze pe nimeni recomandarea mea,in caz contrar,se paote sterge.
    Cheers!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut

ca o observatie personala legata de receptoarele cu linux , abia aparute pe piata

nu cred ca exista receptor de satelit cu linux , care sa fi aparut pe piata si sa nu fi fost probleme software sau hardware cu el in primele 6 - 12 luni din momentul scoaterii lui pe piata .

Eu iau decizia de a cumpara un receptor sau a nu il cumpara , cam dupa 6 - 12 luni de la aparitia lui in rafturile magazinelor .
    Primele 6 - 12 luni sunt pentru mine lunile de '' pruncie '' , de '' bebelus '' ale unui nou receptor cu linux .

Succes

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@viasat
    Nu cred ca preferintele tale ar putea deranja in vreun fel pe cineva, traim intr-o tara libera si fiecare are dreptul la propriile opinii...problema e alta, @Meseriashu intreaba clar, punctual, "Solo2 sau Duo2 ?" iar tu ce-i recomanzi...
    I: - ce recomandati, mere sau pere ?
    R: - ai si tu putina rabdare, sa se coaca pepenii...

SUBpedia Expert
    Posts Thanks / Likes

Despre Dream Multimedia, în ultimii ani doar amăgiri...
    Proiectul Goliat a fost prezentat ca o ... "revoluţie"... dar acum 3 ani şi tot mort este...
    Filmatul cu boot-ul e şi ăla de vreun an, nu dau deloc înainte...

În schimb, VU+ e o REALITATE

Wind of change Expert
    Posts Thanks / Likes

Pana apare Dreamul 7080 o sa fiu satul de vu+ duo3.
    ...Traieste viata asa cum este, pt ca ti s-a dat fara sa o fi cerut, si ti se va lua fara sa fii intrebat...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)