Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Lightbulb TBS 6983 un TBS6925 cu steroizi

In urma frunctoasei colaborari cu cei de la TBS pe care o am de vreo 3 ani incoace am deosebita placere si onoare sa va prezint:

TBS 6983 sau urmasul tunat cu steroizi al placii TBS6925

Iata si cateva specificatii tehnice pentru cunoscatori:

next-generation very powerful DVB-S2 hardware - it has Dual tuner and
    each of those tuners can receive even 16APSK VCM Eumetsat service - for
    example previous (old generation) DVB-S2 hardware, even if it's Dual
    tuner it needs to switch and be used as Single tuner for 16APSK VCM.
    there are no such limitations with TBS 6983. if i need to give more
    exact technical specifications:

* if it's used as Single tuner, it can receive:
    - QPSK up to 135Msps (yes, that's correct, usually maximum of QPSK used
    in practice is 45Msps, but our new hardware is that powerful)
    - 8PSK up to 90Msps
    - 16APSK up to 67.5Msps (over twice as much as Eumetsat new VCM service)
    - 32APKS up to 54Msps

* if it's used as Dual tuner, it can receive basically half of the
    values for Single tuner mode:

- QPSK up to 67.5Msps
    - 8PSK up to 45Msps
    - 16APSK up to 33.75Msps (still enough to handle Eumetsat new VCM service)
    - 32APKS up to 27Msps

all advanced DVB-S2 features like Input Stream ID (ISI), ACM/VCM

Poze si filmulete in curand.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by diabloss
    In urma frunctoasei colaborari cu cei de la TBS pe care o am de vreo 3 ani incoace am deosebita placere si onoare sa va prezint:

TBS 6983 sau urmasul tunat cu steroizi al placii TBS6925...
    Multumesc de informatie.Probabil ca in virtutea colaborarii de ani cu producatorul,ai dezlegare de-a face anuntul despre noua placa cu toate ca ea nici nu este lansata oficial!Dar indiferent de stadiu in care se afla TBS6983,in teste sau in productie,si in masura in care ai si testat aceasta placa,te-as ruga sa ne spui cum se comporta ea chiar in faza asta de verificari?Ce rezultate ai obtinut,de pilda la scanare,fata de placa TBS6925?Si alte asemenea amanunte...
    Poate ne mai spui si despre driverele si utilitarele de care te-ai folosit in procesul de testare a lui TBS6983?

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eram cat se poate de sigur ca tu vei fi primul care va posta reply la thread-ul acesta Satelescu.
    Nu stau prea stralucit cu timpul liber insa voi incerca sa va tin la curent cu teste si cu progresul placii.
    Estimativ va ajunge pe piata cam in 90 de zile din momentul de fata si deocamdata avem doar drivere linux.

Cu stima

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi diabloss,

Stai bine cu intuitia in ce ma priveste,dar raspunsul tau este imprecis:ai placa sau ba?,si daca da,de cind?Sau ai primit-o recent?Si ce versiune de driver(de Windows,nu de Linux) si utilitar folosesti pentru teste?Etc.
    satelescu

ps_poate n-ar trebui sa-mi exprim o mica nelamurire,dar ma intriga faptul ca de aproape trei ani de cind colaborezi cu TBS n-am vazut o interventie de-a ta legat de placile tbs!Nu ca e obligatoriu,dar eu m-as fi bucurat sa fi citit review-uri sau observatii de la utilizatorii romanii care se folosesc de placile tbs-ului,in special tbs6925.Cu siguranta te-as fi citit si pe tine.Acum ai sansa sa te "revansezi" odata cu TBS6983 daca tot ai deschis topicul despre placa.Si desigur ca astept cu interes testele tale.Iti doresc ca ele sa fie pe masura asteptarilor tale,si nu numai.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Proiectele mele cu TBS sunt MOI , MOI+ ,MOI Pro si in special Matrix-ul.
    Mai exact am asigurat procesul de Q&A pentru testarea si implementarea Dvblast , VDR si Tvheadend pe dispozitivele MOI.
    Pentru proiectul Matrix am avut ca task principal portarea si developmentul firmware-ului bazat pe distributia Openelec.

Dar astea sunt amanunte mult prea putin importante pe langa interesul fata de aceasta placa dvb noua despre care am deschis acest thread.

Placa in sine nu este in posesia mea pentru ca deocamdata este proof of concept si pentru ca in momentul de fata nu au fost facute decat doua bucati.
    Cel mai probabil voi intra in posesia unui sample in urmatoarele cateva saptamani pentru a putea realiza compatibilitatea software (drivere linux) cu MOI Pro.

Imi pare sincer rau ca nu am posibilitatea de a satisface curiozitatea cititorilor acum imediat
    Insa dupa cum am scris in postarea initiala voi reveni cu poze filmulete si cu testele de rigoare.

Cu stima
    ovidiu

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Astept cu nerabdare sa vad cum au implementat chinezii cel mai bun demodulator al momentului stv0910+stb6120. In urma anuntului publicat pe 5 iulie am vazut deja primul interesat (satesco ) si deja ma asteptam la mai multe informatii. Acum, sunt deja doua persoane confirmate de la care asteptam cu nerabdare informatiile.

p.s
    din nefericire am pierdut ocazia sa iau datasheet-ul pentru tuner si demodulator, (sper, ca intr-o zi sa ceteasca si ochii mei ce poate face acest demodulator).
    astept(am) pozele hi-res.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Un_Q_
    ...din nefericire am pierdut ocazia sa iau datasheet-ul pentru tuner si demodulator, (sper, ca intr-o zi sa ceteasca si ochii mei ce poate face acest demodulator).
    astept(am) pozele hi-res.
    Sper ca n-ai pierdut nimic...Iata ca ziua aceea a venit mai repede decit ai sperat : stv0910&stb6120

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    Sper ca n-ai pierdut nimic...Iata ca ziua aceea a venit mai repede decit ai sperat : stv0910&stb6120
    Multumesc.

Speram sa fie varianta completa, cea care contine toate detaliile tehnice legate de registrii de configurare cat si codul sursa pt implementarea controlul demodulatorului si tunerului.
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Si pana vin filmuletele cu placa permiteti-mi sa va arat unul din proiectele mele

Matrix + Openelec cu tuner cablu Sundtek

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

lista aia de canale trebe aranjata putin pe genuri puse niste picoane la canale si o sa arate mai bine.
    Mi se pare mie sau se misca destul de lent la schimbul de canale? Credeam ca matrixu are suficienta putere cit sa faca bufferingul mai rapid.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Momentan inca e in stadiu de testari cu Openelec.
    Ce e deranjant e faptul ca sursele sunt outdated rau , kernelul e 3.0..50.
    Am si un kernel de 3.10 insa e in stadiul de testing & debugging si mai dureaza un pic pana la implementare.
    Zapping-ul la canale e posibil sa para lent tot din aceiasi cauza kernelul outdated , cu 3.10 e mult mult mai rapid insa cam instabil pe moment.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si iata si o mica recunoastere a meritelor culeasa de prin presa asiatica

http://www.cnx-software.com/2014/08/...ver-functions/

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Buna,
    numele meu este Vlad si locuiesc in Italia de 3 ani.Cum sunt un microbist si urmaresc Liga 1 m am saturat sa ma chinui cu streaming urile online care des nici nu merg sau cand ti-e lumea mai draga se blocheaza.Cumnatul meu are un reciver si antena parabolica care prinde canalele Romanesti si nu nuamai (codate si free).As vrea si eu acelasi lucru numai ca eu vreau sa mi pun pe calculator.Ma intereseaza foarte mult functia de programare sa se deschida pe un anumit canal la o anumita ora si sa inregistreze un program atunci and sunt la serviciu.Am vazut destul de multe placi DVB dar m am oprit la asta -TBS6925 DVB-S2 Professional TV Tuner PCIe Card,Scheda PCIe ricevitore TV DVB-S2, CCM, VCM,ACM and Multi Input Stream Support - Am gasit o la 200E pe amzon.it.Imi poate spune cineva daca pot decoda canlele cu asa ceva.Calculatorul e destul de performant. Tin sa precizez ca daca aveti sugestii pentru o alta placa sunt binevenite, mentionez ca mai am liber doar 1 singur slot PCIe 1x restul fiind placi video (XD 760 sli).Multumesc mult.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Se pare ca placa e in drum spre mine.

"Good morning Ovidiu,

The following samples are being sent to you by DHL, the tracking number is xxxxxxxxx, hope you will receive them soon.

1x MOI+ DVB-T2 version
    1x TBS6983

Thank you.

Best regards
    Susanne"

Singura problema care mai ramane este sa vad cum imi aduc antena parabolica de 2m de la tara si sa o montez la bloc.

Daca aveti sa imi sugerati teste specifice va rog sa imi spuneti.

Mersi

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vlad C
    ...Am vazut destul de multe placi DVB dar m am oprit la asta -TBS6925 DVB-S2 Professional TV Tuner PCIe Card,Scheda PCIe ricevitore TV DVB-S2, CCM, VCM,ACM and Multi Input Stream Support - Am gasit o la 200E pe amzon.it.Imi poate spune cineva daca pot decoda canlele cu asa ceva.Calculatorul e destul de performant. Tin sa precizez ca daca aveti sugestii pentru o alta placa sunt binevenite, mentionez ca mai am liber doar 1 singur slot PCIe 1x restul fiind placi video (XD 760
    Decodarea canalelor se face cu emulatoare(vplug,hadu,etc) cu orice placa.Le pui in folderul Plugin in playerele dvb-s/s2 .

Quote Originally Posted by diabloss
    Se pare ca placa e in drum spre mine....
    Cred ca vei primii versiunea V13.
    Iata citeva receptii cu cele mai mici symbol rate-uri pe care le-am gasit cu placa de pe diferiti sateliti:
    62.0E-4072 R,139,1/2-Radio FM Lagos

30.0W-11695 V,185,3/4-Radio Mars

30.0W-11647 V,11648 V,11649 V,11650 V,499,3/4-Radio Regional

42.0E-11557 V,405,5/6-Radio Anatalya si 11559 V,400,5/6-Radio TRT

21.6E-11559 V,256,3/4-Radi Qbit si 11577 H,512,3/4-Radio Qbit

satelescu
    Last edited by satelescu; 28th August 2014 at 13:30.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)