Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Amiko HD 8260+ (S2+T2/C)

are cineva acest reciever Amiko HD 8260+ (S2+T2/C)

daca da cateva impresii...
    "Orice obstacol are in el si bucuria omului care il va depasi"

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

chiar nu la cumparat nimeni de pe aici sa ne spuna si noua daca se merita

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am avut doua receptoare de la Amiko mini combo si alien 1 .In general sint aparate medii .Nimic deosebit in afara de unele buguri care uneori sint rezolvate prin update uneori nu.Daca nu ai mari pretentii sint ok.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

Am luat si eu un receptor 60+.
    Primele observatii:
    1 Sufera de boala lui Mini Combo HD. Pe terestru nu poate reduce formatul imaginii la 4/3 si de cate ori schimbi programul incearca de cateva ori sa puna formatul corect dupa care ramane pe tot ecranul (16/9) chiar daca formatul corect este 4/3. Manifestare numai pe terestru. Am receptionat 22 programe pe acest sistem. 20 FTA (romanesti si bulgaresti) si 2 codate (ProTv si Sport Ro).
    2 Am luat la rand variantele de soft. Dupa ce am facut o lista pe softul original am pus 1.0.80 si am importat lista din salvarea originala. Totul OK. Dupa asta am pus 2.0.02 si am vrut sa import lista din salvarea originala sau 1.0.80. Si surpriza. NU a mers. Boot loader diferit. Iar o problema de la Mini Combo si probabil de la altele din seria AMIKO.
    3. Pe cablu am UPC. Nu a reusit sa gaseasca nimic pana nu am schimbat la toate fregventele din tabelul inclus Modulatia din QAM64 in QAM256. Mini Combo stia sa faca asta singur. Asta nu stie.

Meniul destul de dragut.
    Calitate foarte buna a imaginii.
    Functioneaza corect cartela TVR.
    Acum fac din nou lista de programe si vad in continuare cum se va comporta.

Mai nou văd ca defectul de la punctul 1 se manifesta și pe satelit Eutelsat W2 pe programele din pachetul TVR.
    Ce este mai curios e ca nu se manifesta defectul decat pe Amiko. Pe Raptor si pe Alligator totul este perfect. Pe Amiko Mini Combo se manifesta defectul pe softurile mai noi si parca nu se manifesta pe satelit. O sa vad maine daca cu ultimul soft face la fel si pe satelit. Pe 60+ vad ca se manifesta si pe satelit. Deci mai este mult de lucru la aceste softuri Amiko. Sper ca pana la urma sa nu-mi para rau de achizitia acestui receptor desi in ultima perioada softurile pe Amiko lasa mult de dorit.
    Sper ca pana la urma sa implementeze si CI+.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ai incercat si partea de YouTube videos & Stream TV

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Am luat si eu un receptor 60+.
    Primele observatii:
    1 Sufera de boala lui Mini Combo HD. Pe terestru nu poate reduce formatul imaginii la 4/3 si de cate ori schimbi programul incearca de cateva ori sa puna formatul corect dupa care ramane pe tot ecranul (16/9) chiar daca formatul corect este 4/3. Manifestare numai pe terestru. Am receptionat 22 programe pe acest sistem. 20 FTA (romanesti si bulgaresti) si 2 codate (ProTv si Sport Ro).
    2 Am luat la rand variantele de soft. Dupa ce am facut o lista pe softul original am pus 1.0.80 si am importat lista din salvarea originala. Totul OK. Dupa asta am pus 2.0.02 si am vrut sa import lista din salvarea originala sau 1.0.80. Si surpriza. NU a mers. Boot loader diferit. Iar o problema de la Mini Combo si probabil de la altele din seria AMIKO.
    3. Pe cablu am UPC. Nu a reusit sa gaseasca nimic pana nu am schimbat la toate fregventele din tabelul inclus Modulatia din QAM64 in QAM256. Mini Combo stia sa faca asta singur. Asta nu stie.

Meniul destul de dragut.
    Calitate foarte buna a imaginii.
    Functioneaza corect cartela TVR.
    Acum fac din nou lista de programe si vad in continuare cum se va comporta.

Mai nou văd ca defectul de la punctul 1 se manifesta și pe satelit Eutelsat W2 pe programele din pachetul TVR.
    Ce este mai curios e ca nu se manifesta defectul decat pe Amiko. Pe Raptor si pe Alligator totul este perfect. Pe Amiko Mini Combo se manifesta defectul pe softurile mai noi si parca nu se manifesta pe satelit. O sa vad maine daca cu ultimul soft face la fel si pe satelit. Pe 60+ vad ca se manifesta si pe satelit. Deci mai este mult de lucru la aceste softuri Amiko. Sper ca pana la urma sa nu-mi para rau de achizitia acestui receptor desi in ultima perioada softurile pe Amiko lasa mult de dorit.
    Sper ca pana la urma sa implementeze si CI+.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am incercat youtube pentru ca folosesc tableta si calculatorul pe internet. Pana acum nu am vazut un receptor sa fie destul de bun pe internet incat sa nu te enerveze. Consider ca fiecare device este bun pentru ceea ce a fost proiectat. Facilitatile adaugate mai mult incurca decat sa faca ceva bun. Asta nu inseamna ca nu exista si exceptii.
    1 X Amiko HD 8260+, 1X Optibox Raptor, 1 X Optibox Alligator si 2 ligheane. 100-16E, 100-HH + 1 X NEOHD (900 Series) cu preamplificator + UPC Cable

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ok,
    ms de informatii cand ai ceva noutati te rog sa postezi

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salut. Ai reusit ceva in partea de emu?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

salut,
    Am cumparat si eu un AMIKO_HD8260 si merge destul de bine pe cablu de la Nextg...
    I-am pus deja un firmware AMIKO_HD8260_2.0.02_emu si merge ok dar nu face ce m-am asteptat adica nu decodeaza si celelalte canale care merg cu cartela conax.
    Nu stiu care e diferenta intre AMIKO_HD8260_2.0.02_mcas si AMIKO_HD8260_2.0.02_emu, le-am incarcat pe amandoua si singura diferenta ce am observat-o este faptul ca la Key ramane doar BISS pentru AMIKO_HD8260_2.0.02_mcas.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Mcas iti transforma cam-ul original conax intr-un multi cam. Emu este mai cuprinzator, are si emu, si mcas.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

pe net ai incercat ceva cum e

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

am intrat putin pe youtube si pe lg store la 3d si merge f bine

pt sorinvasiliu nu pot sa dau pm, caut ceva adrese de servere

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Scuze, le-am cam incurcat putin, am cumparat si un TV Lg odata cu receptorul si de fapt am intrat prin televizor pe net nu din receptor

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cum e pana la urma cu CI+ , sa implementat ?
    A incercat cineva de la rcs cam-urile lor ( CI + ) ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da. Acum are si CI+. Cu softul 2.0.04 emu merge CI+ de la UPC fara probleme. Atentie. CI+ nu merge pe 2.0.04 mcas. Sau cel putin la mine nu a mers in nici un fel.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)