Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Atentie la rosiile "cu mot" (tuguiate) !!!

Language is merely a difference, not a barrier.
    Io non invecchio... divento vintage!

http://madalinamanole.ro
    14 iulie 1967 - 14 iulie 2010

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Rugamintea mea e sa nu-l mai citezi pe individul asta. Dr Menci ar trebui sa fie o stire doar cind intra dupa gratii si cam atit.
    In rest m-am lamurit cu stiinta lui.
    If you're going through hell, keep going ! W Churchill

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by korggis View Post
    Rugamintea mea e sa nu-l mai citezi pe individul asta. Dr Menci ar trebui sa fie o stire doar cind intra dupa gratii si cam atit.
    In rest m-am lamurit cu stiinta lui.
    Pofta Buna!
    Language is merely a difference, not a barrier.
    Io non invecchio... divento vintage!

http://madalinamanole.ro
    14 iulie 1967 - 14 iulie 2010

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Am citit doar o parte "asa in fuga" din ceea ce scrie tipu despre rosii si pot sa spun ca nu am aflat nimic nou... Acu vreo1-2 saptamani am mancat si eu rosiile astea laudate, aduse de prin oltenia si facand o retrospectiva a ceea ce am mancat, pot sa spun ca sunt cam singurele vinovate pt problemele de sanatate din acea perioada. Arsuri la stomac, dureri de cap si dureri de burta urmate de "domnie pe tron"
    Din pacate suntem otraviti sistematic in ultima vreme. S-a dus in **** agricultura de la noi, marii producatori s-au specializat in producta de masa u ramnadent cat mai ridicat iar taranii ca sa le tina pasul, baga in nestire si fara masura tot felul de chimicale luate de pe te miri unde.

Nu cred ca tre sa fi doctor who ca sa iti dai seama ca alimentele de azi, fructele si legumele nu mai sunt ce au fost. Desi avem mai multe posibilitati ca inainte de 89, constat cu regret ca defapt calitatea vietii a scazut. Avem de toate, mult si de proasta calitate. si inainte erau proaste si putine dar parca nu chiar atat de proaste..sau poate tin eu gresit minte pt ca multe fructe si legume le mancam aduse din gradina bunicilor caRE FACEAU AGRIGULTURA IN STIL CLASIC CU INGRASAMANT NATURAL

Bagator de seama Expert
    Posts Thanks / Likes

Bun, asa o fi, dar cum se explica faptul ca rosiile astea tuguiate se strica in 3-4 zile, pe cand cele din supermarket, pe langa faptul ca au gust de cauciuc, dupa o luna arata ca in prima zi ?

Long Member Expert
    Posts Thanks / Likes

heheheehh.....eu pot sa ma laud ca nu le am bagat nimic
    si nu sant tzuguiate....deloc....ala e un soi timpuriu pe care il cultiva smekerii sa le scoata mai devreme ,ca au pretul mai mare...si baga la cupru si alte cacaturi in ele....de numa numa...

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sa lamuresc putin, ca nu sint hater. Menci a picat in ochii mei de cind a inceput sa abereze cam mult si de cind e cu procesul ala cu ICA.

Cit preveste rosiile, de acord, taranii baga galeti de ingrasamint dubios.
    Pina si vecinul meu a bagat ca tontul de jumatate s-au ofilit. De tot. I-am spus ba, la ce dracu ai nevoie de asa ceva? Ce, nu cresteau? Si daca tot ai pus, de ce dracu ai bagat ca la nebuni? A recunoscut si el ca a gresit. Drept urmare anul asta nu iau rosii de la el.
    Nu stiu ce e in capul unor tarani. Sincer. Daca mie asa neingrijite mi-au iesit zeci de kg fara ingrasaminte si fara ingrijire (nu am avut timp), pai la ce dracu sa bagi si mizerii?
    Zgircenia unora e absolut crunta.
    Asa ca recomand sincer sa luati de la rude de incredere sau le cultivati voi.
    Ajung sa cred ca pina si cele de supermarket sint mai sanatoase decit ce produc ai nostri.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Menci a picat in ochii mei de cind a inceput sa abereze cam mult si de cind e cu procesul ala cu ICA.
    Asa e. Daca nu era implicat in proces, ce bine le mai zicea Menci cu rosiile.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu ce e in capul unor tarani.
    Zgircenia unora e absolut crunta.
    in afarä de prostie mai nimic.
    zgarcenia si läcomia distruge omenirea
    adevärul este inventia unui mincinos

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Chestia cu "toxicitatea" rosiilor tuguiate artificial este falsa si este o "lovitura de presa"[mass media].
    Treaba tuguiata se intampla datorita stimularii "legarii" fructelor din floricelele de tomate cu diverse substante si
    nu este nicicum periculoasa.Nu e vorba de Ethrel care este simulator de coacere...
    E ca si cum am spune ca acei copii obtinuti dupa stimulare ovariana ar fi deja "tampiti"...(scuze!)
    Exista si un soi de rosii...PREKOS...bulgaresc,apreciat pentru gustul deosebit si care natural prezinta acea tuguiere(catava milimetri...!)
    Mancati rosii cu incredere si nu uitati ca unele indispozitii provin de la branza(v-ati intrebat cat de "pura" mai este?),ulei...sau shpritz(!).

stima,

trolololo Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by petrisor View Post
    Asa e. Daca nu era implicat in proces, ce bine le mai zicea Menci cu rosiile.
    Petrisor, ia fraza in totalitate. Daca scoti din context iese altceva. Da, Menci abereaza cam mult si peste masura. Si aiurea.
    Dinainte de marele proces omul ii zicea constant la modul aproape apocaliptic ca vai de otraviti sintem noi consumatorii. Iti trebuie ceva elemente de filtrare ca sa vezi imaginea corecta. Si cumva ma bucur ca marea majoritate inca mai filtreaza aberatiile. Drept dovada gasiti pe torente marele film in care nenea asta explica cam cit sintem noi de otraviti zilnic.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Uite una tuguiata (sau gogonata) de la Menci:
    Gheorghe Mencinicopschi susține că ”sunt profund nevinovat, nu știu când a început și când s-a finalizat privatizarea. Nu am obținut niciun folos material sau moral în urma privatizării”.
    Judecător: De unde ați avut bani pentru a participa în nume personal la licitația ICA? V-au fost virați într-un cont la Banca Românească.
    Gheorghe Mencinicopschi: Nu știu, am avut economiile mele. Nu știu cine mi-a virat acei bani.

Judecător: Sintetizând, de unde ați avut bani pentru a participa la licitație?

Gheorghe Mencinicopschi: Nu știu, eu am împuternicit ep cineva. Eu nu m-am ocupat de privatizare. Ce au făcut alții în spatel emeu, nu știu.
    SHALOM

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote:
    Mancati rosii cu incredere si nu uitati ca unele indispozitii provin de la branza(v-ati intrebat cat de "pura" mai este?),ulei...SAU SHPRITZ (!).

@drgroza: EXCLUS de la spritz... Cine draq bea un pahar de asemenea licoare dupa o salata de rosii cu branza?
    Mai degraba o tuica si asta ajuta la digestie.
    Concluzia: e de la rosii, clar... )
    For a better world!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)