Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Kazasat [email protected] Est

Satelitul KazSat-3 a fost lansat la sfirsitul lui aprilie a.c si a fost plasat la 58.5 E.Inca nu fost publicata{oficial}o harta a semnalului,dar putem avea certitudinea ca ea acopera desigur zona Asia Centrala,in special Kazahstanul,precum arata harta pe care o postez mai sus,pe care am luat-o de pe site-ul BeamsSat.Nu sint sigur ca ea e si valabila.Insa daca ne uitam la ea,parca nu te incurajeaza sa-l prinzi.Din fericire,ca in cazul altor sateliti zonali,"harta de pe cer" cu cea de pe pamint nu se suprapune,si din acest motiv ar putea stirnii curiozitatea amatorilor de programe exotice si pasionatilor de semnal deoptriva,aflati la mii de km de footprint,sa incerce a-l receptiona.
    Iata ca de citeva zile se fac teste de semnal pe Kazsat 3 la 58.5E,care si-i rasplateste pe cei care incearca.Initial am crezut ca semnalul de test nu atinge zona mea,dar dupa citeva tatonari si cu putin noroc,cind am prins acest semnal de test,care,in paranteza fie spus,dureaza putin,am reusit sa prind doi purtatori de semnal-10845 V si 10866 V.Dupa cum arata pe analizor,as spune ca acoperirea lui este mai buna decit indica harta de mai sus.Deci in zona mea semnalul are o putere relativ buna,cu antena de 1.50 m si lnb Inverto UB cu feedhorn Ali.Probabil ca in partea de este a tarii sa intre semnal cu farfurii mai mici!Cit,urmeaza sa ne spune cei de acolo daca au bunavointa sa ne spuna.Le multumim de pe acum.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Primele teste de semnal pe KazSat 3 de la 58.0E de azi vara pareau promitatoare pentru zona noastra,sperind ca odata intrat in functiune acest satelit sa fie receptionabil si la noi in tara.Dar iata ca dupa o asteptare destul de lunga primul transponder activat-11418 V,30000,3/4,dvb-s2(cu 32 de programe TV si 7 Radio!)are semnalul prea mic pentru a-l inchide.E adevarat ca nici modulatia nu ajuta.Cred ca la 8dB,as putea sa-l prind!?Imi intra doar in jur de 4dB cu antena de 1.50 m si lnb IBU cu inele.Cine stie,un semnal in dvb-s ar fi totusi posibil de inchis in zona mea! Probabil ca in estul tarii si cu aceasi marime a farfuriei semnalul in dvb-s2 sa fie la limita de receptiei?Poate cineva de acolo sa incerce sa vada cit obtine,daca binenteles are curiozitatea pentru un satelit exotic?

satelescu

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si? Cine la receptionat? Ala cu cazanul de distilat Wodka?
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)