Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: 27,5w bbc

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default 27,5w bbc

se vede pe emulatie bbc-urile?multumiri
    CAMPIONI AM FOST CAMPIONI VOM FII STEAUA BUCURESTIII

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Din cate stiu eu numai pe Technomate 5402 si clone in Biss .

Uite aici http://www.pixiesat.com/ENG/satellit...907_27.5W.html
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

sau in share
    CAMPIONI AM FOST CAMPIONI VOM FII STEAUA BUCURESTIII

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adifcsb
    se vede pe emulatie bbc-urile?...sau in share
    1.Da,se vede cu emu.
    2.In schimb,in share nu-i posibil,fiindca acest pachet(trps.11495 V,44100,9/10,S2) de la 27.5W e folosit(ca feed) de BBC ca releu de transmisie pentru pentru zonele indepartate ale Angliei unde semnalul terestru e mai slab.Deci este folosit de operatorii locali care,fireste, nu distribuie cartele abonatilor pentru a decoda sistemul de cryptare Biss utilizat pe satelit.De altfel receptoarele acestora,de la BSkyB,nu stiu sa citeasca Biss si ca atare n-au cum sa-l puna in share.

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

acest sat 27.5 w avem semnl in buc ? .. daca da cu ce diametru

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu a cita oara am postat harta de acoperire a lui Intelsat 907 de la 27.5W,dar dat fiindca primesc intrebari prin pm legat de receptia acestui satelit,cred ca nu-i inutil sa le reamintim celor interesati la ce se pot astepta daca privesc footprintul.Si chiar daca pare sa descurajeze receptia pe zona noastra,eu cred ca nu trebuie ne lasam influentati de...geografie.Cu antena mai marisoara si cu multa perseverenta,eu cred ca merita incercat...
    Pe linga pachetul BBC,mai sint citiva transponderi de date de pe care se pot descarca fisiere de muzica,filme,muzica,filme,youtube,poze,aplicatii,e tc cu aplicatia SkyGrabber.Pe linga deja cunoscutul Siminn/Radiomidun DVB-RCS de la 11120 V.2750,2/3,dvb-s2/8psk,despre care am scris cu alta ocazie,recent am descoperit ca si de pe trps.11612 V,1016,3/4,dvb-s2/8psk se poate descarca fisiere de aceasi natura ca de la primul.Deci pe linga pachetul BBC,iata ca satelitul nu-i chiar asa de "sarac" cum pare
    11612 V:

11120 V:

@WARSE,parca in iarna @EXCALIBUR a dat un raspuns la intrebarea ta.A facut teste cu antena de 1.4m si nu-mi amintesc sa fi spus ca receptioneaza pachetul BBC,ci transponderii de DATA.Trebuie sa recunosc ca si eu am curiozitatea sa aflu cit de mare trabuie sa fie antena pentru a inchide semnalul pe transponderul respectiv-11495 V in partea de sud-est a tarii?Dupa harta de mai sus ar fi o performanta deosebita receptia BBC-ului.Poate ca va folosi odata antena lui de 3 m si ne va spune ce si cum e semnalul pe transponderul respectiv.Cred ca ar scoate cam intre 7>8 dB,tinind cont ca sintem in anotimpul calduros?
    In zona mea,in cursul zilei este o mica fluctuatie,la limita receptiei, dar semnal creste cu 0.5 dB si se mentine pina noaptea tirziu.Citeodata semnalul ajunge si la 7.4 dB cu antena de 1.5 m.Imaginea nu se rupe decit daca semnalul coboara sub 56 % calitate cu placa dvb-s2.
    Sper sa ajute.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cei interesati de receptia pachetului BBC de la 27.5W(11495 V,44100,9/10,S2) au posibilitatea sa-l receptioneze si sa-l vada cu ajutorul receptorului Alma S-2210 HD.Deocamdata producatorul sau cine a creat software-ul n-a inclus si emu Biss in tabela de (de)cryptare,dar a creat un patch special pentru acest pachet,care se instaleaza odata cu ultima versiune:Alma S2210 (v1.25B6).Mentionez acum,pasager,ca tunerul lui S-2210 are aceasi sensibilitate la semnalele slabe ca Alma S2200,dar el stie sa-l inchida mai bine decit o face acesta.Si un alt atuu,deloc de neglijat,cel putin asa cum il recomanda fisa tehnica,stie,la fel ca S-2200 HD,sa citeasca symbol rate-ul intre 2-90 Msps!Deci nu-s probleme cu sr-uri mari,cum are si transponderul BBC-ului,de 44100 Msps!
    Nu pot spune mai multe despre el,fiindca nu-i la sectiunea potrivita,dar si pentru ca nu l-am testat pe alti sateliti si transponderi.Il amintesc pe acest topic deoarece sint putine receptoare care stiu sa "lumineze" pachetul BBC,si acelea scumpe,gindite sa decodeze pini-video/radio din stream,cum e transmis pe acest transponder,probabil si cu posibilitatea ca utilizatorul sa-i introduca manual?Pun semnul intrebarii pentru ca n-am avut sansa sa testez astfel de receptoare.Pe cind Alma S-2210 costa numai 240 lei.Din pacate,in aceasta faza de dezvoltare a software-ului,utilizatorul lui S-2210 este dependent de ultimele versiuni de patch cind se schimba cheia Biss,el neavind posibilitatea de-a o introduce manual.
    Chiar si cu aceasta limitare,Alma S-2210 are avantajul unui tuner care stie sa lucreze bine cu semnalul relativ slab cit are in zona noastra.Cum el are oscilatii pe parcursul a 24 H,mai ales dimineata si la amiaza,cind e la limita de receptie,as zice ca e o mica/mare performanta a receptorului sa mentina imaginea stabila chiar cind semnalul a coborit sub 59 %,cind incep sa apara primle artefacte,iar la 56 % ea e sfirtecata.In aceasta perioada semnalul fluctueaza intre 56->72 %,mai ales cind bate vintul.Dar fie si-n atare conditii,nu-s probleme de receptie.Din fericire scaderea lui nu-i atit de brusca decit in momentul cind vremea se inrautateste mult.Dupa o zi de teste,constat ca n-am avut caderi de semnal atit de mari incit sa nu pot urmarii canalele din pachet.Doar un moment,pe la amiaza,am observat ca imaginea se rupe,ca apoi sa se refaca.
    Pomenesc de toate aceste amanunte la receptia BBC-ului de la 27.5W dat fiindca,cum deja se stie,footprintul lui Intelsat 907,pe linga faptul ca n-atinge tara noastra,transponderul 11495 V are un fec de 9/10 si e transmis in DVB-S2,ceea ce face dificila receptia lui stabila daca semnalul e la limita,fara rezerve.Dupa teorie,la fec de 9/10 si dvb-s2,el ar trebui sa fie peste 11 dB,dar din fericire,in practica el poate fi receptionat la o valoare mai mica,insa in acest caz BER-ul creste semnificativ incit se pierd multe pachete din stream.Cel mai bine se vede acest fenomen la analizor cu tunerele placii dvb-s2,care si reactioneaza imediat cind semnalul scade sub limita admisa de receptie.La tunerele(sensibile) unor receptoare,cum e bcm4505 dvb-s2,a Dreambox-ului HD,semnalul nu este inchis decit daca atinge un prag minim,sa zicem,de 6/7 dB.La oscilatii mari nici nu-i posibila receptia.Si oricum cu acest receptor numai cu un tip de imagine se poate vedea pachetul.
    Nu-i cazul cu Alma S-2210 HD,care,cum spuneam,asigura o mai mare stabilitate a semnalului pe transponderul 11495 V decit alte tunere folosite de mine inainte,chiar si cu Alma S2200,de la acelasi producator(anonim?),cu un tuner tot atit de sensibil,dar la care semnalul "joaca" mai mult pe bara pina ce dispare.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)