Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default vizionare astra 19.2 cu antena de 60cm

Cu o antena de 60cm am sanse sa vad ceva de pe astra 19.2, tinand cont si de noile schimbari care au avut loc? Ma gandesc ca poate are cineva posibilitatea sa incerce, sa nu dau banii degeaba. Locatia este undeva in brasov.
    merci
    Last edited by Bps; 30th May 2014 at 16:17. Reason: am uitat sa specific locatia

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am in Brasov pe 90 de cm semnal bun pe toate frecventele de pe Astra in focar secundar cu principalul la 4.8 Est.
    Asa ca ar trebui sa mearga.

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai sanse de receptie buna , dar pe timp de ploaie pica transponderele mai slabe.
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Merge cu un reglaj perfect.

escroc sentimental Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da, merge, dar in conditii meteorologice mai urate, o sa ai mici probleme!
    Never trust a man who says, "Trust me."

dm800hd se,dm500s,offset 1.0m->13e-16e-19e,offset 0.8m->1w,offset 0.8m->39e

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

sa nu dau banii degeaba
    ma faci sa rad da tare de tot!La ce preturi au antenele in ziua de azi se merita din plin 30 fie 40 de lei in plus si ai o antena de 90-100 cm /antena pe care poti monta deja 4 lnb-uri.nici un om intreg la cap nu mai foloseste antene de 60cm in zilele noastre.eu de exemplu am mai multe offseturi iar cea mai mica are dimensiunea de 80cm pt receptia amos si ab3
    5 televizoare ,4 receptoare,3 offseturi, 2 toroidale si 1 primfocus

si parca este totusi putin...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am pus eu mai multe antene de 60cm in Brasov si totul e ok cu precizarea (s-a spus si mai sus) ca rezista la ploaie dar la o ploaie mai puternica incep sa pice unele transponderele (mai intai cateva de la spanioli si francezi) dar cele free germane rezista destul de bine - oricum la o ploaie torentiala pica cam la toata lumea, indiferent ca are 60 sau 90cm

Uite ca mai sunt antene de 60cm si se poate face foarte bine multifeed cu ele, chiar de la 13'E pana la 42'E

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    Bucale si citeadata prin provincie la 50 km de bucuresti
    Posts Thanks / Likes

oricum la o ploaie torentiala pica cam la toata lumea, indiferent ca are 60 sau 90cm

pai rz+ ai tras o concluzie pe care multi care utilizeaza receptia prin satelit o resimt.Iata ca sa te completez, in ultima vreme conditiile meteo din romania sunt diferite fata de acum zece ani.Deci utilizarea unei antene mari la receptia unui dth romanesc poate fi benefica, dar daca se intimpla si la operatorul care face uplink, nu mai avem semnal . Chiae ieri la Bucuresti a picat si digi si focus.

antena 0,9 m Al (clona) pe
    16 E +19 E

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

In germania merge si cu 35 cm din aia de camping, nu as recomanda, dar o data reglata merge.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)