Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Montura h-h sau lnb defect

De doua zile ma confrunt cu o situatie pe care nu stiu cum sa o ''interpretez''
    Detin o montura h-h ( Strong SRT DM-2100 ) + lnb quand ( parca un Alps ) + 2 receptoare ( 1 HD + 1 SD )
    Problema a ''plecat'' de la setarile pozitionerului de la o imagine E2 OpenATV - GB 800 HD SE - in sensul ca numai puteam receptiona/numai aveam semnal de la Astra 19.2E in sus
    In zona mea pot receptiona de la 4.8W - 5xE , de obicei receptionam 4.8W - 42E si de aceea am fost ''nevoit'' sa umblu prin setarile de la pozitionerul din imaginea E2
    Acum numai tin minte exact daca ploaia care a fost , a fost in timp ce ma ''jucam'' la setari sau inainte , practic este ca acum :
    1 - Pe GB 800 HD SE pe orice satelit il schimb/mut ( se vede iconul cum flashu-ieste ) si orice setari as face am ''un mare zero'' la semnal
    2 - Pe un Optibox ( l-am ''reactivat'' cu aceasta ocazie ) , dupa ce i-am instalat o imagine ( ultima vers. de OpenPLI pt. el ) , in momentul când ajung la scanarea manuala se reseteaza singur
    Pe GB 800 HD SE am instalat apoi si alte imagini , crezând ca poate e din cauza imaginii respective , dar acelas rezultat
    La o inspectie ''vizuala'' nocturna , nu am vazut nici o ''luminita/led'' aprins la montura , montura fiind instalata la un vecin de la et.2 si eu locuiesc la parter
    Dupa mine , cred ca montura h-h si-a dat ''duhul'' , insa ma intriga si chestia cu lipsa semnalului de la Astra 19.2E in sus , când montura h-h era functionabila
    De fapt asta fiind si cauza de unde am ajuns in aceasta situatie in prezent
    Astept pareri/sfaturi/idei de la voi sau cei care sau confruntat cu o astfel de situatie cu multumirile de rigoare anticipate

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

pune montura pe 0 si sa reset ! daca montura merge de la Astra 19 "in sus" si nu merge in cealalta parte .. cel mai probabil cu un reset la montura ar trebui sa rezolvi problema!lipsa ledului aprins poate fi si datorita cablului care e intrerupt ( verifica mufe si continuitate ) atat la cabul de la receptor la montura cat si cel de la lnb la montura( posibil scurt circuit cablu sau lnb ) ! apoi daca nici una din metode nu merge ... e posibil ca montura sa fie defecta !

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Am rezolvat intr-un final - schimbat o mufa F si restart la montura h-h , multumesc Valentin0_sat

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)