Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 20 EUR (20%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Insat 3A/4B-spot India?!

Dupa Lyngsat Insat 3A/4B de la 93.5 E are doua focare pentru banda Ku-ECC si India.Postez ambele harti,poate ma ajutati sa localizez cu precizie pe care din cele doua apartine transponderul-10990 V,27500,2/3,care,dupa renumitul site, ar fi de spotul India,avind girul faimosului dx-er DX Bozóth!Pina la proba contrara,voi crede ca receptia primului transponder-10990 V si inchiderea semnalului pe un altul-11070 V de pe acest spot,este cel mai important "trofeu" pe care mi l-am acordat de cind ma ocup de receptii satelitare.Probabil nu l-as considera asa daca as fi avut o antena mare,de cel putin doi metri si aflat putin mai la est,dar se vede treaba ca si cu antena mea de numai 1.5 m mai pot avea o mica satisfactie dupa ce crezusem ca niciodata nu voi receptiona semnal de pe spotul Indian indiferent de satelit?!Iata ca a fost posibil azi dupa ce-am mi-am montat lnb-ul Inverto Ultra Black cu feedhornul Ali despre care am scris pe alt topic.Cind am facut testul vremea era incerta,cind aparea soarele,cind ameninta cu ploaie.
    Am fost incurajat sa fac test de receptie in momentul cind pentru prima oara am observat pe bara de semnal un foarte slab firicel de semnal,de 1 %,care aparea la intervale rare.Noroc ca pe un transponder de Date-11575 H,6000,2/3 aveam semnal mai mult,in jur de 10% calitate,care m-a ajutat sa pozitionez mai bine antena pe azimut,ajungind la 22/25 % semnal pe acest transponder.Apoi am scanat banda Ku intre 10950-11700 MHz cu utilitarul Crazyscan.Sinusoidala(pol.verticala) de pe spectru era mai pronuntata exact in dreptul frecventelor unde se aflau pachetele indiene.La prima avedere nu era o fluctuatie mare a semnalului dar nici nu te incuraja.Si totusi,la prima scanare pe prima-10990 V,semnalul este inchis cu o valoare incredibila,de 10.0dBm,dar cind sa-l vizualizez,constat ca a si disparut.Am repetat scanarea si de asta data mi-a inchis semnalul si in dreptul lui-11070 V,27500,3/4.De pe primul am reusit sa obtin imagini(pachetul TV) cu analyzorul ts(TSReader).Chiar daca am mai facut alte incercari,n-am mai reusit sa inchid semnalul pe alti transponderi.N-am mai continuat pentru ca incepuse sa ploaie puternic.Poate altadata sa obtin mai mult decit constatarea ca azi a fost doar un accident ca mi-a intrat semnal de pe spotul Indian,sau de pe celalalt-ECC?
    Deocamdata ma bucur ca fie si pentru citeva clipe am putut crede ca ating pe indepartata Maya,cea care hraneste cu (de)iluzii pe toti pasionatii...

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

posibil sa fie fringe sau sa fi umblat indienii la setari. Din cite vad sunt conditii atmosferice extreme in toata india cu temperaturi de 45 - 50+ grade .

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Azi am avut noroc sa inchid un alt transponder de pe acest satelit indepartat-11549 H,27500,3/4,Dvb-S/QPSK.Nu este raportat pe nicio lista de sateliti,deci,se pare,ca pachetul tv "Vande Gujarat" s-a activat recent!?! Desigur ca semnalul este fluctuant,apare si dispare la intervale scurte.Am subliniat cuvintul "noroc" pentru ca n-a fost meritul meu sa-l receptionez.E adevarat c-am prins si alti transponderi de la aceasta pozitie-93.5E,in special feed-uri,insa greu de inchis semnalul de pe cei cu pachete tv cu antena de 150 cm.Fara utilitarul Crazyscan cu placa TBS6983 nu cred c-as fi putut sa descoper semnalul pe acest transponder.La elevatii mici satelitii apropiati sint greu de detectat daca n-ai un spectrometru capabil sa identifice un semnal oarecare.E suficient ca un pas in plus sau in minus la actuator si-ai ratat receptia.Merita incercat acum.Poate au noroc si altii pasionati de la noi.

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

mastre cu 1.8 in buc trebuie sa am semnal de azi ce insemna la tine anu 2016 sau 2014 fi explicit

cind se termina ploaia fac si eu teste cu 1,8 sint din buc sint curios..!
    Last edited by WARSE; 23rd March 2016 at 16:39.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi @WARSE,

Sper sa-ti intre nu numai 11549 H dar si altii.Cu antena de 150m analizorul imi arata semnal in jur de 1 dB pe 11030 V si urme de semnal pe ceilalti transponderi cu pachete.Azi am avut semnal slab pe 11549 H.Surprinzator semnalul la feed-uri e ceva mai bun decit credeam daca tinem cont de faptul ca acestea au de obicei o putere mai mica decit pachetele tv.Eu le-am gasit mai degraba dimineata decit la alta ora.Mai sint si alti transponderi dar sint de date.De aceea am recomandat scanarea satelitului cu un utilitar fiindca altfel e greu sa determini pozitia.Fii atent c-ai putea fi inselat de un semnal de la unul din satelitii invecinati(Yamal 401 si NSS-6),care au multi transponderi cu semnal puternic.Si ca sa te orientezi am sa postez semnalul de la cei doi sateliti apropiati,de la 90.0E si 95.0E.
    Cu antena de 1.8m si aflat in sudul tarii ai mari sanse sa receptionezi ceva...Astept sa ne spui ce-ti intra si cum!?

free screenshot software
    screengrab
    image hosting free

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

inca ploua tare in bucale mastre desigur o sa fac teste va tin la curent

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

azi la ora 10.30 in buc teste pe sat 93 insat frv 11549h 27500 nu a intrat nimik mastre poate frv amintita de tine sa nu fie in test la ce ora a facut testul?

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi WARSE,

Frecventa 11549 H este activa.La mine semnalul este,cum ma spus,fluctuant si din acest motiv nu-l receptionez tot timpul cu antena de 150 cm.Mai mult ca sigur ca si-n zona ta se manifeste la fel,sa apara si sa dispara frecvent,poate mai rar la tine tinind seama c-ai o antena mai mare si esti mai aproape de marginea spotului.Desigur ca ultima conditie e favorizanta dar nu-i valabila in toate cazurile.Tinind cont de asta,ti-am recomandat sa incerci sa prinzi cel putin unul din transponderii care are semnalul cel mai tare si e constant,ce nu-i influentat atit de mult de factorii fizici,in primul rind meteo.La mine e 11492 H,1100,3/4,un feed audio,ce apare pe analizor cam de fiecare data cind scanez satelitul.Si acesta are mici variatii de semnal,citeodata dispare,dar la cautarea manuala e reperat de utilitar.Mai e 11453 H,2750,7/8,de date,dar el e putin,ca sa ma exprim plastic,cam capricios.Trebuie sa adaug ca daca n-as avea tunerul sensibil si mai ales aplicatiile de cautare oarba,nu stiu daca as fi gasit pozitia!La caderea antenei la elevatii mici si foarte mici,cum sint satelitii de la 90.0E si 100.5E,un pas mic la actuator te poate scoate din focarul satelitului pe care-l cauti,iar daca,cum e si la 93.5E,semnalul vine de pe un spot indepartat sint sanse mari sa ratezi.
    N-am idee care ar fi solutia sa prinzi semnal de la 93.5E daca n-ai tuner sensibil si aplicatiile de care aminteam.Nu intimplator ti-am postat spectrul de la 90.0E si 95.0E(#5).Te ajuta sa verifici daca antena e pe arc si,in caz afirmativ,ai sanse mari sa dai peste satelitul acesta.Din pacate la 95.0E semnalul receptionat de mine e tot de la transponderi de date,ca atare ai nevoie tot de un tuner care sa-l vada.In astfel de situatii,cind n-am la indemina placa dvbs si un utilitar,eu ma folosesc de vechiul Strong4500.Cel putin imi arata ca am un semnal oarecare.Cam asta ar trebui sa faci si tu daca ai un astfel de receptor in lipsa unor aplicatii specializate.Pe linga asta si multa,multa rabdare.E ca la vinatoare,trebuie sa astepti pina ce "prada" intra in bataia pustii .Exemplu e chiar 11549 H;am observat pe analizor un semnal putin mai maricel,care cind crestea,cind scadea,ce m-a pus in garda.Am stat destul de mult timp sa-l "vinez".N-am fost sigur ca e de pe acest satelit.In cele din urma a crescut suficient de mult-la 4.5dB-incit sa-l inchid.A ajuns si la 5.5 dB dar numai putin timp s-a mentinut la aceasta valoare.Dupa citeva ore a disparut...
    As zice ca in multe situatii de acest fel,cind n-ai arme specializate,e suficient sa ai rabdare,un moment potrivi si noroc ca sa atingi tinta.Se pare ca trebuie sa-ti urez,in lipsa misloacelor potrivite,sa ai mai mult noroc...

satelescu

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

11492 H,1100..este singurul care am semnal de 2db pe golden daca pun pe vu zero creste semnalu desi intra si in buc ...

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

golden si vu zero sunt aparate de masura ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

bre pe intelesu tau sint doua recivere ok ai inteles ACUM?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

MASTRE satelescu mai am un reciver strong 4400 sa incerc si cu ala poate cu vu zero

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi WARSE,

Important c-ai gasit pozitia!N-am idee ce ti-ar mai trebui...Atita vreme cit n-ai un analizor care sa-ti indice prezenta unui semnal la 11549 H e ca si cum l-ai astepta pe Godot Bine c-ai perseverenta.Restul e o chestiune de timp si,desigur,noroc.La farfurii mici totul tine de sansa.Nu poti face minuni cu ele,iar daca totusi reusesti-Jos palaria!

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

De citeva zile semnalul pe transponderul 11549 H este mai stabil decit prima oara,in aprilie,cind l-am gasit.Acum iese mai mult in evidenta,in special dupa masa,dupa ora 17:00.Cel putin in doua zile la rind se putea receptiona fara probleme in zona mea.De asta data se pot vedea programele tv mai mult timp.Desigur fara siguranta unui semnal dth ,dar suficient cit sa te bucuri ca l-ai prins,totusi,de pe spotul India.Din pacate dimineata semnalul dispare de pe "radar".Deci cei interesati de receptia li sa incerce,cum spuneam,dupa masa sau seara.Au sanse mari sa-l poate inchide.
    Iata cum apare semnalui pe analizor la 93.5E:

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu citeva zile inainte de outage,intre 4-11.10.2016,am vizitat din nou pozitia 93.5E si desigur ca am scanat satelitul Insat3A/4B.N-am gasit frecvente noi,fie si unlocked,in schimb am vazut ca 11549 H are un semnal putin mai tare si constant,in special dupa masa.Am fost favorizat si de vremea calma,insorita din aceste zile de inceput de toamna,dar cu siguranta si pentru ca de fiecare data inainte si dupa Outage semnalul e ceva mai bun,la care contribuie si temperatura in scadere odata cu intrarea in sezonul rece.
    Fara a fi o noutate,postez receptia lui 11549 H,cu semnal in jur de 7 dB,ca sa-i incurajezi pe cei care doresc sa receptionenze si acest satelit extrem estic.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)