Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Liga 1: Campionatul intern va avea 14 echipe

Campionatul intern va avea 14 echipe si sistem competitional cu play-off si play-out din sezonul 2015-2016.

Adunarea Generala Extraordinara a Ligii Profesioniste de Fotbal a hotarat, in cursul zilei de marti, schimbarea totala a Ligii 1 la fotbal, campionatul intern urmand sa aiba, din stagiunea 2015-2016, 14 echipe si sistem competitional cu play-off si play-out, informeaza Digisport.

Cum s-a votat:

Doar trei dintre reprezentantii cluburilor din Liga 1 au fost impotriva sistemului cu 14 echipe, cu play-off si play-out.

Cum va arata campionatul intern:

Stagiunea 2014-2015

Liga 1: 18 echipe - vor retrograda 6 echipe: locurile 13-18

Liga 2: doua serii a cate 12 echipe - promoveaza locul 1 din fiecare serie - retrogradeaza jumatate (de la locul 7 in jos)

Stagiunea 2015-2016

Liga 1: 14 echipe - vor retrograda direct ultimele doua clasate - locul 12 disputa baraj cu locul 3 din Liga 2

Liga 2: o serie a cate 20 echipe - vor promova primele doua locuri - vor retrograda ultimele 4 - locul 3 disputa baraj cu locul 12 din Liga 1.

Liga 3: 4 serii a cate 18 echipe - promoveaza locul 1 din fiecare serie - retrogradeaza locurile 15-18 din fiecare serie

Algoritmul noului sistem din Liga 1 (conform Digisport):

- 26 de etape in sezonul regulat

- primele 7 echipe intra in play-off: inca 12 etape

- ultimele 7 formaţii joaca play-out, inca 12 etape, retrogradeaza ultimele doua

- total meciuri fiecare echipa: 38.

Sursa:http://sport.hotnews.ro/stiri-fotbal...-2015-2016.htm

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Niste cretini. 7 echipe intra in play-off, 7 in play-out. Adica stau cate doua echipe pe etapa, una in out, in in off. Da' asa e cand ai conducatori cu mintea-ncolturi. Unde nu-i cap, vai de ... competitie.
    Dreambox 800HD PVR, OE2.O Merlin3, Focus

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Din toate 14 ultimele 2 retrogradeaza direct.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Un sistem modificat intr-o formula de acest fel poate da roade. Pare nepotrivit numarul de sapte achipe in faza a doua, deoarece in fiecare etapa una nu joaca. De asemenea posibil ca numarul castigator sa fie de 12 echipe, primele opt sa joace pay-off.
    In 1986 am trimis o scrisoare saptamanalului "Fotbal" in care am propus restructurarea sistemului competitional astfel:
    - Div A 12 cluburi, biv B 3 serii a cate 12 cluburi, div C "n" (nu-mi amintesc numarul) serii a 12 cluburi. Sigur sunt ca nr total al cluburilor din cele trei divizii ramanea acelasi, la acea vreme nu se punea problema desfiintarii vreunui club de fotbal. Urmaream concentrarea celor valoroase in div A, apoi in B, cele mai modeste urmand a juca in div C.
    - Configuratia partii superioare a clasamentului div A urma a se decide tot printr-un pay-off la care ar fi participat primele sase.
    - Ultimele sase clasate in div A, impreuna cu primele doua din div B (3x2=6cluburi) ar fi urmat sa formeze doua grupe paly-out de cate sase, dintre care primele trei ar fi urmat sa joace in sezonul urmator al div A, sau trei grupe de cate patru dintre care primele doua si-ar fi asigurat participarea la div A. Ultimele trei sau doua (functie de format) si-ar fi "asigurat" participarea la urmatoarea editie a div B.
    - Retrogradarea din B, respectiv promovarea din C s-ar fi disputat in mod asemanator.
    Vizam concentrarea valorilor/resurselor in primul rand in div A, apoi in B precum si cresterea mizei meciurilor la niveluri la care motivatia pt aranjamente sa fie diminuata la un maxim posibil.
    Am primit raspuns la acea scrisoare, imi amintesc faptul ca am fost apreciat ca fiind un bun cunoscator al fotbalului. La acea vreme stiam de aranjamente, insa prea putin, de pilda nu-mi imaginam ca aproape toate cluburile erau "afiliate" la cele doua "mari" Steaua si Dinamo.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Bine,bine dar unde logica sa schimbi actualul cu un alt sistem..
    Cine garanteaza reusita noului sistem?
    Rapidist pur singe...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

foarte bun sistemul cu play off/out 4 derbyuri pe sezon decat sa se mute toata liga la tas cu licentele lor!bine pe linga sistem si garantii solide din partea conducatorilor.
    CAMPIONI AM FOST CAMPIONI VOM FII STEAUA BUCURESTIII

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adifcsb View Post
    foarte bun sistemul cu play off/out 4 derbyuri pe sezon decat sa se mute toata liga la tas cu licentele lor!bine pe linga sistem si garantii solide din partea conducatorilor.
    Daca cele patru derby-uri pe sezon se refera la "derby de Romania" modificarile ar fi degeaba, adica miza ar fi minora. Majoritatea meciurilor ar trebui sa fie din categoria vizata.

PS: "vom fi" (cu un singur "i") se scrie corect chiar daca se folosesc majuscule si pana si pt organizatia invocata.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

nu stiu ce varsta aveti dar tin bine minte ca in anii 80 era div a 18 echipe,3 serii de b si 12 de c binenteles echipele erau sustinute de fabricii,uzine institutii gen mapn si mai si era fotbal de calitate adevarata
    ps;nu tin la ortgrafie prea mult important sa spui ce ai de spus,iar cele 4 derbiuri pot fii echipele care sant in forma la data respectiva,ca steaua-dinamo nu mai este derby cam de mult doar asa de dragul istoriei se spune derby de romanica.
    @paulino-logica este=NEMA LOVELE,SAU CANCI
    CAMPIONI AM FOST CAMPIONI VOM FII STEAUA BUCURESTIII

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by adifcsb View Post
    nu stiu ce varsta aveti dar tin bine minte ca in anii 80 era div a 18 echipe,3 serii de b si 12 de c binenteles echipele erau sustinute de fabricii,uzine institutii gen mapn si mai si era fotbal de calitate adevarata
    ps;nu tin la ortgrafie prea mult important sa spui ce ai de spus,iar cele 4 derbiuri pot fii echipele care sant in forma la data respectiva,ca steaua-dinamo nu mai este derby cam de mult doar asa de dragul istoriei se spune derby de romanica.
    @paulino-logica este=NEMA LOVELE,SAU CANCI
    In '86 eram stagiar, deci apropape "copt". Intr-adevar cluburile erau sustinute de diferite entitati: fabrici si uzine, universitati, ministere [cluburile departamentale: Dinamo Buc (militia si securitatea), Steaua Buc (armata), Rapid Buc (ministerul transporturilor)], dar si de politic (PCR: Dinamo si Steaua , Rapid si Sportul Studentesc in mica masura. Discrepanta majora era intre sustinerea masiva si prin aproape orice metode si mijloace a celor doua devenite astfel mari (Dinamo si Steaua) si "restul lumii".
    PS: observatia legata de gramatica nu s-a dorit rautacioasa, chiar te rog sa corectezi.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Mai bine 10 echipe decat Avantu Constanta,Prabusirea Navodari,Fc Schiopa Chiajna,si acum
    mai inra si ...Clinceniu si mai nu stiu ce echipa din Resita cu stadioane de 100 de locuri.
    Decat asa mai bine d-al dreacu fotbal

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sweetsat View Post
    Mai bine 10 echipe decat Avantu Constanta,Prabusirea Navodari,Fc Schiopa Chiajna,si acum
    mai inra si ...Clinceniu si mai nu stiu ce echipa din Resita cu stadioane de 100 de locuri.
    Decat asa mai bine d-al dreacu fotbal
    Important este sa fie oameni capabili si dispusi sa bage bani in fotbal precum si destui spectatori.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)