Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 14 of 14
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Receptii in banda de aviatie (Airband 108 - 137 MHz)

Pare destul de interesanta aceasta banda insa decurge destul de greu localizarea in timp real a avionului apelat (sau a celui care a transmis)... mai exact fac receptia dar dureaza uneori prea mult pana gasesc avionul pe FlightRadar24 - asta daca receptionez o cursa de calatori
    Din primele monitorizari, caci sunt la inceput, observ ca auditia este foarte buna atunci cand avionul este deasupra localitatii de unde se face receptia si cu mult zgomot (auditie spre 2) cand este la peste 100-150km... de multe ori nici nu stiu de unde vin dar ii aud cand se apropie si saluta Otopeni-ul ori cand spun ''bye, bye''

Aparatul cu care fac receptiile este unul foarte simplu dar care isi face bine treaba in aceasta banda... mentionez ca receptiile sunt facute in interior, la geam, cu antena telescopica - sunt convins ca alta va fi situatia cu o antena exterioara montata sus, pe casa.
    Cat de curand o sa construiesc un J-POL dimensionat pentru o parte din Airband, cea cu trafic mai mult.

O sa incerc pe viitor un alt mod de filmare... pentru a avea intr-un singur film atat imaginea de pe FlightRadar24 cat si receptia audio (voi fi practic pe FlightRadar24 cu imaginea caci sunetul de la radio oricum se aude in fundal)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

O cursa Air France... avionul era undeva in apropiere de Sibiu

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu te tenteaza stick-ul pt asa ceva?

Vezi si aici !
    Last edited by 007/Ro; 31st August 2015 at 15:13.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am fost niciodata atras de device-urile conectate la PC (placi dvb, stick-uri dvb-t, etc.)... cred ca mai degraba o sa cumpar un scanner portabil dar asta la toamna sau inainte de sarbatori.

Observ ca inca nu am prins Militia... astia au trecut complet pe digital ?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Terrestrial Trunked Radio[1] (TETRA) (formerly known as Trans-European Trunked Radio)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Ce aparat e ala care prinde banda de aviatie? Vreau si eu unul!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

OH! Dar ce bun e stick-ul ! si merge si pe tableta cu android probat pe jaful din oferta gratuita de la rcs !...https://play.google.com/store/apps/d...arto.androsdr2
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Militia ?... poate vreun ecou din spatiu ... , glumeam domnule rz. In afara de cateva statii de salvare restul sunt in digital demult . Incearca si pe rtl-sdr.com , acolo mai spune lumea cum se decodeaza cate ceva ...
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by 007/Ro View Post
    Nu te tenteaza stick-ul pt asa ceva?
    Am luat pana la urma (este un Rafael Micro R820T 24-1700Mhz) dar timp de receptii tot nu am (alte activitati in aceasta perioada)... am observat ca nu e pentru DX dar macar pentru receptiile obisnuite (mai ales in benzile ''extra'') e ok.
    Deocamdata o sa-l folosesc pe telefon... portabilitate in toata regula dar si consum rapid de baterie!
    Sper sa reincep cat de curand inregistrarile in banda de aviatie

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Incerc banda NOAA pentru sateliti sinoptici, dar nu reusesc nimic. Folosesc un Funcubedongle, in afara de radio broadcasting pe FM unde nu sun probleme, pe AM merge prost, pe SW sporadic cu sensibilitate redusa iar pe 138 MHZ pt NOAA nimic. Nu mai vorbesc de 1090Mhz unde doar zgomote. Software folosit : SDRSharp 1.0.0.
    E adevarat ca nu am antene potrivite, dar cred ca pe 138Mhz ar trebui sa mearga cu antena Televes HD DVB-T, dar nu vrea.
    Antena din imagine e una elicoidala pentru 1500 Mhz.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Iei un teleskop, un inline ampificator pentru satellit si dvb-t deci la care ii trebue numa 5V, vezi sa mearga de la 5 - 2400 Mhz, un splitter din ala cu alimentator pentru dvb-t. in intrarea de la amplificator teleskopul, in iesirea din amplificator splitteru, in priza, la iesirea din splitter ai semnalul amplificat, asa am eu, dupa parerea mea cea mai buna solutie indoor daca vrei sa acoperi toate frecventele.

Ca amplificator asa ceva
    http://www.ebay.de/itm/SAT-DVB-T-Dur...item2a3519eea6

Si un splitter sau cum ii zice sa alimenteze amplificatoru cu 5V si dupa aia ai receptie buna.
    Last edited by ActuatoRRRR; 9th January 2015 at 08:27.
    1m Offset AL (68,5°E - 31,5°W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

La un radio de fm digital nu merge modificat bobinele sa intre si aviatia?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

trebuie si cond schimbate,si se foloseste AM
    DM 500S,Hyundai Digicablu,Humax DIGI C HD,Diablo CAM,VU+ UNO,HH DM3800s,Triax TDA110,Inverto single black

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ce radio se poate modifica ?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)