Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Ajutor configurare + constructie retea 4 TV si un abonament

Salutare tuturor!
    Acesta este primul meu post pe acest site, dar il citesc de mult timp.
    Am construit o casa la Butimanu, jud. Dambovita, si am ajuns si la momentul in care trebuie sa pun in functiune televizoarele.
    In timpul constructiei am tras cate un cablu tv si unul de internet la fiecare loc de TV precum si doua cabluri TV si unul de curent la un stalp de vreo 5 m inaltime, la vreo 20 de casa.
    As dori sa-mi recomandati o solutie, astfel incat sa achizitionez un abonament de la Focus Sat, Dolce (daca se poate) sau Digi (daca voi reusi sa gasesc pe cineva care sa ma ajute cu 'scosul' "RSA"si "BK") sa fac o retea intranet (Linux) pentru cele 4 Tv-uri.
    As prefera ceva cu un raport calitate pret cat mai bun, ca mi-au cam 'chelit' buzunarele cu constructia , si chiar nu pot sa merg pe 4 Dreambox. Vor fi 2 TV HD si 2 SD. Dar nu sunt pretentios la calitatea imaginii.
    De la abonament as dori sa iau doar cartea (si unde nu am de ales un receiver) si sa achizitionez eu antena, LNB-ul si toate cele necesare.
    Varianta cu linie pe internet nu o prea agreez, ca am un net slabut de la RTC, care mai si cade cand tie lumea mai draga.
    Cu mii de multumiri anticipate pentru orice varianta.
    Sforicel
    "Omul nu mai e acelaşi după ce descoperă ceva."
    Marin Preda n Cel mai iubit dintre pamanteni (1980)

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

un card focus,3 receptoare yumatu fta -YUMATU ALI HD FTA,un yumatu cr-YUMATU ALI HD CA,4 antene wtr1 si treaba e rezolvata.buget circa 1000-1100lei,toate receptoarele HD

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Un abonament la Dolce cu 4 receptoare (si 4 carduri, bineinteles). Platesti un singur abonament pentru toate 4! Poti sa iei doua receivere HD si doua normale.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Mutumesc pentru raspunsuri.
    @Kroky
    Varianta Dolce cred ca nu prea pot s-o aplic, deoarece reteaua de televiziune este in serie ("de la unul la altul") si cred ca nu prea merge, iar de la antena la cutia de conexiuni sunt doar doua cabluri TV. Sau ma insel?
    @lighean
    Studiez varianta.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca reteaua e "in serie" cum zici tu e naspa... cel ma simplu Orange sau cu mici complicaturi( LNB Quatro si filtru sumator) DOLCE.

Sent from my GT-I9505

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

De asta ma gandeam la o retea pe baza de linux.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ce treaba are linuxul cu semnalul de la antena?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Pai credeam ca merge asa: semnalul de la antena vine la un televizor pe cablul coaxial care este legat la un receiver cu cartela Focusat.
    De aici receiverul distribuie semnalul catre celelalte 3 routere pe cablu de internet.
    E posibil sau am inteles eu gresit?

@lighean
    Interesanta metoda. Ar mai fi o singura intrebare, pot sa ma uit la toate cele 4 televizoare pe patru posturi diferite (codate, nu FTA)?

Nu ar fi mai interesant (e adevarat ca un pic mai scump, dar permite dezvoltare ulterioara) 4 buc YUMATU SPARK HD CX legate prin cablu retea (care deja exista)?
    Last edited by Sforicel; 14th May 2014 at 13:42.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei TV in 4 locuri independente (adica poti vedea orice canal la oricare din cele 4 televizoare) trebuie asa: antena pe Dolce cu LNB Quad (nu Quatro) si 4 cabluri de la antena la receivere (cate un cablu la fiecare receiver). Fara alte cabluri de retea, etc. Sau Focus, dar nu stiu daca poti avea 4 carduri pe un singur abonament. Sau Focus cu un singur card si sharing intern. Dar in orice caz trebuie cablu coaxial de la antena la fiecare receiver.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    ... Sau Focus cu un singur card si sharing intern. Dar in orice caz trebuie cablu coaxial de la antena la fiecare receiver.
    Deci, inteleg ca sharing intern se face pe cablu coaxial nu pe cel de internet.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Prin sharing intern se intelege partajarea unei singure cartele aflate intr-un receiver pe celelalte receivere si se face prin cablu UTP sau la unele receptoare se poate face prin serial.

Tu ar fi trebuit sa-ti tragi de la antena cate un cablu coaxial in fiecare camera altfel e mai problematic.
    Se poate utiliza si asa dar doar cu receptoare care au iesire LNB Loop dar poti vizualiza doar programele aflate pe aceiasi polaritate (vertical sau orizontal) cu cel de pe receptorul primar.

In trecut stiu ca dolce emitea toate programele pe o singura polaritate. Poti verifica pe lyngsat sau kingofsat.

Ramane de vazut daca receptoarele lor au iesire lnb loop.

Nu mai poti sa tragi acum cabluri independente?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

2 dm 500 si 2 receptoare hd ieftine ,care sa se conecteze la cccam.este mai simplu si ieftin.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Sforicel View Post
    Deci, inteleg ca sharing intern se face pe cablu coaxial nu pe cel de internet.
    Din pacate intelegerea ta este gresita. Sharingul nu are legatura cu streamingul video intre receivere. Sharingul te ajuta sa decodezi imaginea transmisa via satelit-antena-LNB-receptor. Pentru a putea prinde programele pe care vrei sa le decodezi prin sharing, iti trebuie o antena satelit cu un LNB quad (pentru ca ai patru televizoare) si cate un cablu coaxial tras de la respectivul LNB la fiecare receptor. Asadar receiverele nu isi trimit decat chei intr-o retea de sharing, nu imagine si sunet. Fiecare receiver trebuie sa "vada" satelitul in mod independent.
    Daca e neclar pot sa detaliez mai mult.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Sforicel View Post
    Pai credeam ca merge asa: semnalul de la antena vine la un televizor pe cablul coaxial care este legat la un receiver cu cartela Focusat.
    De aici receiverul distribuie semnalul catre celelalte 3 routere pe cablu de internet.
    E posibil sau am inteles eu gresit?

@lighean
    Interesanta metoda. Ar mai fi o singura intrebare, pot sa ma uit la toate cele 4 televizoare pe patru posturi diferite (codate, nu FTA)?

Nu ar fi mai interesant (e adevarat ca un pic mai scump, dar permite dezvoltare ulterioara) 4 buc YUMATU SPARK HD CX legate prin cablu retea (care deja exista)?
    pai linux nu foloseste decat daca vrei sa dai altora prin net sa ti vizioneze grila focus.Daca iei card focus nu ai nevoie de niciun linux.sunt 2 variante
    1.pt grila focus ,iei cardul focus si aplici schema descrisa de mine,o antena cu un lnb quad pe thor si cabluri directe n receptoare.merge si sa tragi din unul in altul,dar pierzi o polaritate si niste programe
    2.vrei mai multe programe in primul o antena multifeed cu mai multe lnburi,pt mai multi sateliti,receptoare pt client sharing,sa ti ,,daruiasca''cineva o linie

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Semalul de la antena e una si sharingul e alta,ca sa ai semnal la decodor trebuie ca acel decodor sa primeasca semnalul de la o antena prin cablu coaxial,decodorul are o cartela care deschide canalele sau prin intermediul cablului de retea legat la un router ia datele pt deschiderea programelor de la un decodor cu cartala in el sau de la o linie externa.Tu trebuie sa ai o antena si lnb cu 4 iesiri fiecare iesire merge la un decodor prin cablu coaxial,apoi daca vrei share intre ele trebuie legate la router toate cele 4 decodoare prin cablu de retea.Sau cel mai bine cu un abonament la dolce cu 4 decodoare cum au spus colegii mai sus si nu mai ai bataie de cap.

Vad ca in timp ce-ti scriam ti-au raspuns si colegii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)