Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9

Thread: tv cablu

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default tv cablu

salut . parintii mei ,care stau la tara , vad canalele tv cu ajutorul clasicului cablu care vine de la un stalp . imaginea lasa foarte mult de dorit , sunt canale care se vad binisor , iar altele....cu purici la greu.
    un vecin care are conexiunea de pe acelasi stalp , a primit in chirie , un decoder de cablu si se vede diferenta...cel putin asa mi-au zis ai mei. cum vreau sa le fac un cadou un tv parintilor , ma gandeam ca avand tuner dvb-c , ar putea fi o solutie pentru imbunatatirea calitatii ? dacoderul extern primit de vecin , nu este de fapt un decoder de cablu?
    firma de cablu este Akta..., cel putin asta scrie pe chitanta...
    daca aveti experiente pozitive , ce tv ati recomanda pentru o imagine mai buna pe cablu , diagonala 100-120 cm?

Strajernic Expert
    Posts Thanks / Likes

Vezi ca cei de la Akta au grila codata iar televizorul nu decodeaza canalele , doar daca achizitionezi de la ei un cam si un card conax pe care il introduci in TV in slotul pt cam
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am inteles ca nu mai dau carduri, sunt niste decodoare fara card.
    In cazul asta varianta CAM pica din start.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mag1001 View Post
    salut . parintii mei ,care stau la tara , vad canalele tv cu ajutorul clasicului cablu care vine de la un stalp . imaginea lasa foarte mult de dorit , sunt canale care se vad binisor , iar altele....cu purici la greu.
    un vecin care are conexiunea de pe acelasi stalp , a primit in chirie , un decoder de cablu si se vede diferenta...cel putin asa mi-au zis ai mei. cum vreau sa le fac un cadou un tv parintilor , ma gandeam ca avand tuner dvb-c , ar putea fi o solutie pentru imbunatatirea calitatii ? dacoderul extern primit de vecin , nu este de fapt un decoder de cablu?
    daca aveti experiente pozitive , ce tv ati recomanda pentru o imagine mai buna pe cablu , diagonala 100-120 cm?
    In principiu orice TV nou de la o firma consacrata (Samsung, Panasonic, LG, Sony etc.) se vede bine si are tuner DVB-C. Avantajul e ca are si tuner DVB-T si poti sa le iei si o antena digitala pe viitor.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Tunerul DVB-T, daca nu e DVB-T2 n-o sa fie de folos pentru receptionarea programelor digital-terestre transmise in viitor . Foarte multi nu stiu acest amanunt si dau mii de lei pe televizoare care n-o sa receptioneze direct programele respective.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

DVB-T/DVB-T2/DVB-T3 s.a.m.d NU AU NICI UN VIITOR IN RO , daca se va ''misca'' cum sa miscat pana acum
    Trebuie sa vina cu o ''oferta beton/mult mai buna'' fata de ce ofera DVB-C-ul in prezent si acest lucru este foarte foarte greu de pus in practica
    La cat de ''multi'' sau inghesuit acum la noua licitatie ( doar doua firme , tvr-ul si rcs-ul ) , iarasi nu va ''iesi'' mare........
    Deci pana la urma chestia cu tunerul DVB-T/DVB-T2 va fi o dotare in ''plus'' si doar atat , cel putin inca un an, teoretic ca practic nu m-ar mira sa se ''intarzie/sa nu se respecte'' nici acum termenul impus de C.E , ca doar suntem ''asi in intarzieri/nerespectari de termene''

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lupull View Post
    DVB-T/DVB-T2/DVB-T3 s.a.m.d NU AU NICI UN VIITOR IN RO , daca se va ''misca'' cum sa miscat pana acum
    Trebuie sa vina cu o ''oferta beton/mult mai buna'' fata de ce ofera DVB-C-ul in prezent si acest lucru este foarte foarte greu de pus in practica
    La cat de ''multi'' sau inghesuit acum la noua licitatie ( doar doua firme , tvr-ul si rcs-ul ) , iarasi nu va ''iesi'' mare........
    Deci pana la urma chestia cu tunerul DVB-T/DVB-T2 va fi o dotare in ''plus'' si doar atat , cel putin inca un an, teoretic ca practic nu m-ar mira sa se ''intarzie/sa nu se respecte'' nici acum termenul impus de C.E , ca doar suntem ''asi in intarzieri/nerespectari de termene''
    LA tara, nu ii foloseste DVB-T din TV pentru ca nu o sa aiba semnal, intrarea DVB-C din TV este pentru programele transmise digital pin cablul CATV. Vei vedea toate programele digitale transmise free de catre televiziunea prin cablu.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

pai nu inteleg de ce nu iei si tu un reciever pt cablu de la furnizor pt 2 ron chirie pe luna nu cred ca este pre mult...

Quote Originally Posted by mag1001 View Post
    "Orice obstacol are in el si bucuria omului care il va depasi"

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

paduretu , am sa iau sigur acel decoder , am deschis acesta discutie pentru a avea ceva info...oricum am inteles cum sta treaba cu decoderul.
    va multumesc ...si se poate inchide.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)