Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Afghansat 1 (Eutelsat 48D) @ @ 48 East

A fost activat primul transponder cu programe tv de pe Afghansat 1 de la 48 E.Dupa FlySat,footprintul este pe Asia Centrala,fara a publica harta de acoperire.Nici Eutelsat,proprietarul acestui satelit,n-a dat mai multe informatii cu privire la zonele de acoperire.
    La prima tentativa sa prind semnal de pe 11232 V,27500,auto(3/4),constat ca farfuria mea este prea mica pentru a receptiona acest pachet.Observ o mica fluctuatie a semnalului,cu o usoara tendinta de crestere,de 2/3 %,desigur fara impact major.Poate la alta ora sa mai creasca putin daca vremea va ramine favorabila,fara vint si ploaie,ca acum,cind am incercat prima oara-ora 19:30-sa receptionez Afghansat-1.Cei din sud-estul tarii cu antene mai mari au sanse mai multe sa prinde noul/vechiul satelit Eutelsat/Afghansat 1 de la 48E.Le doresc succes si-i astept cu rapoarte.

satelescu

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Semnalul este mai puternic mai la sud, la mine pe antena de 1.4m intra la limita acum

pe la orele 16-17 am observat ca semnalul este mai puternic (~6.5dB), noaptea si dimineata fiind mai slab si sub limita de receptie
    Probabil ca in sud-est intra mai bine pe antene mai mici.
    PFA 1.4m+IBU twin 75E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/Vu+ Solo SE V2/TBS 5925

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Merge si in nordul tarii, la ora aceasta semnalul variaza intre 7,6dB si 8,1dB pe X-Finder!

Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Antena Gibertini 1.25, LNB Inverto BU single, placa TBS-6925, ora ~ 20:15, receptie la limita.

Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
    Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
    QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Iata ca si in zona mea se receptioneaza pachetul afghan de la 48.0E.Nu credeam c-o sa pot inchide semnalul de pe un spot atit de indepartat,cu atit mai mult cu cit ploua in momentul receptiei!Timp de 30 minute cit am stat cu antena de 150 cm la 48E el s-a mentinut in jur de 5 dB fara sa scada sub limita de receptie:

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Am crezut azi iarna ca receptia pachetului afghan de la 48.0E se datoreaza temperaturii scazute,deci conditiilor meteo favorabile,in special pe timpul iernii.Constat acum,la mislocul lui martie,ca semnalul pe singurul pachet de programe tv-11292 V,27500,3/4, de pe Afghanasat 1-48.0E a ramas la fel ca in ianuarie a.c.,in jur de 4.5 dB.Ceea ce il face receptionabil si de asta data.Pentru cei din sud-estul tarii n-ar fi probabil nicio noutate sau ceva deosebit,si deci nu mai prezinta un interes major.Insa pentru cei din nord/sud-vestul tarii ar putea sa fie o surpriza placuta daca vor incerca in aceasta perioada.FlySat il da pe fascicolul Steerable si nu pe cel Fixed,cum a fost inainte! Nu stiu daca semnalul va ramine in continuare,in lunile urmatoare,la limita asta de receptie.Eu zic ca merita incercat,din doua motive,odata,pentru ca se transmit fta meciuri din cupele europene sau marile derby-uri de fotbal din campionatele nationale ale Europei,iar in al doilea rind,daca vreti,e si un test ca antena e reglata bine pe sistemul vostru motorizat.Eu m-am folosit de antena de 150 cm.Am incercat si antena de 110 cm si,cum ma asteptam,ea e prea mica pentru a receptiona semnalul de pe acest spot in zona mea.

satelescu

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

o proba facuta de mine astazi la ora 15:30 pe satelitul Afgan cu antena Paraclypse de 2,3m din vestul tarii ! semnalul este slab in comparatie cu ce am vazut la cei din partea de est a tarii ,dar se poate deschide fara probleme pe timp senin ! o sa incerc si in alte conditii !Aici sunt rezultatele cu cele 17 canale de pe singurul transponder 11293 v 27500

Last edited by valentin; 7th April 2016 at 17:24.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnal constant pe 11293 V,27500,3/4-pachetul afghan-pe tot parcursul zilei in aceasta perioada.Se pastreaza peste 5 dB.Am receptionat de asta data si doi transponderi de date,11216 V si 11218 H.

satelescu

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)