Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Conexiune WiFi pe o distanta de 500-700m ?

Trebuie sa fac o conexiune internet pe o distanta ,zic eu de 600m. Transmisia se face de la bloc 1-etajul 1 la bloc2-parter, deci nu e inaltime mare si am multi copaci in fata si un bloc cu 4 etaje.

Vreau sa fac transmisia cu :
    http://www.emag.ro/antena-directiona.../pd/E49RNBBBM/

sau cu

http://www.emag.ro/access-point-tp-l.../pd/E823KBBBM/

Foloseste cineva aceste echipamente ? Sa merg pe 5Ghz sau pe 2,4Ghz? Am vre-o sansa sa reusesc? Pentru ca nu vreau sa dau bani degeaba pe echipamente.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Fara vizibilitate directa cam greu. Daca se vad antelele direct atunci ai sanse, daca nu e destul de greu. Daca ai acces pe bloc foloseste echipamente in 5 GHZ de genul asta . banda de 2,4 e destul de plina de tot felul de gunoaie. Ai nevoie de 2 echipemente de genul ala iar avantajul e ca mergi cu UTP direct in el. Altfel pe RF iti trebuie cablu gros fara pierderi si scurte. Echipamentele sunt testat si functioneaza sigura conditie e ca antenele sa se vada una pe alta, altfel sansele se reduc considerabil.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Antenele nu se vad intre ele. Pe 3/4 din distanta in afara de copaci nu sunt obstacole dar dupa aia am un bloc care-l lovesc transversal . Sa pun antene pe bloc putin probabil din motive de vecini (stric izolatia) si hoti care s-au inmultit exagerat si se vor inmultii si mai mult pe perioada de vara.
    spersanutiiamulttimpsacitesticanuamsemnatura

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Parerea mea e ca nu o sa mearga, sau o sa mearga prost. Am intrebat si eu la un moment dat si toata lumea mia spus ca fara vizibilitate directa intre antene rezultatele or sa fie slabe sau spre 0.
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

cauta un yaghi de exterior pt asa ceva.Eu mi-am luat o antena alfa cu chipset realtek,de interior de care sunt f multumit.Parerea mea e sa o cumperi de la un magazin local si daca nu te satisface(antena) sa o duci inapoi.Daca bine tin minte,ai 24 ore sa o returnezi si ei AR TREBUI sa iti dea banii inapoi

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Fara vizibilitate directa nu ai sa rezolvi nimic. Daca nu era blocul direct intre antene, mai rezolvai ceva poate, chiar daca treci prin copaci, dar asa i-ati gandul !
    Echipamente neaparat pe 5 GHz daca vrei sa ai stabilitate. Pe 2,4 e dezastru.
    Echipamentele recomandate de @stailus sunt beton, dar pe distanta asta nu ai nevoie de chiar atat. Depinde ce banda vrei sa transporti.Se poate si variante mai ieftine, gen AirGrid, tot de la ubiquiti.
    Cat despre site-ul recomandat de el, adica wifimarket.ro , nu-ti recomand ! Nu vor rezolva niciodata o problema de garantie, vor gasi tot felul de motive care mai de care... Sunt efectiv niste nesimtiti cand vine vorba de garantie. Doar eu am muscat-o de la ei cu echipamente de peste 1500 de lei. Si daca ai sa mai gasesti pe altii care au cumparat de la ei, ai sa vezi ca s-au lovit de aceeasi problema.
    Stiu ce vorbesc referitor la cele de mai sus. Am cateva sute de clienti conectati pe wi-fi...
    Un site serios in ceea ce priveste garantia este wifimag.ro
    http://i113.photobucket.com/albums/n205/ciypyi/valahii2.jpg

„Un popor este înconjurul pe care îl face natura pentru a ajunge la şase, şapte oameni mari. Şi pentru a-i ocoli apoi” (Friedrich Nietzsche).

.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

wifimag recomand si eu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Daca nu a rezolvat pana acum problema conexiunii cu doua dispozitive ( http://www.tp-link.com/lk/products/d...del=TL-WA5210G ) va scapa de griji .

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes
    yippie kay ey motherfucker!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Si eu folosesc echipamente de la Ubiquity, pot spune ca sunt cele mai bune echipamente wifi outdoor si indoor de ce nu.
    eu am facut la tara un link cu un Pico Station de 1W (antena omnidirectionala) m-am dus cu laptopul la 500 metrii si mergea fara nici o problema, ca si pret e la fel ca un nano-bridge, eu te-as sfatui sa-ti iei nano-bridge.
    Am facut un link cu taica-meu la 3.2 km si nu am vizibilitate directa, trece prin casa liftului a unui bloc din fata si asa merge in 50mbps.
    Ti le recomand cu caldura

Am uitat sa va zic, am un coleg care a facut link cu PowerBridge-uri la 65km care merg in 100mbps curat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Si eu recomand echipamentele Ubiquity.Folosesc de vreo 4 ani doua echipamente NanoStation Loco M5 AirMax si sunt foarte multumit de ele.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

La mine nu e un caz atat de fericit, semnalul trece prin casa liftului a urmatorului bloc, singura varianta este sa pun un pilon de 6-7 metrii.

octav Master

Posts Thanks / Likes

Am luat si eu acum cateva zile 2 buc AirGrid M5-HP-23 cu polarizare orizontala s-au verticala , din pacate nu sunt dual linear , intrebarea mea este cum le pozitionez vertical s-au orizontal , am inteles ca ar fi in functie de semnalul de polarizare al fiecarui router de la care primeste net , cum determin asta exista o modalitate ?.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)