Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 5 EUR (5%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
    In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DVB-T MinDig TV in jud. Arad

De citeva zile am intrat in posesia unui receptor dvb-t Strong Prima VI si zic hai sa vad cu ce e mai bun fata de tunerul televizorului . Dau scanare automata si spre surprinderea mea gaseste semnal si pe unele canale noi pe care nu le-am observat la ultima scanare anul trecut cu televizorul . Comutind pe cautare manuala gaseste semnal pe canalele 23 , 38 , 46 , 49 , 51 , 54 ; 46 - 49 - 51 stiam ca sint de la releul din Komadi dar celelalte 3 dupa verificarea tabelulului de pe site-ul lor se pare ca sint de la releul din Bekescsaba . Distantele fata de locatia mea sint aproape identice dar conform tabelului releul din Komadi are 80 kw iar cel din Bekescsaba are 7 kw . Acum nedumerirea mea este ca ori tabelul nu mai este valabil si au marit puterea la acesta din urma ori din cauza conditiilor de propagare , asta ramine sa vad pe parcursul mai multor zile si conditii meteo . Dupa receptia cu receptorul Strong am trecut si la scanarea cu televizorul si DM800 cu tuner T/C/S2 cu care de asemenea le-am receptionat . Ca o observatie de final : tunerul din DM800 este mult mai slab ca si cele ale televizorului si receptorului deoarece pe canalul 23 , cu semnalul cel mai bun din cele 6 , imaginea se rupea din 10 in 10 secunde cu BER mare , pe cind receptorul si televizorul nu dadea nici un semn de gatuire nici pe celelalte canale
    Last edited by 007/Ro; 4th April 2014 at 09:16.
    DM 800-S CLONA , DM 800-C CLONA , OPTIBOX 550S , TeVii S660 DVB-S2 , offset 1 m , motor h-h , LNB twin Inverto

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

DM 800-S CLONA , DM 800-C CLONA , OPTIBOX 550S , TeVii S660 DVB-S2 , offset 1 m , motor h-h , LNB twin Inverto

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ce antena folosesti?

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

antena este Televes DAT45 , preamplif pe catarg Alcad si amplif de casa MFY

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Felicitări pentru recepție!
    Dm800se, Vu+ Duo2, Ant Al 1.4m

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Felicitari tare de tot

- - - Updated - - -

Felicitari tare de tot

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

-receptionat Gyula TV ( la granita cu Varsand ) , posibil din cauza conditiilor de propagare - televizorul imi arata de citeva ore 100 % semnal dar ieri la scanare automata nu l-a gasit
    -canalul este 34 si este singurul program gasit la scanare
    -ceva date am gasit despre emitator dar nu amanuntite ca la celelalte in urmatorul link : https://maps.google.com/maps/ms?ie=U...176&dg=feature

L.E. : mai apoi am gasit asta : http://www.fmdx.hu/transmitters-hng-gyula-viztorony.htm
    -in acest link gasiti harta antenelor de emisie pt diferite tari printre care si RO ( in partea de jos a paginii )

un simplu user Teacher

Posts Thanks / Likes

@raks67 Trag concluzia ca receptia MUX-urilor MinDigTV nu este stabila, sunt curios ce forme de relief ai spre cele trei emitatoare. La mine, loc. Lipova, jud. Arad, nici nu poate fi vorba de receptionarea emisiei din Komadi acesta fiind obturat de dealuri:

Spre Szentes stau asa:

Iar spre Szeged asa:

As fi dorit sa incerc receptionarea de la Szeged si / sau Szentes cu urmatorul arsenal (nu am pus link-uri catre comerciant pt. a nu se interpreta reclama mascata):

Dar in urma post-ului tau m-am cam dezumflat.
    1 x DM800SE + 1 x Offset 0,9 m + 1 x LNB Inverto Black Ultra 0,3dB + 1 x H-H mount DM 2400
    UPC Ro (FocusSat) Full & FreeSat Ro

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

-fata de Komadi terenul arata asa :

-fata de emitatoarele din Bekescsaba si Szentes nu am pus profilul terenului deoarece nu este nici un obstacol conform hartii dar Szentes e la vreo 150 km ceea ce e dublu fata de Komadi la aceeasi putere de emisie , Bekescsaba e la aceeasi distanta ca si Komadi dar putere conform datelor tehnice mult mai mica
    -oricum antena mea este indreptata spre Komadi , posibil ca intr-o zi imi fac timp si o voi orienta spre celelalte doua sa vad ce obtin

un simplu user Teacher

Posts Thanks / Likes

La tine terenul spre Komadi seamana oarecum cu pozitia mea fata de Szeged dar de la Komadi: Mux A, 46k, 674 MHz, H, 79,4 kW; Mux B, 51k, 714 MHz, H, 87,1 kW; Mux C, 49k, 698 MHz, H, 70,8 kW iar distanta de la tine pana la emitator ~90 km.
    In cazul meu Szeged: Mux A, 23k, 490 MHz, H, 20 kW; Mux B, 22k, 482 MHz, H, 9,5 kW; Mux C, 60k, 786 MHz, H, 20 kW iar distanta ~120 km.
    Este posibil, in cazul tau, receptia de la Szentes sa fie mai stabila decat cea de la Komadi, in ciuda distantei aproape duble, datorita faptului ca spre Komadi ai ceva varfuri de dealuri la ~15 km, si sa nu uitam, vorbim de UIF, iar spre Szentes e doar campie.
    Last edited by eddyg; 4th April 2014 at 19:24.
    1 x DM800SE + 1 x Offset 0,9 m + 1 x LNB Inverto Black Ultra 0,3dB + 1 x H-H mount DM 2400

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

ramina sa vad daca e mai ok receptia de acolo , eu cred totusi ca puterea de la Komadi care e aproape de patru ori mai mare are un cuvint de spus

L.E. : la mine receptia e stabila de la Komadi , cele de mai sus mentionate le-am receptionat cred din cauza propagarii in conditiile in care antena nu e indreptata spre aceste emitatoare , cu ocazia orientarii antenei voi testa semnalul si stabilitatea receptiei inclusiv emitatoarele mentionate de tine ; m-am gindit si la varianta executarii unui sistem actionat pe orizontala de un actuator de 12 inchi pentru comoditatea orientarii

un simplu user Teacher

Posts Thanks / Likes

Szentes este aprox aceeasi putere de emisie ca si Komadi, numai Szeged e de 4-5 ori mai slab.
    Pot sa iti spun ca receptionam de pe vremea lui Kadar Janos si a lui Ceausecu si pana prin anii '90 cand am demontat instalatia, stabil in proportie de 90% emitatorul din Szentes pe canalul 23 OIRT / SECAM polaritate H cu un grup de 4 antene Yagi sinfazate x 30 elementi fiecare + amplificator acordat pe canal (tranzistori in ordinea etajelor de amplificare: 1 x BFR91A + 1 x BFR91 + 1 x BFR96S) pe care era transmis M2 si pe canalul 10 OIRT / SECAM polaritate V cu un grup de 4 antene Yagi sinfazate x 15 elementi fiecare + acelasi tip de amplificator, doar acordat pe frecventa canalului 10 + filtru rejector canal 9 OIRT (TVR 1 emis de la Urseni / Timisoara care fara filtru rejector perturba complet emisia de pe canalul 10 de la Szentes) pe care era transmis M1. Bineinteles ca toate transmisiile erau analogice.
    Nu cred ca pe vremea aceea exista emitator la Szeged.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by eddyg View Post
    Szentes este aprox aceeasi putere de emisie ca si Komadi,
    Pot sa iti spun ca receptionam pana prin anii '90 cand am demontat instalatia, stabil in proportie de 90% emitatorul din Szentes pe canalul 23
    Deci ar trebui sa mearga si acum ...

In The Matrix Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu am avut instalatie de receptie pe vremea aia , antena yagi si antena cu reflector gratar si dipol sub forma de dublu romb din aluminiu , dar nu tin minte sa fi receptionat ceva dinspre Sentes . Cu rombul receptionam spre vest-sud-vest Novi Sad iar cu yagi receptionam de la Komadi , posibil ca yagi nu era acordat pentru inceputul benzii uif .

un simplu user Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Costel DVB-T View Post
    Deci ar trebui sa mearga si acum ...
    In principiu da, dar la ora actuala nu mai vreau si nici nu mai pot sa construiesc mastodontul acela de antene. As incerca cu echipamentele descrise la postul #8 sa fac receptia, problema e ca nu stiu cum se comporta DVB-T-ul in comparatie cu analogicul in conditiile date (vezi a doua harta de la postul #8 cu profilul terenului). Posibil sa existe o difractie peste dealuri, ca unda directa in locatia mea nici vorba.
    In locatia lui @raks67 spre Szentes nu are nici un obstacol, daca are pilon inalt nici macar pomi sau cladiri, singura lui problema este distanta ~dubla fata de emitatorul din Komadi.
    La vara, in concediu, o sa ma incumet sa pun in functie instalatia cu echipamentele prezentate in postul #8, cel putin asa ca remember a vremurilor de demult.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)