Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Instabilitate semnal & ruperi de imagine pe transponderele satelitului Eutelsat 16 A.

Am verificat cu două receptoare respectiv unul HD, al doilea SD, cu mai multe tipuri de LNB-uri şi acelaşi rezultat menţionat n titlul topicului, inclusiv pe transponderul croato-sloven. Adaug faptul ca nu am nicio problema legata de receptia altor sateliti. Mai are cineva probleme de receptie pe acest satelit, mi infirma sau confirma cineva? Mulţumiri anticipate.
    http://www.youtube.com/watch?v=92QzUojy0bM / Richard Marx - Right Here Waiting. / ,,Cel care nu a escaladat un munte, nu cunoaste inaltimea..cerului !'' / Radio Jemne Melodie, Radio Country, Radio Istok Bor, Vlajna Radio, Radio Valea Moravei, Kiss Plus Radio, Radio Energy, Magic FM, Star FM. / ,,Iubirea este unicul sport care nu moare cand se stinge lumina, dimpotriva ...se intensifica!'' / ,,Daca ai sufletul mare, multi..ti-l calca in picioare... ! ''/ http://www.youtube.com/watch?v=LIgrLTZwjos / ENDLESS LOVE .. Mariah Carey & Luther Vandros / ,,Frumusetea sufletului se masoara-n calitatea faptelor nu in cantitatea ...vorbelor !'' / ,,Romania, nu e
    doar pamantul pe care pasim ci si cerul de deasupra noastra.'' / ,,Bunul Dumnezeu nu ne cere sa reusim ci vrea doar sa incercam din tot sufletul.'' Maica Tereza de Calcutta. / ,,Cand viata e blanda cu noi, nu trebuie sa ne intrebam...de ce...'' / http://www.jemnemelodie.sk/ / ,,Mergi inainte iar daca acel ceva sau cineva pe care-l cauti, nu exista inca fii convins(a) ca Bunul Dumnezeu il va crea intradins pentru a-ti rasplati indrazneala !'' / http://www.shoutcast.com/radio/Vlaska.

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Sa mai discutat acest subiect...am avut si eu aceleasi probleme mai ales seara cu o antena 1m cu montura h-h si mi sa sugerat sa schimb antena cu una mai mare de 1.2m ,si am zis ca inainte sa schimb antena sa incerc alt lnb....si am pus un inverto single black ultra care mi-a urcat snr de la 8.9 pana la 10.4 pe cel mai slab transporter.inainte eram la limita si seara imi apareau macrocuburi..acu de cand am schimbat lnb vad ca nu mai face deloc.

master Master

Posts Thanks / Likes

Sunt multe probabilitati n cazul instabilității semnalului precum: interferente de orice fel(nori, zăpadă, ploaie, antene telefonie, clădiri, copaci, etc.), antena, cablu, conectori si/sau LNB de proasta calitate. Eu am antena de 92 cm și nu am probleme de nici un fel.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nici eu nu am probleme cu acest satelit

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Antena grup a mai obtinut 1-1,5 db dar se mentin instabili.
    TVR insa a pierdut 1 db si are semnal mai slab ca antenele azi.
    Carbogazosi in continuare sub limita de receptie pe antene sub 1m.

Probleme mari pe 16 E...si nerezolvate de peste o luna de zile.

timplar Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu antena no name de 0.9....
    dm500s Vu+Zero hss1170...ş maxim şasă cai frumoşi

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Se pare ca in N-V sunt cativa db in plus fata de S-E........
    Asteptam capitala.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Dar de cand au devenit asa importante de le monitorizati atat ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca le vizionam cateodata vrem sa fie si semnal.
    Antenele au iesit demult din preferinte, TVR-uri...inca mai ai la ce te uita, se fac si emisiuni de calitate printre multele gunoaie, gazosi...au inceput sa dea iarasi filme romanesti.
    Deci.........le monitorizam.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

aceeasi problema cu trei tipuri de antena=85, 120 si 130 cm dar cu centrul pe satelitul Hotbird
    Sarbatori fericite utilizatorilor rdi si mii de multumiri pentru cei care au postat informatii despre Nilesat, Badrom si Astra 28

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)