Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15

Thread: Darkbox

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Darkbox

Salut,
    am gasit in "pod" un receiver "super darkbox rev 2008 HD combo" si am incercat sa-l pun in functiune. Am incercat pe Eutelsat 16A at 16.0°E ca acolo era fixata antena si prind doar cateva frecvente , de ex:10721 H 27500-3/4 si 11046 H 10555-3/4 (national tv , n24 plus si favorit ) cu semnal destul de bun , cam pe la 80 %... Am incercat sa bag frecventele manual pt. tvr , antene si freesat dar niciun semn . am verificat daca este dvb-s2 si este si totusi niciun pic de semnal pe frecventele amintite mai sus..
    Daca imi puteti da vreo idee, multumesc anticipat.
    Calin

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

intrebare: - esti sigur ca antena este f bine orientata? cu alt decodor prinzi toate frecventele pe acest satelit?
    Quote Originally Posted by calin_adrian View Post
    Salut,
    am gasit in "pod" un receiver "super darkbox rev 2008 HD combo" si am incercat sa-l pun in functiune. Am incercat pe Eutelsat 16A at 16.0°E ca acolo era fixata antena si prind doar cateva frecvente , de ex:10721 H 27500-3/4 si 11046 H 10555-3/4 (national tv , n24 plus si favorit ) cu semnal destul de bun , cam pe la 80 %... Am incercat sa bag frecventele manual pt. tvr , antene si freesat dar niciun semn . am verificat daca este dvb-s2 si este si totusi niciun pic de semnal pe frecventele amintite mai sus..
    Daca imi puteti da vreo idee, multumesc anticipat.
    Calin

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

da. mai am un receiver " openbox s9 hd" si merg absolut toate canalele. doar scot cablul din openbox si il bag in darkbox , hdmi-ul ( amandoua au usals si diseqc 1.2 off, ca sa nu zic ca se misca antena intre timp) si totusi nu receptionez tvr, antene etc..

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut... vezi ca la majoritatea receptoarelor HD mai vechi exista la setarile manuale din DVB-S 2 functia PILOT - daca receptorul tau are asa ceva, joaca-te putin cu on/off PILOT
    In acelasi timp, ai grija sa fie setata modulatia pe 8PSK nu QPSK

Altceva nu vad sa fie daca spui ca ai semnal bun la 16'E in DVB-S simplu... verifica eventual si o frecventa in dvb-s din banda de sus - de ex. 11.554H, 30000, 3/4 pentru a vedea daca nu cumva sunt probleme doar cu banda de sus (atat tvr cat si freesat sunt in banda de sus)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

da, am observat functia pilot si m-am jucat pe on/off si 8PSK dar totusi nimic. adevarul e ca a fost ceva vant puternic acum o saptamana prin Brasov si s-a dereglat un pic antena dar am miscat-o cu motorul( am scos usals si am trecut pe diseqc 1.2 ) un grad , doua mai la vest si pe openbox imi intra cu aceiasi calitate si 1w si 16e doar pe vechitura asta nu vrea.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai atunci verifica si antena... poate receptorul asta nu are un tuner foarte sensibil dar totusi cam greu de crezut ca e atat de slab fata de tunerul de pe Openbox, receptorul cu care prinzi semnal ''cam pe la 80%''

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

oke. maine ma urc la antena.
    Daca nu se rezolva asa poate imi recomanzi , RZ+ ,un alt receiver dvb-s2 cu common interface, ieftin, ( am un card tvr si un cam viacces, pt freesat ) dar sa-l iau din Brasov maine ca plec la Cluj joi si acolo am mare nevoie de televiziune
    ps:Openbox-ul este de la munca si nu pot sa-l fur ca se vede
    Merci

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pune Darkboxul in mod static , fara motor .. misca antena cu Openboxul si apoi schimba mufa la spate .

Daca Darkul are alte setari la motor cand schimbi cablul la spate iti misca antena si nu ai semnal .
    DM-800 clona SIM201 bl84 , Cristor Atlas 100HD

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

In Brasov nicio sansa sa gasesti ceva... Mikado si inca o firma vand foarte scump profitand de faptul ca Peruvision Brasov s-a inchis anul trecut.
    Cel mai ok ar fi sa cumperi din Cluj un Optibox Spider HD ca e in oferta la 235 de lei... ii pui un soft EMU si il faci universal (pentru carduri conax, viacces, etc) - daca ai net acolo, infige un cablu in el si vezi destul de multe canale de pe Hotbird & Astra fara a depinde de nimeni si fara setari suplimentare (este un cs pe baza de voluntariat)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc RZ+ de sugestie si ajutor. Sa vad maine daca ii dau de cap daca nu merg pe "Optibox Spider HD "

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

incerc maine, dar nu-mi explic de ce "prind" National tv-ul (Transporderul ) care nu cred sa aiba un semnal foarte bun in comparative cu celelalte enumerate. Pe 1W ca si FTA am prins cu Darkboxul 11357 H 24500 (Visjon Norge , Kanal 10 Norge) si nimic din canalele romanesti FTA sau Scrambled GiGI sau Focus

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Dar pe polaritate verticala iti intra ceva ? (indiferent de satelit)
    Sa nu fie o problema cu lnb-ul (inclinarea lui ori defectiune)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rz + View Post
    Dar pe polaritate verticala iti intra ceva ? (indiferent de satelit)
    Sa nu fie o problema cu lnb-ul (inclinarea lui ori defectiune)
    intra 11554 v 30000

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai reusit sa te descurci?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luciand1956 View Post
    Ai reusit sa te descurci?
    Din pacate ,nu . am mai prins ceva transpordere(11303, polarizare orizontală, SR 30000, DVB-S2 8PSK) dar nimic din ce ma interesa :freesat, tvr-urile, antene. O sa cumpar un alt receiver

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)