Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Cauze artefacte recepție DVB-S2 card ?

Detin o tuner de satelit DVB-S2 ( "placa" SkyStar HD 2 ), pe care l-am utilizat mai multi ani, dar de vreun an, pe toate canalele tv, indiferent ca sunt DVB-S sau DVB-S2, SD sau HD, la 15-60 secunde ( uneori si mai rar ), apar scurte artefacte pe imagine in DVB-Player ( indiferent dacă e imaginea afisată in fereastra sau in Full Screen), însoțite de scurte intreruperi ale sunetului, pe durata unei jumatati de secunda.

Am incercat toate codecurile cunoscute, toate tipurile de video rendere, demultiplexoare, in sute de combinatii cu codecuri, cu sau fara accelerare hardware, pe XP, Vista, Windows 7, folosind diverse DVB Playere ( ProgDVB Pro, DVB Viewer PRO etc ), cu sau fara timeshifting activat, cu sau fara antivirus instalat sau firewall activat. Am incerca sa cresc sau să scad cu 1 sau 2 valoarea LOF de la LNB.

Am schimbat si placa de baza si placa video. Nu am conflicte IRQ. Toate driverele la toate componentele si updateurile de firmware sunt la zi. Semnalul este peste 80%, calitatea 98%. Aceeasi antena, cu acelasi semnal, pe tunerul DVB-S2 al televizorului, functioneaza impecabil.

Procesorul PC-ului este unul acceptabil ( Intel Quad Core la 3000 ), nu sare consumul de resurse peste 15% nici pe full HD ( nici chiar cand apar artefactele ), am 4 GB de RAM, placa video actuala este Nvidia GTX 650 ( inainte aveam ATI RADEON 4890 HD ). Cu ambele placi de baza si placi video se manifestau artefactele.

E posibil ca tunerul sa aiba un defect electronic / hardware care se manifesta aleatoriu, desi nu prea cred, fiindca daca fac stream catre VLC Player si redau fluxul cu VLC Player, nu mai apar artefactele.

Aveti vreo sugestie pentru a scapa de aceste artefacte la receptia cu ajutorul placii DVB-S2 pentru PC, prin DVB Playere ? Sau care ar putea fi cauza aparitiei acestor artefacte ?

Eu m-am blocat, nu pot găsi soluția software. Stiu ca poate discutia pe care am lansat-o aici este una mai dificila, dar sper ca printre dvs. va exista cineva care sa imi ofere o explicatie utilă.

Mai jos aveti si o analiza a erorilor a unui stream live ( Mooz Dance HD ):

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

De precizat ca artefactele apar si pe intregistrari ( apar artefacte pe inregistrare exact in momentul cand au aparut pe fluxul live ). Aveti sampleul aici ( 3MB ): http://www.fileshare.ro/e30368532

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

am avut si eu probleme cu artefacte dar la mine problema erau codecurile instalate. Placa DVBSKY T9580.
    Cel mai simplu posibil un singur set de codecuri instalate si nimic altceva. LAV e suficient pentru orice rulezi.
    Am persionat si eu o placa SkyStar2 v2.6 pe motiv de artefacte pe canalele sky italia dar mai tirziu am descoperit ca aceeasi placa pe windows xp mergea impecabil pe sky italia. Am bagat-o in system inapoi si o folosesc pentru canalele de sport SD.
    Systemul meu e mai batrin ca al tau si merge fara probleme cu 3 aplicatii dvb simultan fara artefacte.
    Un simplu test in linux poti incerca cu kafeine nu te intereseaza daca decodeaza sau nu doar daca ai imagine curata. Daca merge in linux tre sa mearga si in windows.
    Incearca linux lite sau lubuntu (pe linux lite ar trebui sa ai driverele pentru ss2 in system) instalezi doar kaffeine ca player dvb si incerci sa vezi. Daca si aici ai artefacte atunci e cam gata de ea.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

OK, mulțumesc mult terrabyte, voi încerca si pe Linux ( pe Linux nu am încercat încă ).

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Second-priority errors are those that could affect individual programs, but the TS is still intact. The types of problems these errors can cause are frozen frames and loss of lip sync. Tests for these faults on the stream analyzer include:

Transport error: This flag is set in the TS header by the demodulator if it can't correct errors in the stream.

CRC error: This indicates that a CRC error (data corruption) occurred in any of the following tables — CAT, PAT, PMT, NIT, EIT, BAT, SDT or TOT.

PCR error: This flag is raised if the primary clock reference (PCR) is not seen for more than 100ms. The time interval between two consecutive PCR values should be no more than 40ms. This type of error can cause the decoder to lose lock on the 27MHz clock.

PCR repetition error: This error occurs when the time interval between two consecutive PCR values is more than 40ms and can cause the 27MHz clock to drift or lose lock.

PCR discontinuity indicator error: If the difference between two consecutive PCR values is outside the range of 100ms, this error can occur.

PCR accuracy error: This error can occur when the PCR accuracy of the selected program is outside the range of ±500ns.

PTS error: This occurs when the presentation time stamp (PTS) repetition is more than 700ms. The PTS is contained in the MPEG-2 program stream and is used to aid the decoder in presenting the program on time, at the correct speed and synchronized. The PTS is compared to the PCR.

CAT error: This is used for conditional access programs (paid programming).

- See more at: http://www.tvtechnology.com/media-sy...itoring/265375

concluzia este: nivelul semnalului este insuficient sau demodulator cu probleme.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multumesc, pop_eye . Problema apare si pe canalele cu semnal peste 90% si calitate 98%. Tind să cred ca este defect hardware.

Probabil PCR repetition error e problema principala care cauzeaza artefactele.

De asemenea, am dezinstalat toate codecurile si am curatat registrii de eventualele erori si rămășițe de la codecuri, am instalat doar LAV si intradevar se simte o imbunatatire: artefactele apar, desi mai rar si mai putin sesizabil. De asemenea, sunetul nu se mai intrerupe.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Incearca sa verifici si sursa PC ului. Condensatori uscati/umflati pot altera tensiunile de 5 si 12v cu ripple sau noise marit poate cauza astfel de efecte.

Time to update ? Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mutumesc, am verificat sursa ( Thermaltake de 700 w ), e ok. Am schimbat si condensatorii ( de fapt nu eu, ci un electronist ). A masurat tensiunile si totul e foarte OK....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)