Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Dimensiune Antena Offset Iasi pentru satelit ASTRA 19,2

Aloha,

... ce antena imi recomandati si mai ales ce dimensiune pentru Iasi. (satelitul ASTRA 19,2 ma intereseaza in mod special)

Producator: Gibertini, Triax, Emesse, Kathrein, sau ...?
    Dimensiune: 80, 90, 100, 120...ce dimensiune as avea nevoie pentru semnal bun pe astra (incl.HD)?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

eu sunt in vaslui si am antena de 0.8 cu 19.2e in secundar si intra excelent . in curand si tp-urile de pe 2C se vor muta pe 1L sau 1KR inca nu se stie si se va putea receptiona 19.2 si cu antena de 0.65

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by revlony View Post
    Aloha,

... ce antena imi recomandati si mai ales ce dimensiune pentru Iasi. (satelitul ASTRA 19,2 ma intereseaza in mod special)

Producator: Gibertini, Triax, Emesse, Kathrein, sau ...?
    Dimensiune: 80, 90, 100, 120...ce dimensiune as avea nevoie pentru semnal bun pe astra (incl.HD)?
    Cat vrei sa investesti?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

cumpara ceva de calitate gen Triax , Gibertini etc de 1.20 M ca sa ai si o rezerva de semnal

sau mai bine cumpara o antena circulara de 1.50 M daca ai posibilitatea

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Depinde si ce tp-uri cu programe vrei sa receptionezi. Pentru tp-uri cu semnal mai slab pe tara noastra trebuie minim 2m,iar restul cu semnal bun 1,2m offset.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

uite aici o antena ieftina de 1.5M

http://www.mondoplast.ro/Antena-de-s...0-P-pg_ft-4146

nu stiu cat de buna este poate are cineva sa confirme/infirme

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Semnalul de pe pozitia 19,2 est este receptionabil in Ro si cu antena de 60cm - recomandarea me este o antenuta Triax TDS78 cu un lnb performant inverto hgln - semnalul este la un un nivel de min 12 - max 14 dB exista rezerva de ploaie suficienta respectiv 4 - 5 dB chiar de furtuna cand atenuarea poate ajunge la 6 - 8 dB

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ma gandeam la o Gibertini de 1m aluminiu (260 RON la DVB inventor), dar sincer as prefera Triaxul. Numai ca nu sunt foarte sigur ca voi avea semnal bun cu Triax de 78 !? Ce nu inteleg la Triax este diferenta mare de pret intre aluminiu si cele de tabla. (dif. de 240 RON la cele de 1,10 m) Oare se face remarcat si la semnal sau este doar o chestie de greutate intre cele doua?

Aveti un shop de recomandat cu preturi rezonabile? (local Iasi sau online)

Multsam

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by revlony View Post
    Ma gandeam la o Gibertini de 1m aluminiu (260 RON la DVB inventor), dar sincer as prefera Triaxul. Numai ca nu sunt foarte sigur ca voi avea semnal bun cu Triax de 78 !? Ce nu inteleg la Triax este diferenta mare de pret intre aluminiu si cele de tabla. (dif. de 240 RON la cele de 1,10 m) Oare se face remarcat si la semnal sau este doar o chestie de greutate intre cele doua?

Aveti un shop de recomandat cu preturi rezonabile? (local Iasi sau online)

Multsam
    Elstar.ro
    peruvision.ro
    satshop.ro
    satmultimedia.ro

sau in Iasi ai magazin de echipament satelit langa Hala Centrala

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai ales @revlony?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Man,nu iti lua o panarama de tigaie,pardon antena sub 1m pentru Astra 19E ca inca sunt tp-uri cu semnal aiurea mai ales in estul tarii unde dintotdeauna au fost probleme cu semnalul satelitilor care au emis pentru occident. Cu o antena de 1,2m offset de firma si un lnb bun vei sta cat de cat fara griji cand vine vreo ploaie mai naspa. Mai bine sa stai mai lejer cu nivelul de semnal decat cu stres,ca doar nu cumperi antena in fiecare zi ce naiba.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Man,nu iti lua o panarama de tigaie,pardon antena sub 1m pentru Astra 19E ca inca sunt tp-uri cu semnal aiurea mai ales in estul tarii unde dintotdeauna au fost probleme cu semnalul satelitilor care au emis pentru occident. Cu o antena de 1,2m offset de firma si un lnb bun vei sta cat de cat fara griji cand vine vreo ploaie mai naspa. Mai bine sa stai mai lejer cu nivelul de semnal decat cu stres,ca doar nu cumperi antena in fiecare zi ce naiba.
    pe acest principiu il sfatuiam si eu sa cumpere mai bine o parabolica decat offset

o antena de 1.5m parabolica e la fel poate mai buna decat un offset de 1.8m

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

O parabolica de 1.5m te scapa de probleme.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu unul nu prea mai sunt adeptul parabolicii intrucat iarna am ce ma urca pe bloc sa o curat de zapada ca altfel nu nu mai vad mare lucru cu ea. Offset cu suprafata activa de 1,2m de firma si un lnb cat mai bun vor face aproape cam aceeasi treaba ca si o parabolica de 1,5m.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by valyp67 View Post
    Eu unul nu prea mai sunt adeptul parabolicii intrucat iarna am ce ma urca pe bloc sa o curat de zapada ca altfel nu nu mai vad mare lucru cu ea. Offset cu suprafata activa de 1,2m de firma si un lnb cat mai bun vor face aproape cam aceeasi treaba ca si o parabolica de 1,5m.

nu stiu ce antene ai avut tu dar antenele offset nu se pot compara cu cele parabolice

din acest motiv nici nu se fac antene offset peste 1.2m ...peste aceasta dimensiune o parabolica este mult mai buna

nici un Offset de 1.2m de care o fi el de la mama lui Gibertini , Emme, Triax , etc NU are cum sa bata o parabolica de 1.5m

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)