Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 138
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Gigablue 800 UE Plus

De curand am cumparat un gigablue 800 ue plus si l-am primit cu imagine Open Pli. Cine ma poate ajuta si pe mine cu o sursa sigura de unde pot descarca/cauta imagini noi sau cum se poate instala un CCcam info. Am inteles ca sunt ceva probleme cu bootloader-ele si la astea ca si la dreambox.

Va multumesc anticipat !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu am pus Openmips, openatv..

si cred(nu sunt sigur) pe sat-universe gasesti ipk pt tot..

imagine instalezi cu un Usb stick.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da dar am citi ca sunt probleme cu bootloader-ul...unde vad ce bootloader are? si care este procedura la instalare se apasa vreun buton ceva?
    si cu ipk se poate instala fara sa am probleme ( sa distrug imaginea instalata ) ?

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu exista nici o problema cu bootloaderul toate sunt simple povesti ale celor ce au pus bootloader de giga800ue in giga800ueplus. Daca vrei alta imagine descarca ATV de aici http://images.mynonpublic.com/openat...en=gb800ueplus dezarhivezi si pui folderul gigablue pe stick, nu incarci nici un bootloader pentru ca receptorul vine cu cea mai noua versiune si nu ai nevoie decat de imagine.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Păi și vin deja cu vers. de ccam/emu/plugins instalate? pe multe trebuie să le bagi manual, și dacă nu ești AS, cam pierzi timpul cu balării, se știe că nu sunt 2 imagini la fel, fișierele și arhitectura E2 este diferită de la o vers. la alta, de la un rec. la altul. așa că mare atenție!
    Mai bine pune cineva un link/fișier cu o imagine deja testată, care merge brici gata config cu ccam sau oscam, etc...
    Baftă!
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

EXPERT GIGABLUE & IPTV Mentor

Posts Thanks / Likes

voi santeti pierduti in spatiu fara instalare emu automata

Mai bine pune cineva un link/fișier cu o imagine deja testată, care merge brici gata config cu ccam sau oscam, etc.............nu ma chemi si la tine acasa?despre ce balarii vb tu aici?

vezi in semnatura mea si Doamne iarta ma iti cam dau mura in gura totu.....mai mult ce vrei?precum spuneam s ama chemi acasa la tine

santeti asa dezorientati unii...mai aveti si vechime dar degeaba..pacat
    GIGABLUE 800HD SE...GIGABLUE

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Păi și vin deja cu vers. de ccam/emu/plugins instalate? pe multe trebuie să le bagi manual, și dacă nu ești AS, cam pierzi timpul cu balării, se știe că nu sunt 2 imagini la fel, fișierele și arhitectura E2 este diferită de la o vers. la alta, de la un rec. la altul. așa că mare atenție!
    Mai bine pune cineva un link/fișier cu o imagine deja testată, care merge brici gata config cu ccam sau oscam, etc...
    Baftă!
    Nu vin cu emu deja instalat , dar se poate instala foarte usor prin instalarea unui plugin care contine toate emulatoarele{oscam,ccam......} .Pluginurile sunt deja instalate, iar cele mai bune imagini sunt openmips sau Lonas Digital

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Legat de ceea mai buna imagine , asta depinde in functie de preferinte/doleante
    Pt. a te putea hotara mai exact asupra carui team/imagini vrei , instalezi imaginea italysat cu multiboot si pe un stick atasat receptorului poti instala pana la 8 imagini diferite
    Asta ca sa testezi toate team-urile/imaginile , fara a instala/reinstala in flash-ul receptorului tot timpul
    Unele imagini la plug-ins downlaods , contine softcam-ul ( de unde descarci/instalezi emmu necesar ) , alte imagini nu contin softcam-ul , insa il poti instala manual si apoi restul

Posts Thanks / Likes

ca sa afirmi ca mips si lonas ala sant cele mai bune imagini ai nevoie de multi nervi si multe teste...eu am aproape 2 ani de teste pot zice zilnice la tot ce tine de acest receptor,fw,pluginuri etc si asta nu ptr ca nu merge ceva...

insa e opinia ta si trebuie respectata

Banned Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Baftă!
    Majoritatea producatorilor de soft au anuntat pe forumurile cu pricina ca imaginile lor nu mai au suport mura-n gura cu ipk pt instalare emu si nu au facut rau ca au luat decizia asta. Nu exista cineva capabil sa faca niste setari la un oscam sau cccam pentru receptorul cuiva fara sa stie ce vrea sa obtina respectivul din acele setari. Insa asta nu e o piedica sa inveti instalarea manuala a unui emulator. Pe net sunt destule tutoriale ce te invata cum sa instalezi manual un emulator sau un plugin in giga, nu cred ca e cazul sa dau link ca deja exista unul si in semnatura lui ioooon. In imagini bune la toate eu nu cred mai ales cele cu totul de-a gata, plus ca putina practica nu ar strica si este in avantajul oricarui user ce alege un receptor cu linux. Cat despre plugin, alea le poti instala fara probleme din add si ai destule acolo.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da...am pus un TS Panel si am rezolvat problema cu floricelele gen CCcam info si altele. De schimbat imagini nu schimb asa de dragul de a schimba. Daca am cele necesare pe receptor in moemntul de fata nu vad de ce as mai schimba imaginea. In fine... pot sa afirm doar ca receptorul asta este mai mult decat ok si in conditii de utilizare normala si in aproximativ 2 saptamani nu am avut nici o problema cu el ( restartari cu ecrane verzi ) sau alte bombe gen dreambox. Deci jos apalaria pentru nemtalai.

Posts Thanks / Likes

cu ultima parte sant perfect de acord cu tine....e un receptor ce da clase la multe receptoare si aici il compar cu Vu si DM,restu sant petarde,vb cuiva,de ce a fost scos acest receptor?de cine e scos,prosdus si cine e in spatele lui,nu vreau sa vb ca nu vreau sa ma obosesc si nu vreau sa oblig pe nimeni sa cumpere acest receptor sau sa bag ceva in capul cuiva cu forta

eu nu schimb imaginiile de dragul de a le schimba ....eu le schimb de dragul testelor si de a cunoaste fiecare imagine pana la ultimu punct....asa pot fi oricand sigur pe mine ce spun despre acest receptor chiar daca papagali exista...sta in firea lucrurilor

TS panel?in locul tau as elimina acest plugin, e cam periculos si chiar nu e nevoie de el

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by iooon View Post
    ca sa afirmi ca mips si lonas ala sant cele mai bune imagini ai nevoie de multi nervi si multe teste...eu am aproape 2 ani de teste pot zice zilnice la tot ce tine de acest receptor,fw,pluginuri etc si asta nu ptr ca nu merge ceva...

insa e opinia ta si trebuie respectata
    mie astea mi s-au parut cele mai bune . Si eu am gigablue de circa 2 ani si ceva si am testat ceva imagini ...dar bineinteles ca fiecare prefera o anumita imagine. Mai sunt imagini bune cum ar fi Open RSI sau OpenA Tv.
    Asa este . unele imagini au si camurile deja instalate pe server si le poti instala direct
    Iooon , tu care crezi ca ar fi o imagine buna ? dintre tot ce ai testat , trebuie sa fie una care e mai buna ,stabila si calitatea imaginii sa fie buna , pentru ca am observat ca unele imagini au calitatea imaginii un pic mai scazuta
    Last edited by ion_gabriel17; 2nd March 2014 at 15:26.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Eu cred ca Gigablue face toti banii .. este practic un Dreambox , dar la un pret mai mic
    Last edited by ion_gabriel17; 2nd March 2014 at 15:28.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Este mult peste dreambox........eu zic ca mult prea sus peste dreambox. 800quad cred ca nu are rival la ora asta la ce platforma are si ce ofera la putin pina in 1200 de lei.
    Deci una peste alta au multi de invatat de la gigablue si aici in randul invataceilor i-as baga si pe cei de la VU+ ( raportul pret-calitate-configuratie ca si sistem ) ai cam lasa in urma pe toti.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)