Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Angry Probleme semnal antena offset 1.0 m

Antena offset 1.0m..montura H-H. Receptoare dm500hd si Openbox s10hd....pe ambele aceleasi probleme pe mai multi sateliti,seara apar macrocuburi pe mai multe providere de pe diversi sateliti si anume Eutelsat 16A(pink,team sat,stn)Astra 19E(Digital+,ORF)Helas 39E(Bulsatcom,Polaris) si or mai fi si altele dar tre sa le iau la puricat.Dubios este faptul ca semnal este minim 12.0 snr-70%minim pe Eutelsat 16A la provideri enumerati mai sus si pe Astra snr 14,15 aproximativ 80,90% seara si tot apar macrocuburi.Ce problema credeti ca ar fi?am schimbat 3 lnb uri si aceleasi simptome,Sa iau o antena mai mare de 1.2m?Locatia unde ma aflu e timisoara.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cauza poate fi: Antenă dereglată, cablu coaxial deteriorat, lnb, tuner defect sau o sursă de bruiaj! Ai folosit același model de lnb de fiecare dată?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satknight View Post
    Cauza poate fi: Antenă dereglată, cablu coaxial deteriorat, lnb, tuner defect sau o sursă de bruiaj! Ai folosit același model de lnb de fiecare dată?
    Antena nu e dereglata,restul providerilor merg bine..cablu coaxial nu este cazul ptr ca antena e la geam si am 3 m de cablu.La lnb poate fi un semn de intrebare...nu am avut ceva profi ci no name uri 0.3.De tuner defect nu poate fi vorba ptr ca pe ambele receptoare am aceleasi simptome....di miramas sa fie stricate amandoua.Problema e ca am semnal foarte mare,alteori 15,16 SNR si tot face macrocuburi seara

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

explicatia este prea mare pt a descrie simptomele astea dar remediul este un reglaj cat mai precis al antenei, eventual o antena de un diametru mai mare.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

La asta ma gandeam si eu.offset 1.2 m maxim ca sa imi duca motorasul.Multumesc

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Un lnb single bun ptr offset imi puteti recomanda?
    Inverto BLACK ULTRA Single HGLN 40mm LNB este bun?

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Da, e bun, dar incearca mai intai cu un alt cablu (mai ales ca ai zis ca nu e distanta mare). Poate fi cablul de vina sau chiar o mufa F corodata (incearca cu alt cablu si intre HH si LNB). O alta idee ar fi sa incerci sa legi receiverul direct la LNB (sa eviti trecerea semnalului prin motor) si sa vezi daca face la fel.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

am incercat.am pus si cablu direct la lnb fara motoras si tot nimic.am schimbat si mufe si tot asa.ori imi trebuie un lnb bun sa imi urce un pic semnalul si sa fie stabil ori o antena 1.2 m.interesant e ca pe alte providere nu am probleme,semnalul este 80% si intr-o fractiune de secunda scade la 50% si apoi urca.sigur de acolo sunt macrocuburile.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

in linii mari, satelitii astia "geostationari", nu sunt chiar asa de stationari cum se crede si sunt influentati de:
    - atractia gravitationala a pamantului,
    - influenta SOARE - LUNA
    - influenta deformarii pamantului la nivelul ecuatorului
    - influenta presiunii radioactive si a vantului solar (intr-o mica masura)
    deci dupa cum observi acest cuplu mobil, soare - luna perturba (deviaza) pozitia satelitului si de aici diferentele de calitate a semnalului observat nu numai de tine... dar si de altii care nu stiu de ce dar isi dau cu presupusu
    dar dupa cum am spus o antena mai mare imbunatateste semnalul deoarece: 1 concentreaza mai bine undele si 2. este mai directiva, deci evita undele parazite mai bine.
    foarte adevarat ca un LNB performant ( de ex Inverto Black Ultra High Gain cel scris de tine mai sus) ajuta la randul sau la o receptie mai buna dar dupa cum suntem cu totii de acord: cel mai bun LNB este o antena mai mare.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Cu o antena mai mare rezolvi problema.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by luciand1956 View Post
    Cu o antena mai mare rezolvi problema.
    multumesc...tre sa caut o offset de 1.2 m buna.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)