Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 137
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Question Se merita toroidala + dbox sau exista alte solutii?

Am o vizibilitate f. buna si cum cablistii iti schimba pachetele dupa cum ploua si merge doar cand este senin, m-am gandit sa vad ce mai este nou in zona satelitului. Am avut / instalat pe vremuri internet prin skynet parca se chema, deci stiu doar o bruma de old-obsolete stuff

Ce vreau: ma intereseaza programele romanesti si in engleza (desigur mai ales hd/3d).
    Ce am: internet zdravan, ip dedicat, bgp, linux avansat
    Buget: nu as vrea sa sar de 2000ron, dar daca exista un motiv extraordinar...
    Optional: as vrea pe doua televizoare, dar daca asta dubleaza pretul setupului atunci nu

As vrea sa stiu ce parere/setup recomandati in aceste doua ecuatii (cu unul si doua tv-uri)?
    Cam ce sateliti trebuie sa acopar? (o sa iau si linii pentru ei)

Ma gandeam pentru un tv la o toroidala + dreambox 7020 + diseqc pentru cate lnb-uri oi lua dupa ce aflu ce sateliti acopar. Cam ce echipamente recomandati? Sau daca aveti vre-un setup mai bun...

Desigur sunt interesat si daca are cineva un full-package in zona Bucuresti.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

cea mai ieftina varianta ar fi o antena motorizata dar cu dezavantajul ca nu poate fi pilotata decat de la un decodor iar in eventualitatea ca ai 2 posturi atunci al doilea va zappa numa pe satelitul unde este pozitionata antena (de primul).
    la toridala nu este aceasta problema dar unghiul de acoperire este mai mic (+- 45°), in schimb zapingul este instantaneu de pe ambele receptoare, nu o mai misca rafalele de vant in axul ei ca la motorizata si nu se mai tocesc angrenajele (dupa 5-7 ani) dar este mai scumpa instalatia in cazul asta.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Nu ma interesa cea mai ieftina, prefer sa fie confortabila. O solutie best-buy-desteapta.
    As evita motorasele daca toroidala ar acoperi cat de cat, dar nu stiu ce sateliti se merita si ce nu se merita cu linii. Nu gasesc nicaieri o compilatie...

Toretic am vizibilitate/comfort de la NE 40 la SW 220, dar o pot pune teoretic in orice directie daca ma apuc sa o pun pe casa...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ma rog, cred ca vizibilitatea e de la 20 la 240

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

pai ai putea avea suficiente programe cu toroidala de la 45°E la 1°W (si cu putina extensie la 4W) pt a acoperii "programele românesti FTA dar si DTHurile, raspandite pe sateliti precum românii prin lume" (ca sa parafrazez pe cineva). (vezi pe AICI care sunt si satelitii respectivi.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Am vazut ca sunt imprastiate, de aceea intrebam cine are toroidale pe ce sateliti pune lnb-urile in general (sa gasesc si linii pentru ei...)
    Vad ca Dreabox 7020 pentru HD nu prea gasesc... 800 e ok pentru hd?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

dacă optezi pentru toroidală trebuie să te documentezi foarte bine, ce acoperire au sateliții la locația ta... Pentru că o toroidală de 90 are semnal echivalentul unei antene de 90 cm. Contează foarte mult ce sateliți dorești să prinzi, ce programe te interesează.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Probabil o sa raman la 4 sateliti (Astra, Hotbird, Thor si nu cred ca prind si englezi..)
    Am gasit si un Dreambox 800 cu sim 2.10
    Toroidala peste 0.9m n-am gasit...
    Pentru Dreambox 800 cu toroidala de 0.9m, ce LNB-uri si DISEQC recomandati?

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

in primul rand nu se merita sa pui o toroidala de 92 pt 4 sateliti, dar nimeni nu te impiedica sa mai adaugi apoi. cred ca mai intai trebuie sa faci un tur pe la rubrica ANTENELOR_TOROIDALE ca sa te documentezi putin ce semnal poti scoate pe satelitii de care ai nevoie si ai suficient material in acest sens la rubrica respectiva. (pt 2 posturi iti trebuie LNBuri twin, de preferinta Inverto Black Ultra IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP iar pt Disecqc i-ati deja unul de 8x1 sau 10x1 ca sa nu fi nevoit sa-l schimbi apoi cand maresti instalatia).
    pt. receptor/oare asta-i alta mancare de peste, poti intreba la rubrica Receptoare HD in functie de necesitatile tale si banii care vrei sa-i investesti.. (treaba cu liniile vine apoi dupa ce ai totul instalat)

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Gushterul
    ...de aceea intrebam cine are toroidale pe ce sateliti pune lnb-urile in general ...
    Daca vrei sa stii mai multe despre toroidala,cred ca poti citi cu folos la sticky ,dupa care te decizi daca merita s-o alegi,sau iti instalezi o antena multifeed pentru 4 sateliti,cum ti-a sugerat @antenutze.

satelescu

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Diseqc gen 8x2 nu exista prin Romania ca sa nu mai iau lnb-uri twin?
    Ma uitam chiar acum mai atent la toroidala.

Multifeed-ul mi se pare mai greu sistemul de montaj al lnb-urilor, e destul de chirurigical acolo, nu m-am uitat la suportii pentru lnb etc...

(oricum orice input este mega-bine-venit))

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

disecq 8x2 nu exista nicaieri nu numai in Ro. (cand scrie 2 asta inseamna 1 sat + 1 terestru dar nicidecum 2 sateliti pt ca fizic nu se poate asa ceva, este +- problema pe care a avut-o satelito intr-un thread anterior)
    mai este posibilitatea cu Multiswitch si LNBuri quatro dar nu te-as sfatui nici ca bani nici ca instalatie (pt ce ai tu nevoie)

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Ma refeream 2 iesiri catre receiver... Adica sa pun 8 LNB-uri single si sa scot din diseqc in doua dreamboxuri diferite, probabil trebuia sa scriu 8x1/2 dar nu prea ma pricep la detalii tehnice

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

NU exista asa ceva

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

DM7020hd v2 = 2700 ron
    O antena de 110 -120 cm plus motor = approx 600 ron
    Suport + montaj + reglaj polar = min 200 ron

Daca vrei tv2 atunci -toroidala + Inca 1 DM7020HD

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)