Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Tuner TV

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Tuner TV

Buna seara!

Doresc sa achizitionez un tuner tv, care va fi folosit majoritatea timpului prin intermediul cablului (coaxial, 75 Ohms) si foarte rar receptia se va realiza prin antena... doresc ceva fiabil, capabil sa lucreze cu XBMC (de ce nu?), de calitate (sa receptioneze toate canalele din gama, etc...). Nu cred ca o sa am vreodata nevoie sa inregistrez ceva... In ultimele zile m-am documentat in legatura cu subiectul si pot afirma ca sunt destul de familiarizat cu standardele de transmisie.
    Am cautat niste variante:

ASUS MyCinema U3000 Hybrid TV

Kworld USB Hybrid TV Stick Pro

Astea 2 m-au atras pentru ca am gasit review-uri pozitive pe net, in numar destuld e mare si se poate receptiona cam orice cu ele... eu tind spre ASUS....

As fi dispus sa platesc maxim 250 de lei. Nu tin mortis sa cumpar din Roamania, am avut experiente bune si afara... Imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu achizitionarea, poate alte propuneri?

Multumesc anticipat.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu ai specificat la ce tip de cablu esti abonat/te uti - doar analogic sau/si cablu digital ( dvb-c )
    Daca doar analogic , atunci iti este bun orice tuner tv pe usb , insa daca ai atat cablu analogic , cat si cablu digital ( dvb-c ) , atunci nici unul dintre cele doua modele nu sunt bune
    Trebuie sa cauti modele de tunere tv pe usb care pot receptiona atat pe analogic , cat si pe digital , adica sa scrie ca poate receptiona - TV Analogic , DVB-T ( televiziune digitala terestra ) , DVB-C ( televiziune digitala prin cablu ) si Radio FM , asta ca sa ai ''tacâmul/toate domeniile complet/de receptie''

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspuns. Inteleg. Ideal ar fi sa fie pachetul complet. stau la camin si se mai fac schimbari de la un an la altul (se schimba providerul de tv/internet)... cam asta am gasit eu: http://www.ebay.com/itm/DVB-T2-DVB-C...item2ecbcfeef2 insa nu pot sa ma pronunt. Vad ca nu are zice nimic de Tv analog... Aveti dvs. vreo propunere de tuner, chiar si ca placa de extensie PCI, care sa acopere toata gama?

PS: Aseara mai gasisem si asta: http://www.amazon.co.uk/AVerTV-AirEx.../dp/B002MQKAW8 Daca receiverul nu are tuner DVB-C nu o sa receptioneze deloc programele digitale, nu? multumesc

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut ,

Iti recomanda TERRATEC CINERGY HTC Stick HD sau varianta pe PCI .

Eu l-am folosit pt dvb-c (rds) si a functiona superb . Eu faceam capturii HD cu el ( cred ca am avut peste 1000 de ore de captura cu el). L am folosit si DVB-T si o singura data analogic .

http://www.terratec.net/en/products/...en_145498.html

Eu l am luat de la e-tc (search pe google) pt ca nu vreau sa fac reclama .

Bafta !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)