Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Splitter+DiseqC

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Splitter+DiseqC

Am nevoie de un sfat. Ar functiona oare sa splitt-uiesc cablul ce vine de la un LNB single la 4 comutatoare DiseqC (cu un splitter cu power pass 4/1)? Mentionez ca nu ma intereseaza decat un singur transponder de pe respectiva pozitie, deci nu ar trebui sa fie conflict de polaritati sau benzi.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu cred ca o sa mearga dar pina nu probezi nu stii.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@satelito: oricat mi-am chinuit mintea, nu am inteles ce vrei sa faci. Explica exact ce vrei sa obtii in final, nu ce vrei sa faci.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Vreau sa fac un multifeed cu 10 LNB-uri din care 9x quad si 1x single (din cauza ca e foarte mic spatiul pana la 28est nu pot sa pun pe 26 est decat unul single, cu cap ingust). Cum e si normal, de la fiecare LNB quad merge cate un cablu in fiecare DiseqC, iar de la cel single ma gandesc sa pun un splitter 4/1 cu power pass urmand ca din splitter sa duc un cablu la fiecare switch DiseqC. De pe 26est ma intereseaza doar transponderul cu MBC-urile. Ar functiona?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satellito View Post
    Vreau sa fac un multifeed cu 10 LNB-uri din care 9x quad si 1x single (din cauza ca e foarte mic spatiul pana la 28est nu pot sa pun pe 26 est decat unul single, cu cap ingust). Cum e si normal, de la fiecare LNB quad merge cate un cablu in fiecare DiseqC, iar de la cel single ma gandesc sa pun un splitter 4/1 cu power pass urmand ca din splitter sa duc un cablu la fiecare switch DiseqC. De pe 26est ma intereseaza doar transponderul cu MBC-urile. Ar functiona?
    pai sunt si inguste quad inverto multiconnect sau alps.Cred ca ar merge.\Nu stiu daca ar merge cu splitterul ,in conditiile in care ar fi 2 receptoare pe 26est

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

sunt mai multe sanse sa nu mearga datorita conflictelor dintre spliter si diseqc-uri dar si receptoare, decat sa functioneze. mai pui putin la banii pe care-i dai pe spliter ca sa probezi si cumperi direct un LNB quad "slim" si esti sigur de rezultat, ca sa nu mai zic ca in cazul spliter + disecqc este o pierdere de semnal...

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Inverto multiconnect quad e cu 3 cm mai lat in partea din spate decat unul single. Alps, la fel, este mult mai lat. Conflicte intre receptoare nu vad de ce ar fi pentru ca in lista nu vor fi salvate decat MBC-urile (aceeasi banda, aceeasi polaritate) iar splitter-ul cu power pass ma asigura ca nu merge tensiune de la un receptor la altul, tensiunea avand o singura directie -> Switch -> LNB. Oricum toata situatia o privesc ca pe un compromis pentru ca LNB-urile cu gat de 23mm sunt foarte sensibile la ploaie, zapada si umiditate in general (e de ajuns sa se stranga 3 stropi de apa pe capul LNB-ului si deja imaginea are macroblocuri). Alps-urile sunt ceva mai bune din punctul asta de vedere, dar pe vreme buna au semnal mai slab decat inverto multiconnect. Ca un apropo, productia LNB-urilor Alps va inceta anul acesta si incet, incet vor disparea de pe piata.
    P.S. Un splitter sat 4/1 cu power pass costa 9 lei

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satellito View Post
    Inverto multiconnect quad e cu 3 cm mai lat in partea din spate decat unul single. Alps, la fel, este mult mai lat. Conflicte intre receptoare nu vad de ce ar fi pentru ca in lista nu vor fi salvate decat MBC-urile (aceeasi banda, aceeasi polaritate) iar splitter-ul cu power pass ma asigura ca nu merge tensiune de la un receptor la altul, tensiunea avand o singura directie -> Switch -> LNB. Oricum toata situatia o privesc ca pe un compromis pentru ca LNB-urile cu gat de 23mm sunt foarte sensibile la ploaie, zapada si umiditate in general (e de ajuns sa se stranga 3 stropi de apa pe capul LNB-ului si deja imaginea are macroblocuri). Alps-urile sunt ceva mai bune din punctul asta de vedere, dar pe vreme buna au semnal mai slab decat inverto multiconnect. Ca un apropo, productia LNB-urilor Alps va inceta anul acesta si incet, incet vor disparea de pe piata.
    P.S. Un splitter sat 4/1 cu power pass costa 9 lei
    eu am folosit un spliter pp ,intr adevar pt mai multe programe polarizate vertical si desi a mers la inceput,dupa 3 luni mi-a cazut tunerul unui receptor.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

@lighean - splitterul era supus intemperiilor sau era in interior? e sigur ca din cauza splitter-ului s-a dus tunerul? ce marca era receiverul?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@satellito, tot nu ai scris cate receivere ai si ce fel de diseq folosesti.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Kroky, inca nu am nimic din instalatie. Totul e in stadiu de plan. Se subintelege din ce am scris mai sus ca voi folosi DiseqC-uri 1.1. Receiverele vor fi cu tuner DVB-S2 si cu suport pt DiseqC 1.1 (ma gandesc foarte serios la Amiko Mini HD Combo)

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

in primul rand ca sa scoti 2 grade iti trebuie sa le pui lipite pe o oala minimum 80cm de diametru sau evident pe un WaveFrontier, dar deasemeni cu ajutorul unui suport ca sa fie lipite (IDLB-SET03), pt ca daca le prinzi cu suporturile normale de 40 atunci ai mai mult de 2 grade si a sa trebuiasca sa faci un compromis intre cei 2 sateliti, adica sa furi putin din dreapta si din stanga (evident cu o pierdere de semnal pe frecventele slabe).
    am sa-ti spun de acasa care este grosimea dintre single si quad ca mai am cate ceva din astea prin stocurile mele.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

LNBul single are 3.7cm in latime iar quad are 4.7cm (de fapt de asta am masurat pt ca mi sa parut mult 3 cm cum scriai tu, in realitate este 1cm), ceea ce inseamna 0.5 cm de diferenta fata de cel single masurand din ax spre o latura. ca sa nu existe confuzii deci pt quad este +-2.4 cm din ax spre celalalt suport iar pt single +- 1.9cm din ax.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Multumesc de masuratorile facute! Da, ai dreptate, ramasesem in cap cu diferenta de aprox 3cm intre 2 quad-uri alaturate fata de 2 single alaturate. Multifeed-ul cu 10 LNB-uri vreau sa-l fac pe o toroidala, iar pentru 28est vreau sa folosesc neaparat LNB normal (nu slim) tocmai pentru ca cele cu cap ingust sunt extrem de sensibile la ploaie. De aici si intrebarea mea referitoare la splitter, avand in vedere ca ma intereseaza doar transponderul cu MBC-urile de pe 26est. Acum am o antena multifocus T85 de care sunt extrem de multumit si pe care am 10 LNB-uri (7 quad si 3 single) intre 5W si 39E. Singurele nemultumiri mi le aduc LNB-urile Inverto Multiconnect, care, dupa cum am spus deja, se comporta execrabil cand ploua.

Old Men Mentor
    Posts Thanks / Likes

pai fale niste sepci din plastic dupa modelul cum le-am facut eu AICI si mai scapi de treaba cu ploaia pe capetele LNBurilor.
    astea slim nu au nici un castig f bun, sunt mult mai slabe decat un Inverto black ultra High Gain

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)