Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ce parere aveti de placa sta ?

Postez aici deoarece cunascatorii poate a-mi dau un sfat daca merita sau nu placa urmatoare:
    Mystique SaTeCaBiX S2/T2/T7C-Triple.
    Vreau sa o folosesc la constructia unui VDR.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Ai reusit sa o cumperi ?
    Cum functioneaza , daca ai cumparat-o ?
    Modelul dat de tine exemplu -
    - Mystique SaTeCaBiX S2/T2/T7C-Triple - http://www.dvbshop.net/Mystique-SaTe...E-Linux-HDTV_1
    Nu e aceeasi cu placa aceasta -
    - DVBSky T9580 DVB-T/T2/C and DVB-S2 Dual PCIe - http://www.dvbshop.net/DVBSky-T9580-...S2-Dual-PCIe_1
    Daca DA , de ce atunci la modelul Mystique scrie TRIPLE , iar la DVBSky DUAL ?
    Cam cat ar costa o astfel de placa de receptie cu tot cu transport pana in Bucuresti , sau daca cineva dintre voi vinde asa ceva la ce pret ?
    Va rog frumos , raspunsul in PM , eu fiind interesat in ansamblarea unui HTPC

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

placa costa pretul afisat + alti 10 euro transportul.
    Eu am cumparat un DVBSky T9580 anul trecut in toamna de la dvbshop. Singura problema a fost ca am asteptat 2 saptamini pina a venit.
    Diferenta intre cele doua placi nu este decit de marca daar e acelasi produs. Suna mai bine triple decit dual.
    In fapt are doua tunere unul pentru cablu sau terestru si unul pentru satelit.
    Daca vrei sa faci un vdr placa e ok daca ai si un cablu bun cu multe hd in oferta. Alaturi de saatelit iti ofera o paleta larga de canaale tv sd si hd. Cele mai bune rezulate eu le-am obtinut cu tvheadend + oscam + xbmc.
    In windows merge bine dar ce am observat e faptul ca prima data cind dai drumu la un canal de pe cablu acesta are nevoie de aproape un minut pt a afisa imagine , duapa care se comporta normal. Cred ca e ceva ce tine de initializarea tunerului de cablu pt ca pe satelit nu exista aceasta problema.
    Un minus pe care eu l-am constat a fost faptul ca telecomanda nu are butoanele clasic albastru rosu galben verde clasice enigma iar asta ma facut sa reconfigurez telecomanda sau aplicatiile ce le folosesc sa-mi recunoasca telecomanda si sa raspunda comenzilor corect.
    Avind doua tunere in windows poti folosi doua aplicati simultan unaa configurata pt tunerul de cablu alta pt cel de satelit daca vrei sa urmaresti concomitent doua canale pe acelaasi monitor sau doua monitoare in full screen. Exista si solutia dvblink dar asta costa bani. Eu am facut un upgrade la systemul ce l-am avut inainte cu o skystar2 si in general sunt multumit.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

lupull imi pare rau nu pot trimite pm-uri.
    Am constat asta dupa ce ti-am scris.
    Da are telecomanda va trebui saa ti-o reconfigurezi eu am colorat 4 butoane ce nu le folosesc si le-am convertit in albastru rosu galben verde.
    eu am platit 84 euro dar cind am luat-o eu a fost umpic mai scumpa.

Decodare cablu o fac su vechiul s2emu si merge brici cu ultimele key active. Merg toate si sd si hd.
    dvbviewer + hadu pentru sat. Daca ai server poti configura in virtualbox + arch linux + oscam.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)