Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
    MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ce credeti a fost manarit ?

Un vito din 2010 cu 55000 km ma induce in erooare "0" din fata cifrelor, a fost umblat la el ?
    ....Nu e orfan cel fara tata si fara mama, ci cel fara invatatura......

Possiamo perdonare un bambino che ha paura del buio.
    La vera tragedia della vita quando gli uomini hanno paura della luce.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    Un vito din 2010 cu 55000 km ma induce in erooare "0" din fata cifrelor, a fost umblat la el
    linia cu km totali contine 6 digiti, altfel in momentul in care kilometrajul ajunge la 99999 km, sare din nou la 00001 km

ce crezi ca trebuie sa se intample cu primul 0, care este in asteptare, pana cand kilometrajul ajunge la 100.000 km ? sa nu fie afisat ?

pentru o masina de transport, veche de 4 ani, rulajul este banuitor de mic

asa se intampla cand vrei sa faci chilipiruri

ce bine-mi pare ca ai luat teapa
    Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=-

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am cuparato inca desi pretul e tentat dar o masila la zero chilometri pleaca cu 0 si nu cu 000000

Bagator de seama Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

L-am sunat de curiozitate pe un prieten care are un Vito din 2011. A lui are 92.000 km reali (luata de noua din reprezentanta) si intradevar nu are cifra zero in fata. Cel mai probabil e dusa inapoi la km

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

salve, am facut astazi un test, si nu se vede "0" in fata cind dai inapoi KM, da am vb cu cineva si mi sa spus ca depinde de versiunea de soft care o are masena, si la alt soft se afiseaza 000001 in loc de 1 indiferent daca sa minarit sau nu la odometru
    1m Toroidal (Astra;Hotbird;Sirius;Thor)
    DM500 DM800 Vu+duo

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Majoritatea masinilor aduse de dincolo cu kilometraj sub 150-200.000 sint manarite.Am sunat pe unul care aduce asa ceva si l-am intrebat cati kilometri are masina.Raspunsul : cati vrei tu

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Ideea e ca starea masini in realitate nu pare sa aibe mai mult scaunele aproape noi nu uzate dupa 200 mi km se cam vede bine si pe volan sau scaune, am facut si cateva foto, masina e 80% achizitionata...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu am luat 4 logan van arestate de o firma de leasing prin 2010. Erau fabricate in 2008 si toate aveau 39000 de km desi nu avusesera acekasi proprietar... Pretul a fost bun iar masinile merg si acum fara probleme.

Sent from my GT-I9505

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca e de la privat s-ar putea sa fie real, s-ar putea doar, dar si asa ar trebui sa aiba cartea de service, chiar daca nu pina la zi dar tot o are ca in primii 2 ani trebuie completata altfel pierzi garantia si nu stiu cine isi ia masina noua sa renunte la garantie. Multi spun ca au pierdut cartea de service pt a nu se vedea ca acum 2 ani avea km mai multi ca actual ceea ce e inposibil, si mergand cu spatele masina tot numara in continuare. Daca e de la hndler sigur e "manarita", 100%. In Germania nu ai cum face cu o masina cu care muncesti mai putin de 20-25.000 km pe an. Si apropos, scaunul de la sofer e cam "folosit" pt 55.000 km. Ce e interesant de stiut, masina se vinde oricum sau doar pentru export, daca e asa atunci e sigur umflata si "varza". Toate generatiile noi de masini duc 300-400.000 km, parerea mea daca chiar cauti masina ia una si daca are 200.000 km dar sa fie reali si cu service-urile facute la timp si nu vei avea probleme cu ea, cu asta te minti singur...
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Gobi, pentru un raspuns apropiat de realitate, avem nevoie de mai multe detalii.
    Pretul unui Vito nou pleaca de la cca 30000 si ajunge in varianta Business la cca 180000.

1) Care este pretul actual cerut de vanzator ?
    2) Modelul
    3) Dotari

Ca sa-ti dai seama daca masina are mai multi km, urmaresti cu atentie locurile unde apare uzura.

Volanul, schimbatorul, manseta schimbatorului, butoanele de geamuri din partea soferului, pedalele, scaunul soferului pe exterior, frontul masinii-capota(lovituri de pietricele).

Caietul service este foarte important. Daca lipseste, este un semn ca ceva nu este in regula. Chiar daca este pierdut, reviziile daca au fost facute, raman memorate la Mercedes.

Exista firme care cumpara masini pe firma si nu merg la service deoarece au atelierele lor si nu vor sa mai investeasca bani in service, deoarece dupa 2-3 ani vand masinile.

Da-mi seria de caroserie.

Ajustarea kilometrilor nu adauga niciodata un 0-ZERO pe display Nu are cum, nu are de unde.

Masinile noi nu pleaca cu ------1 km niciodata, daca crezi asta, rade tehnica de tine
    Toate displaiurile au 6 digiti si pleaca cu 6 de 0 ---> 000001
    Ip-ul si Providerul tau:

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Masina e din 2010 aprilie 23 inmatriculata in belgia pe numele unei firme (este full optiuni inclusiv gps) care a cumparato in lizing, perioada de lizing a expirat in 2013 firma respectiva a cuparat o alta masina cu un lizing nou, eu am platit pretul de 4750 euro (cu cec bancar) cat a cerut firma petru avansul noului lizing.

Nu sunt expert in mecanica de asta cer info, digiti display...si altele....

PS asa e in it pentru a da inapoi kilometraju in servis se face o anumita cererecare se inregistreaza ca, si schib motor...

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gobi2000 View Post
    Masina e din 2010 aprilie 23 inmatriculata in belgia pe numele unei firme (este full optiuni inclusiv gps) care a cumparato in lizing, perioada de lizing a expirat in 2013 firma respectiva a cuparat o alta masina cu un lizing nou, eu am platit pretul de 4750 euro (cu cec bancar) cat a cerut firma petru avansul noului lizing.

Nu sunt expert in mecanica de asta cer info, digiti display...si altele....

PS asa e in it pentru a da inapoi kilometraju in servis se face o anumita cererecare se inregistreaza ca, si schib motor...
    Gobi, spune-mi te rog si modelul exact si te rog sa nu te lasi pacalit de unii care-s din neam de tigani si scriu pacilea daca masina este din 2010 si are doar 55000 Km iar tu ai platit doar 4750 atunci masina ta are cca 300000 Km - 400000 Km garantat

dar nu ai fost pacalit, tu chiar ai dorit sa-ti dai singur teapa

Gobi, in linkul atasat o sa vezi un Vito de marfa(deci mai ieftin fata de cel pentru pasageri), care este din 2010, are cca 50000 Km si costa cca 16000

inca un Vito de marfa, an 2010, KM 45000, pret cca 20000
    are si poza cu km in display si are acel ZERO

Last edited by -=SAT=-; 19th January 2014 at 20:04.
    Ip-ul si Providerul tau:

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cred ca cel putin 2 useri de-aici se iubesc!

Daca masina aia e la banii aia eu zic ca e teapa totala dai banii sa primesti in schimb un mail cu felicitarile c-ai fost fraier (de obicei in limba romana ca astia se ocupa cu asa ceva).
    Nici la 600.000 km nu e real pretul asta, tu ai vazut-o in realitate sau doar in poze? Faptul ca a iesit din leasing si vor s-o dea ieftin nu prea e adevarat, masina se socoteste ca aducatoare de venit vreo10-15 ani, in toti anii astia platesti impozit pe venitul adus teoretic de masina. Daca insa chiar e pe bune si o poti lua, la banii astia zic s-o iei imediat, nu pierzi nimic indiferent de ce "trecut" are.
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

alta Vito asemanator care costa 17000
    Kilometri in tacho display tot cu un ZERO inainte

Ip-ul si Providerul tau:

MICROCHIP Expert
    Posts Thanks / Likes

Masina a fost in rar in belgia am controlat tot inafara de km reali, masina e chiar in regula.

Concluzia mea fina e ca, km sunt reali.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)