Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Receiver HD XPEED LX2

Salutari!Cine ma ajuta la configurarea acestui tip de receiver?In acest moment dispune de imagine HDMU,nu "vede"cardul Focus.Multumiri anticipate!

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Pareri despre acest receptor?
    Calitatea imaginii?

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Este stabil,imagine impecabila fol.HDMU,nu-l pot seta sa "vada"cardul de focus,aici astept un ajutor,poate fi de la imagine?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Alte img nu ai incercat? Nu stiu sa te ajut cu cardul...
    Incerc si eu sa aflu una alta despre receptor ca imi face cu ochiul tunerul dublu dar, pentru mine este foarte importanta calitatea imaginii video...inainte de alte floricele. De aia am intrebat. Poate mai au si altii aparatul asta si se incumeta sa scrie aici una alta.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

In afara de iulian1967, nu mai are nimeni acest receptor?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Iuliane, cum dau de tine?
    Mama m*sii de PM.

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

id mess:iulian1966savu

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am luat receptorul si pot sa impartasesc primele impresii.

Primul lucru deranjant pentru mine, este faptul ca nu are iesire RCA. Va trebui sa folosesc audio-out de pe scart.

Pe versiunea de soft originala care era pe aparat, easygui, de prin iulie-august anul trecut, calitatea video este EXECRABILA. La fel si cu HDMU care, produc si ei img pentru acest aparat. Astea au fost primele incercari.
    Intre timp, cred ca s-a facut upgrade la ceva drivere si odata cu instalarea ultimei versiuni de img originale, easygui, calitatea imaginii s-a imbunatatit dar, la limita(pentru pretentiile mele). Am mai testat si OpenHDF. Imagine pentru DE si imagine pentru AT. Habar nu am care sunt diferentele. Instalata, calitate video, la limita. Cred ca foloseste ultimul driver video pentru ca mari diferente nu sunt fata de easygui.
    Sper sa se mai lucreze la drivere.
    Posibil sa fie si alti producatori de img dar nu am avut timp sa caut.

Boot-ul dureaza ~45sec, daca intereseaza pe cineva... Aparatul se misca bine prin meniu. Zapping-ul este ok.

Alimentarea este externa dar chiar si asa aparatul se incalzeste. Interesant este faptul ca la interior, condesatorii de tip smd/surface mount sunt de mici dimensiuni si par de calitate, dand impresia ca placa de baza este ingrijit realizata. Procesorul beneficiaza de un radiator pasiv, cam micut dar care, se pare ca, disipa bine caldura. http://imageshack.us/a/img856/2568/jxzw.jpg

In specificatii sunt mentionati 512M ram, de tipul DDR3. In info, sunt afisati 256M. Presupun ca restul sunt alocati pentru video, adica 256ram/256video. Chiar si asa, info indica ~100M ram free, swap zero folosit.

Procesorul este BCM7358, single core de 40nm, la 500MHz, 700-750mips si beneficiaza de OpenGL 2.0(comparativ cu tot ce e pe piata, OpenGL1.1). Daca era un BCM7413 era mai mult decat suficient dar, pe moment nu am ce sa reprosez.

Pe panoul din spate este prezent un RS-232, spdif, usb, eth, scart.
    Antena cu HH o misca rapid si precis, usals fara probleme.

Telecomanda este "interesanta" http://www.satelity.ellano.sk/image/...peed_lx1_5.jpg . Are tastele ingropate la nivel si fiecare apasare este insotita de feedback tactil si auditiv, ca un click de mouse. Are raspuns bun si nu necesita pozitionarea exacta spre receiver. Singurele lucruri care l-as avea de reprosat la telecomanda este faptul ca butoanele colorate sun pozitionare aiurea, preferam sa fie langa zona de navigare si ca pe intuneric e mai dificil sa le gasesti tactil, fiind la acelasi nivel cu suprafata telecomenzii. Cred ca o chestiune de timp...pana ma obisnuiesc.

Ca si nivel de dotare, performante, receptorul este peste OptiboxEvo, Gigablue 800 solo se/ue, Vu+solo, DM800HD, ca pret, detasandul doar Evo. Cu mentiunea ca inca astept imbunatatiri la driverul video, chiar daca ultimul este acceptabil.

Am incercat si LiveTv(Vu+E2addon) de pe un XBMC(rpi) si totul se misca impecabil(cu timpii de buffer, la schimbarea canalului, acceptati ca si compromis).
    Nu am testat partea de media pentru ca folosesc XBMC pentru media.
    Al doilea tuner(dvb-s2) urmeaza sa il dotez cu lnb in we si o sa vedem cum se comporta la PIP & recording.

Nu am intampinat blocaje, restarturi, macroblocuri, agatari, etc.
    Ramane sa vedem cum se comporta in timp !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)