Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 10 EUR (10%)
Donate to support this site...

Page 67 of 67 FirstFirst ... 17 57656667
Results 991 to 1,004 of 1004
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pe 4g RDS-RCS ar merge:

iPhone 6S și 6S Plus – toate sunt compatibile.*Modelele au codurile A1633, A1634,*A1688*și*A1687*și în specificații scrie că se pot conecta pe banda 38.. dar trebuie verificat si practic..

iPhone 6 și 6 Plus – modelele*A1586*șiA1524*sunt compatibile, modelele A1549 și A1522 nu

iPhone 5S – modelul A1530 este compatibil, modelele A1533, A1453 șiA1457*nu.iPhone 5c – modelul A1529 și A1516 sunt compatibile, modelele*A1507

iPhone 5 – nu sunt compatibile.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Roamingul national merge si pe 4G? Am observat ca in zona statiunii de schi Sureanul din jud Alba vodafone a facut retea exclusiv 4G.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hateganradu View Post
    Roamingul national merge si pe 4G? Am observat ca in zona statiunii de schi Sureanul din jud Alba vodafone a facut retea exclusiv 4G.
    Din ce mi au zis la magazinul lor ,nu.Am vrut sa iau un abonament nou cu un telefon 4 g si au zis ca degeaba,e inutilizabil din cauza acoperirii din prezent si viitorul apropiat.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

la o smpla cautare pe GsmArena am gasit 109 telefoane care au banda 38 TDD

cele mai importante care se gasesc pe la noi ar fi ( nu mai pun chinezariile gen Xiaomi/Meizu/Oppo etc )

Xperia Z5
    Galaxy Note 4
    HUawei P8 ( UL00 )
    HTC ONE A9
    HTC ONE M9
    HTC DESIRE 820
    HTC DESIRE 826 dual sim
    Lumia 950
    Xperia Z5 compact
    HTC DESIRE 620 dual sim
    Samsung Galaxy E7
    HUawei Mate S
    HUawei Honor 6
    HUawei AScend Mate 7
    HTC DESIRE eye
    LG G4 dual sim
    ZTE Nubia Z9
    HUawei Honor 4A
    Galaxy Alpha (S801)
    ZTE Axon LUX

etc am luat cateva asa mai reprezentative sunt foarte multe modele LENOVO / HUawei care se gasesc in Ro la preturi foarte bune

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stimate Client, va informam ca destinatia WIND Italia nu va mai fi inclusa in lista retelelor de telefonie mobila in care beneficiati de convorbiri incluse sau gratuite (in functie de abonamentul dvs), incepind cu prima parte a anului 2016 (data exacta o vom anunta in timp util).

Pam - Pam

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

S-au prins macaronarii ca cei din italia dadeau doar beep si erau sunati cu orele din Romania.
    Solutia exista si in cazul asta cei din italia a-si cumpara o cartela digi si au rezolvat problema.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pana acum DigiMobil Italia utilizau reteaua celor de la "3", acum s-au mutat pe reteaua celor de la TIM (acoperire mai buna).

Poate au fost in tratative cu Wind-ul sa treaca pe reteau lor si nu s-au concretizat si de aceea nu o sa mai faca parte din lista de minute nelimitate.

Curios este ca eu nu am primit acel mesaj (3 numere dar fara apeluri in afara) dar la primit o cunostinta care are pe cineva pe Wind (si vorbea la greu) intre Craciun si Revelion.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Ma intreb cand vor lucra la acoperire. Au 2 probleme majore deocamdata care ii preseaza aici in Romania : (1) acoperirea si (2) relatia cu clientii.
    (1) Acoperirea a crescut in majoritatea cazurilor in zonele unde deja era semnal. Au imbunatatit acoperirea doar in acele zone. Pacat este ca si unde au pus sit-uri noi au pus de putere asa de mica ca abia acopera 1km patrat. Semnalul la 500 metri de releu este la 90dbm cu obstacol doar niste copaci.

(2) Relatia cu clientii e deasemenea slaba. Am facut 2 sesizari in webcare legate de problema acoperirii si am cerut macar sa stiu daca exista un plan pentru acoperirea zonei mele in viitorul apropiat pentru ca doresc sa plec din retea. De la prima sesizare a trecut 1 an si ceva fara raspuns iar de la a 2-a au trecut cam 3 luni tot fara raspuns. In ritmul asta e clar ca vorbesc singur. Am 3 abonamente incheiate la ei dar de cate ori sun la ei desi ma identifica corect se pare ca datele incheierii abonamentelor nu le e prea clara. Am facut portare pe 2 numere si lor le apare in sistem ca data incheierii abonamentului acea data de portare. Am gasit solutie doar sa merg in magazin pentru o alta verificare. Am contractul original cu data incheierii abonamentului dar ma mir de sistemul informatic subred.

Am 2 avertismente cu telefonul meu care a trecut pe 2G. Daca mai raman pe 2G o singura data mi-au zis ca mi se va opri roamingul national. Nu vad de ce este problema mea din moment ce acoperirea digi e inexistenta iar vodafone are acoperire buna doar pe 2G. Din 3G de la vodafone imi sare usor in 2G de multe ori. Vad ca n-am fost restrictionat inca dar nu mai am incredere sa pastrez doar digi si sunt nevoit sa am un alt operator pe cartela de rezerva.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Trebuie sa te contrazic la punctul 1: in judetul Cluj, langa Huedin acum cateva zile am observat ca unde pana acum aveam semnal la limita de la DIGI, si telefonul trecea pe roaming, acum am semnal maxim de la DIGI. Am identificat un stalp nou in pozitia 46°51'34.7"N 22°57'29.6"E langa cele doua existente de la Orange si Vodafone. Deci se lucreaza totusi pe extinderea retelei .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stimate client, va informam ca datorita extinderii retelei Digi Mobil, roaming-ul national nu va mai fi disponibil in Bucuresti si Ilfov, incepand cu data de 2 martie 2016. Pentru a beneficia de reteaua Digi Mobil, va rugam sa selectati reteaua 3G pe modul automat din meniul telefonului dumneavoastra. Va multumim ca ati ales reteaua noastra si va rugam sa ne contactati pentru orice probleme care ar putea sa apara. Echipa Digi Mobil.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Eh... de asta ma plimbam eu pe munti acu vo cateva zile... you know what i mean?
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

RCS & RDS a oprit suportul pentru roaming naţional, folosit de utilizatorii Digi Mobil pentru a suplimenta acoperirea reţelei

RCS & RDS au anunţat că dezvoltarea reţelei 3G Digi Mobil în regiunea Bucureştiului este aproape completă, acoperirea depăşind 98% din suprafaţă, precum şi a judeţului Ilfov la nivel de semnal exterior. Reţeaua 3G Digi Mobil este dezvoltată în benzile de 900 Mhz şi 2.100 MHz şi este completată de reţeaua 4G cu o acoperire de 89% în Bucureşti şi 30% în Ilfov, la nivel de semnal exterior.

Totodată, acoperirea de tip exterior a reţelei 3G Digi Mobil a crescut în perioada 2015-2016 cu 10% ajungând la peste 94% din populaţie la nivelul ţării. Astfel, începând de astăzi, în zonele menţionate nu va mai fi disponibil roamingul naţional şi, pentru a beneficia de reţeaua Digi Mobil, clienţii companiei trebuie să selecteze reţeaua 3G pe modul automat din meniul telefonului.

RCS & RDS precizează că reţeaua Digi Mobil, atât 3G cât şi 4G, este într-un proces continuu de extindere, atât în mediul urban cât şi rural, astfel încât aria de acoperire şi experienţa de utilizare ale serviciului Digi Mobil pentru voce şi date mobile să fie îmbunatăţite constant.

Compania va continua să investească accelerat în dezvoltarea reţelelor 3G şi 4G în cât mai multe localităţi, atât pentru acoperirea de exterior cât şi de interior, astfel încât de serviciile mobile să beneficieze din ce în ce mai mulţi utilizatori. Numărul mare de clienţi pe care Digi Mobil i-a atras în ultimul an vine să confirme că reţeaua companiei este stabilă, de încredere şi că pachetele comerciale sunt concepute să răspundă cerinţelor şi nevoilor de comunicare ale clienţilor.
    Language is merely a difference, not a barrier.
    Io non invecchio... divento vintage!

http://madalinamanole.ro
    14 iulie 1967 - 14 iulie 2010

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Stabila pe naiba! Daca nu sunt in Vodafone nu pot vorbi chiar daca semnalul e la jumatate (ca la Vodafone). Valabil si pentru date. PLatesc 2 eur/luna pentru net in orase mari si exact asta am.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Bye-bye Optim 5.

Optim 5 nu isi mai avea rost sa fie in oferta in conditiile in care DON (Digi Optim Nelimitat) este oferit la acelasi pret.
    Digi Mobil 4G !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)