Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: 4k

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default 4k

Pe Hot Bird 13 ° Est s-a lansat un canal demo īn Ultra HD (4K), cu primele transmisii de testare. Acestea au fost pe frecventa 10.930 H (SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2 - 8PSK) patru MPEG-4 canale codate la o rată de biți video de aproximativ 10 Mbit / s, un frame rate de 50 fr / s și o dimensiune a imaginii de 1920 x 1080 , semnalul este necriptat. (Infosat)
    DM7080 , DM8000, DM800-SE,VU+Zero, DM500-s, DM500-s/clone, Humax5400, Nokia 9500, Hyundai 1120 (polizat) , T90 / 23°,19°,16°,13°,9°,5°est,1°w .Panasonic 46GT30.

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Asteptam teste concrete 4k cu H.265 ca in H.264 nu e asa interesant si evident dezvoltarea codecului pt sisteme de receptie.Este un canal 4k H.265 (HEVC)la 19e ,dar nu reusesc sa aduc imaginea la lumina ,merge doar audio.

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dammi View Post
    Asteptam teste concrete 4k cu H.265 ca in H.264 nu e asa interesant si evident dezvoltarea codecului pt sisteme de receptie.Este un canal 4k H.265 (HEVC)la 19e ,dar nu reusesc sa aduc imaginea la lumina ,merge doar audio.
    Elecard are deja codec hevc:
    http://www.elecard.com/en/products/e...er-plugin.html
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Stiu ,dar ProgDVB nu stie.Asteptam totusi implementarea in ProgDVB si alte player-e.

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hispasat 4K-TV/30W-TVE 4K Promo-10730 V,DVB-S2/8PSK-MPEG-4,HEVC-10728 V,30000,3/4:

satelescu

ps-Aveti playerul Elecard_HEVC si Strongene_Lentoid_HEVC_Decoder_v2.0.1.14 aici si aici

pps-
    Last edited by satelescu; 11th January 2014 at 01:19. Reason: adaugat poza

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dammi
    ....Este un canal 4k H.265 (HEVC)la 19e ,dar nu reusesc sa aduc imaginea la lumina ,merge doar aud
    Quote Originally Posted by dammi
    ...Asteptam totusi implementarea in ProgDVB si alte player-e
    Nu stiu cind se fac teste de imagine cu codecul HEVC la 10995 H,22000,5/6 de pe Astra 19.2E. Deocamdata doar partea de audio este asigurata.Important este faptul ca la DVB Viewer Pro se poate folosi acest codec.Urmeaza ca si alte playere dvb-s2 sa-l implementeze.Dintre utilitare,dupa stiinta mea, doar pe "4T2 Content Analyser" il putem integra.Dar pentru asta trebuie instalat codecul Lentoid_HEVC_Decoder.Deci avem numai audio in AC3;mai trebuie sa astepti altadata cind "vei vedea lumina" pe acest transponder:

satelescu
    Last edited by satelescu; 11th January 2014 at 18:41. Reason: schimbat poza

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Playerul Elecard si PotPlayer cu imagini in H.265/HEVC.Calculatoarele cu resurse mici{cpu,ram,etc} vor avea probleme sa ruleze cursiv astfel de streamuri.De aceea am monitorizat performantele acestor resurse,temperatura GPU-ului si altor componente ale pc-ului.

satelescu

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Pe Hotbird 13°E-10.930,pol H,SR 27500,FEC 3/4,DVB-S2/8PSK si pe Eutelsat 10A 10°E-11345 V,pol V,FEC 3/4,DVB-S2/8PSK,MPEG-4 avem transmisii in 4xFullHDxH.264 cu acelasi continut.De asta data,cum se poate vedea in poza,cpu-ul a fost solicitat foarte mult,mentinindu-se intre 75->86 % pe un QuadCore Intel Core i5-2500K,3400 MHz(34x100},iar ram-ul a trecut de 4 GB!Este de retinut acest lucru daca vrem sa rulam programe 4xfullhd;la care trebuie adaugat si o placa video puternica.

Revenind la topic-4K,trebuie sa spun ca am verificat azi Hispasat 4K TV-30°W cele doua canale in 4K de la 10728 V.Numai unul din are imagini promo,in H.264,cele postate ieri,iar cel in H.265 este "stins" deocamdata:

Daca vreti sa vedeti teste in 4k trebuie sa mutati antena la 10°E pe transponderul Eutelsat-ului 11428 V,30000,5/6,DVB-S2/8PSK,cu codecul H.265:

satelescu
    Last edited by satelescu; 11th January 2014 at 21:13. Reason: editat poza

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Păi și să īnțeleg că aveți monitor care știe rezoluție 4K?
    mulțumesc.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Hi the the,

Testele le-am facut nu pentru ca am un monitor 4K Ultra HD,ci de-a vedea daca e posibila receptia programelor de test in 4K,atitea cite sint pe diferiti sateliti.La ora actuala si,pentru ca,nu-i asa,astfel de transmisii sint de abia in faza de teste,nu putem pretinde mai mult cu misloacele noastre modeste.Chiar in atare situatie,se vede treaba ca se poate. Si nici nu prea avem ce verifica si cu atit mai putin a vedea programe.
    Precum ai putut observa din testele prezentate pe topic,n-am dat decit peste un singur program in 4K receptionabil cu misloacele mele de amator,cel de la 10 E,obtinut cu antena de 1.1 m cu montura H-H,lnb Inverto,placa dvb-s2 pentru pc,la care trebuie adaugat aplicatiile{playere,utilitare,etc} pentru placa dvb-s2,fara de care n-as fi reusit sa ilustrez receptia lui 4K/H265 si 4xFullHD H.264,si monitor HD marca Smasung.Si cred ca fiecare pasionat,mai mult sau mai putin,care citeste acest topic,ar putea receptiona transponderii cu programe promo in 4K si UHD.Am dat si un link de unde se poate descarca codecul H.265/HEVC si playerul Elecard.
    Deocamdata numai cu placile dvb-s2 putem verifica astfel de transmisii.Si pentru ca aceste placi se monteaza in calculator,este obligatoriu ca el sa fie inzestrat cu resurse puternice.Am si mentionat acest lucru mai sus,ilustrind acolo unde a fost necesar.Si din acest punct de vedere se prea poate ca multi sa nu-si permita financiar un pc mai performant.

satelescu

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Mda, am īnțeles acum exact ce a stat la baza acestui...hai să-i zicem experiment, dar oare cat ar mai trebui să așteptăm pānă cānd se vor ieftini TV-urile (adevărate) 4K care au, evident și tuner satelit? De asemenea nu știu cāte/ce televiziuni premium/naționale urmează să treacă īn următoare perioadă (adică anul ăsta să zicem) īn 4k...
    Poate dacă am avea ceva conținut pe satelit 4k, am fi dispuși să strāngem bani ca să facem o astfel de investiție īntr-un asemenea televizor. Sincer pe mine ce m-a convins pānă acum ca și calitate tot Sony; Samsung cred că mai are pānă să se impună. Și da, aș da acum 2000/3000 euro pe o astfel de tehnologie, dar nu mai mult, asta repet dacă am avea conținut pentru așa ceva.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ceea ce spui tu acum este intr-o oarecare masura la fel cu intrebarea ce se impunea atunci cind s-au facut teste cu transmisiile in 3D cu ani in urma.Toata lumea dorea tehnologia 3D,dar cu ce misloace,in primul rind financiare,incit sa aiba succes de piata?Dupa un prim succes,dupa transmisia de la Campionatul Mondial de Fotbal de acum patru ani,mai mult de impact psihologic,si apoi raspindirea,as zice,precauta de catre citeva televiziuni private din Europa{nu vorbesc de alte zone continentale},cu un succes limitat,daca privim piata europeana ca un intreg,se pare ca tendinta la ora actuala este inca de asteptare.Dovada si faptul ca e inca sub semnul intrebarii daca se poate sustine din punct de vedere comercial transmisia in 3D a Campionatului Mondial din Brazilia!
    Nu cred ca e cazul sa reamintim acum argumentele pro ce s-au adus atunci si efectul imediat asupra publicului cind a aparut 3D-ul.Dar s-a vazut pe parcurs ca exista o reticenta din partea lui,din motive tehnice,materiale,chiar si fiziologice{suporta ochiul si psihicul uman mai mult timp un obiect strain,cum sint ochelarii 3D?},la care se adauga faptul,de acelasi calibru cu intrebarea ta referitoare la emisiunile in 4K,daca si continutul media in 3D poate fi la indemina oricarui provider de programe!
    Sa dau un exemplu:acum doi ani era un televizor 3D marca LG la Auchan-ul din Mall-ul din Cluj.Era de citeva luni expus acolo si se putea incerca cu ochelarii 3D programul promo,acelasi,pentru a atrage un cumparator.Televizorul avea un design placut si imaginea era superba,fie si daca priveai cu ochiul liber.A trecut o luna,doua si tot n-a trecut,era tot acolo,cu aceleasi imagini extraordinare care te/ma fascinau.Mi-am zis ca pretul e prea mare,de peste 7000 lei,de aceea sta acolo tot timpul si nu este cumparat.Au mai trecut citeva luni si cu ocazia sarbatorilor de iarna din acel an,ca oferta, pretul lui a scazut la 6000 lei.Nici asa n-a avut succes la cumparatori.A trecut anul si dupa citeva saptamini acel televizor costa acum 3999 lei.Nici la acest pret nu s-au inghesuit cumparatorii.Stind de vorba cu unul din vinzatori,a recunoscut ca LG-ul respectiv n-are succes din cauza{asta o stiau fiecare vizitator ce-l privea}ca nu sint transmisii in 3D,nu atit la noi in tara,cit si-n alte parti ale europei incit sa merita cumparat aparatul.In cele din urma a ajuns in mina unui cumparator,poate la fel ca tine,dispus sa plateasca un pret mare pentru un produs media de ultima ora,dar care,spre deosebire de tine,n-a mai asteptat ca acel continut de care vorbeai sa apara.Ca simpli consumatori,ne aflam intre scylla ecranelor mari si stralucitoare si charybda miniaturizarilor de IT-uri de orice fel.Cum sa faci fata atit din punct de vedere material dar si psihologic atitor noutati ce apar concomintent?
    Desigur ca explicatia mea ar trebui s-o nuantez{poate nu prea mult} in conditiile de acum cu televiziunea in 4K.Si daca imi permiti un joc de cuvinte,as zice ca inainte tehnologia facea piata,dupa citeva experiente tehnologice in domeniu,cum e si 3D-ul,se pare ca ultima e cea care dicteaza piata.Si se verifica a cita oara ca atita material cit si psihologic,piata nu poate tina pasul cu progresul tehnologic.Ca tine sint foarte putini dispusi sa investeasca bani multi pentru aceasta tehnologie chiar si daca le-ar prisosi banii.Problema trebuie privita totdeauna,cum bine o stie fiecare,din perspectiva succesului comercial.Nu tot ce propun producatorii este acceptat de piata.
    Revenind la televizoarele 4K,nu trebuie sa ne speriem atit de mult de pretul,acum prea mare pentru multi dintre noi,a unui astfel de aparat.El deja a si inceput sa scada de la 2000/3000 euro,cit zici tu,la sub 1000.Pretul a inceput sa scada,ajungind in unele cazuri si la 700 $ pentru un ecran de 39 inch,iar acest trend se pare ca se mentine in functie de marimea ecranului si de marca.Din acest punct de vedere mingea e in terenul providerilor de programe,creatorilor de continut media.Iata o alta provocare, a citea,din partea producatorilor de IT catre toata lumea,televiziuni si consumatori deopotriva.
    Sper sa fiu scuzat de moderator ca subiectul a deviat putin oftopic.

satelescu

Complicated & Antisocial Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by the the View Post
    Mda, am īnțeles acum exact ce a stat la baza acestui...hai să-i zicem experiment, dar oare cat ar mai trebui să așteptăm pānă cānd se vor ieftini TV-urile (adevărate) 4K care au, evident și tuner satelit? De asemenea nu știu cāte/ce televiziuni premium/naționale urmează să treacă īn următoare perioadă (adică anul ăsta să zicem) īn 4k...
    Poate dacă am avea ceva conținut pe satelit 4k, am fi dispuși să strāngem bani ca să facem o astfel de investiție īntr-un asemenea televizor. Sincer pe mine ce m-a convins pānă acum ca și calitate tot Sony; Samsung cred că mai are pānă să se impună. Și da, aș da acum 2000/3000 euro pe o astfel de tehnologie, dar nu mai mult, asta repet dacă am avea conținut pentru așa ceva.
    @the the

Uite ceva care ar merge:
    http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2429160,00.asp
    Cumpar/colectez Caut TT-connect S2-3600/Pinnacle PCTV Pro 452e

Vand

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Merge si la mine.Multumesc satelescu

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Astia sunt aiurea de tot si chiar penibili dupa parerea mea ca scot si tot modifica tehnologiile la cam 2 ani parca omul isi schimba tvul,receptoarele si aparatura din casa la fiecare 2 ani si mai costa si o caruta de bani toate astea... Dupa parerea mea aceste schimbari nu ar trebui sa aiba loc la mai putin de 5-10 ani astfel incat sa fie si bani sa poata omul cumapara si infrastructura pt noua tehnologie,adica sa aiba omul ce vedea efectiv cand se lanseaza ceva nou.
    Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Invacom Quad 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)